„Преди век Западът наложи карти, мандати, скицирани граници и чужда власт. Споразумението Сайкс-Пико раздели Сирия и региона в имперски интерес – не в името на мира. Тази грешка струваше скъпо на поколенията. Няма да я повторим.“ С тези думи американският посланик в Турция и специален пратеник за Сирия Том Барак заяви в края на юни в Анкара, че САЩ отхвърлят колониалните граници, наложени от Великобритания и Франция.
Но според анализи на The Cradle, зад реториката за „мир“ се крие друг план – преначертаване на границите в Леванта (исторически регион в Източното Средиземноморие, обхващащ днешна Сирия, Ливан, Палестина, Йордания и части от Турция) в интерес единствено на израелската експанзия. Ключова част от този план е не само Ливан, но и Сирия – където в края на 2024 г. въоръжената групировка Хаят Тахрир аш-Шам (HTS), наследник на Джебхат ан-Нусра и бивш филиал на Ал-Кайда, успя да свали президента Башар Асад и да поеме властта в Дамаск.
От терористи до партньори: Вашингтон реабилитира HTS
На 23 юни 2025 г. държавният секретар на САЩ Марко Рубио подписа меморандум, с който се отменя определението на Фронта Ан-Нусра/HTS като „чуждестранна терористична организация“. Документът, подаден от Държавния департамент на 7 юли, цитира съгласуване с главния прокурор и финансовия министър. Решението дойде само четири месеца след като бойци на HTS участваха в клането на над 1600 цивилни алауити – според разследване на Reuters, извършено с пряко участие на ръководството на HTS в Дамаск.
Както припомня The Cradle, HTS възниква през 2012 г. като разклонение на Ислямската държава в Ирак и по-късно се превръща в сирийския клон на Ал-Кайда. През цялата война групировката бе прикрито подкрепяна от САЩ, Израел, Великобритания, Франция, Катар, Саудитска Арабия, Кувейт и Турция чрез прокси-структури като Свободната сирийска армия (FSA), в рамките на ЦРУ операцията „Timber Sycamore“.
Припомняме – Британска НПО и издигането на бивш джихадист в Сирия
Създадената от Запада мрежа доведе до 14-годишна война, започнала през 2011 г., с огромни човешки загуби и разрушения. През декември 2024 г., HTS, ребрандирана и легитимирана, свали Асад и пое властта в Дамаск. Малко след това лидерът ѝ Ахмад ал-Шараа – известен в миналото като Абу Мохамад ал-Джулани, командир на ИДИЛ и Нусра – бе признат от САЩ за „временен президент“ на Сирия.
През май 2025 г. Тръмп се срещна с Шараа в Рияд и го похвали за „трансформацията му“. Веднага след срещата президентът обяви, че ще вдигне санкциите срещу Сирия. Те бяха наложени с цел разрушаване на икономиката и събаряне на режима на Асад, но след 2024 г. вече възпрепятстваха същия Вашингтон да укрепи новата марионетна власт в Дамаск – отбелязва The Cradle.
Кампанията срещу Ливан и Хизбула

Том Барак
Вторият фокус на САЩ е Ливан, който остава последната арабска държава в Леванта, част от т.нар. „ос на съпротивата“. При посещенията си в Бейрут, Том Барак се срещна с президента Жозеф Аун, премиера Науаф Салам и председателя на парламента Набих Бери. Според източници на The Cradle, той представил ултимативен план за поетапно разоръжаване на Хизбула, придружен от петстраничен документ със следните цели:
- Пълен държавен контрол върху оръжията,
- Икономически реформи и граничен контрол,
- Ново споразумение със Сирия за търговия и демаркация.
Барак заяви, че е „доволен“ от реакцията на Бейрут, но предупреди, че ако Ливан не се адаптира към „новите реалности“, ще изостане от региона. Той подчерта, че Хизбула „трябва да види бъдеще за себе си“, представяйки разоръжаването като път към мир.
Реалността обаче, както подчертава The Cradle, е съвсем различна: не се предвижда изтегляне на Израел от окупираните територии, няма гаранции за край на въздушните удари и убийствата, нито помощ за възстановяване или подкрепа за ливанската армия. Вашингтон продължава дори да блокира трансфер на оръжия и да се намесва в суверенни решения.
Разделяй и владей: новата стратегия на САЩ
Анализаторите в The Cradle са категорични: САЩ вече не се опитват да скрият целите си. Те залагат на директен натиск, изнудване и преначертаване на региона в полза на Израел, като разбиват оста на съпротивата звено по звено – първо палестинските групи, сега Хизбула, утре Йемен.
САЩ легитимират лидери с минало в ИДИЛ и Ал-Кайда, отменят терористични квалификации, договарят сделки с организации, участвали в кланета, и в същото време нареждат на Ливан да се откаже от единствената си реална защита срещу израелска агресия. Докато част от вътрешните политически сили в Бейрут вече възприемат реториката на Тел Авив, рискът не е само външен, а и вътрешен.
Според The Cradle, това е най-тежката криза за региона от десетилетия насам. Вашингтон повече не претендира да е посредник, а открито диктува условията, обслужвайки собствените си и израелските интереси.
Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!
Дарения Revolut: @mariyatkwa
Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

