След години на взаимна симпатия и политическо сътрудничество, отношенията между Илон Мъск и Доналд Тръмп претърпяха рязък и публичен разрив. В основата на конфликта стои новият законопроект на администрацията на Тръмп, известен като „One Big Beautiful Bill“ – фискален пакет, който обединява данъчни облекчения за бизнеса и увеличени военни разходи, но предвижда сериозни съкращения в стимулите за електрически превозни средства (EV) – ключов сектор за Tesla и други компании на Мъск.
„Този законопроект е отвратителна мерзост, която ще издуе дефицита с 2,5 трилиона долара“, написа Мъск в социалната платформа X (бивш Twitter).
От подкрепа към заплахи
Мъск, който бе смятан за неофициален съветник на Тръмп и дори се спекулираше за пост в евентуална втора администрация, се превърна в един от най-гласовитите критици на „новия фискален популизъм“, който според него застрашава както устойчивостта на бюджета, така и бъдещето на зелените технологии.
В отговор президентът Тръмп обвини Мъск в „неблагодарност и икономическа слепота“, като директно заплаши с преразглеждане на федералните договори с компаниите му. Според AP, Белият дом обмисля дали да не прекрати част от субсидиите и поръчките за SpaceX, Starlink и Tesla, особено в контекста на новата икономическа стратегия за „приоритет на американското производство и въглища“.
„Ако Илон мисли, че ще получава милиарди от правителството, докато го саботира политически, значи не познава президента Тръмп“, заяви представител от обкръжението на Тръмп.
Мъск контраатакува
Разривът не остана едностранен. Мъск намекна, че подкрепата му през 2024 г. е била решаваща за победата на Тръмп, и заяви, че обмисля „създаване на нов политически проект“, който да отразява технократски и либертариански възгледи.
„Ако този президент вярва, че може да печели, докато съсипва иновациите и технологиите – нека опита. Без нас няма да е същото“, написа той в друга публикация.
Икономически сътресения
Последствията от политическия разрив не закъсняха. Акциите на Tesla загубиха над 10% само в рамките на един търговски ден, което доведе до над 100 милиарда долара загуби от пазарната стойност на компанията. Инвеститорите се опасяват, че евентуалното блокиране на държавни поръчки, както и ограничаване на федералните субсидии за електромобили, може да навреди не само на Tesla, но и на целия сектор.
Според Wired, Мъск разглежда възможността да изнесе част от операциите си извън САЩ, ако климатът за иновации продължи да се влошава. Подобна идея е вече изказвана и по-рано, но сега тя звучи по-реалистично от всякога.
Политически последици
Анализатори виждат в разрива начало на идеологически сблъсък между технологичната олигархия и десния популизъм. Тръмп разчита на индустриални и енергийни лобита, докато Мъск олицетворява визия за бъдеще, базирано на автоматизация, изкуствен интелект и екологична трансформация. Конфликтът между тях отразява и по-дълбоко напрежение в републиканския елит относно посоката на икономическата политика след 2024 г.
„Съюзът между Тръмпизма и Силициевата долина изглежда окончателно приключен“, отбелязва Politico.
Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!
Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov