Начало Европа Лекарство срещу рак създадоха руски учени, вече се тества върху доброволци

Лекарство срещу рак създадоха руски учени, вече се тества върху доброволци

от kritichno.e

Лекарство срещу рак създадоха руски учени, вече се тества върху доброволци

Русия обяви разработката на иновативен препарат за лечение на рак, който според съдебни документи няма аналог в световната медицина. Медикаментът, наречен „Афотид“, вече се използва експериментално върху доброволци и е получил разрешение за провеждане на клинични изпитвания в седем специализирани медицински центъра в страната. Информацията разпространиха редица сайтове, сред които и Газета.ru.

Разкритието стана ясно в рамките на съдебно дело, свързано с изпълнението на държавен договор за научноизследователска и развойна дейност. Според решението на съда, въпреки значителното закъснение в изпълнението на проекта, разработката е факт и има доказана потребителска стойност.

Спор между министерство и разработчик

Делото беше инициирано от руското Министерство на промишлеността и търговията, което през 2014 г. подписва договор с частна компания от град Корольов за трансфер и развитие на иновативна протеин-векторна технология за борба с онкологични заболявания. Общата стойност на проекта възлиза на 150 милиона рубли.

Министерството поиска разтрогване на договора и възстановяване на над 117 милиона рубли като неотработен аванс, както и повече от 80 милиона рубли под формата на лихви. Причината – проектът е забавен с над шест години и резултатите му, според ведомството, не представляват интерес за държавата.

Съдът призна значението на разработката

Първоинстанционният съд частично уважи иска, като постанови връщане на авансовата сума, но отказа да наложи допълнителни санкции. В последващото обжалване обаче апелативната инстанция преразгледа фактите по делото и стигна до извода, че разработчикът е изпълнил основната част от задълженията си.

Съдът отчете, че закъсненията са били причинени от обективни обстоятелства, включително забавено издаване на разрешение за клинични изпитвания, пандемията от COVID-19 и ограничен достъп до доброволци. Освен това, поради санкциите, наложени от Запада, компанията е била принудена самостоятелно да създаде високотехнологично оборудване, необходимо за изследванията, включително гомогенизатор (хомогенайзер) за полимерни частици под високо налягане.

„Афотид“ – надежда за пациентите с рак

Според съдебното решение, „Афотид“ не само е реално разработен, но вече се използва при лечение на доброволци с рак. Неговата безопасност е потвърдена чрез официална документация, а клиничните изпитвания са официално разрешени в седем специализирани центъра.

Апелативният съд заключи, че в резултат на договора е създаден „социално значим“ продукт с потенциал да лекува рак, независимо от стадия на заболяването. Поради това присъдената сума за възстановяване беше значително намалена – от над 117 млн. на едва 14 млн. рубли.

Въпреки положителната съдебна оценка, към момента липсват научни публикации или рецензии в международни бази данни относно „Афотид“. Очаква се по-широка проверка на неговата ефективност и уникалност след приключване на клиничните изпитвания.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря! Дарения: https://revolut.me/mariyatkwa
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини