Начало Свят Как Украйна рискува глобален конфликт

Как Украйна рискува глобален конфликт

от kritichno.e
Доналд Тръмп

Три дни след атаката срещу руски военновъздушни бази, специализирани в ядрено възпиране, Доналд Тръмп наруши мълчанието от Москва, заявявайки, че Русия ще отговори „с твърда разплата“. Бившият американски президент съобщи в социалната мрежа Truth, че е провел 75-минутен разговор с Владимир Путин, в който руският лидер заявил, че ще отговори на „неотдавнашната атака срещу летищата“. Това пише в статия за L’Antidiplomatico Клара Статело. 

Тръмп описа разговора като „добър“, но подчерта, че той „няма да доведе до незабавен мир“. Коментарът му бе едновременно сигнал за ескалация и ясен знак, че не възнамерява да се противопоставя на руската реакция.

Мисията на Ермак: вторични санкции и ултиматуми

В деня след преговорите в Истанбул началникът на кабинета на президента Зеленски – Андрей Ермак – замина за Вашингтон. Една от основните му цели: да убеди хората от лагера на Тръмп да подкрепят пакет от „вторични санкции“, предложен от сенатора Линдзи Греъм. Проектът предвижда 500% мита върху внос на руски енергоносители и стратегически суровини.

В рамките на визитата Ермак се срещна с сенатор Марко Рубио и с двама от доверените пратеници на Тръмп по украинската тема – Стив Уиткоф и генерал Кит Келог. Именно пред Келог Ермак заявил, че нападения като това от неделя ще продължат, ако Москва не се съгласи на безусловно прекратяване на огъня.

Вижте още: Москва говори за „неизбежно възмездие“

Келог: Рискът от ескалация е сериозен

Генерал Келог – една от водещите фигури в движението „Америка на първо място“ и близък до Тръмп – не изразил никакво задоволство от атаката, въпреки че е смятан за благосклонен към Киев.

Той предупредил, че нападения срещу руски стратегически летища, част от ядрената триада, поставят Запада в състояние на стратегическа неопределеност, тъй като не е ясно какъв ще бъде отговорът на Русия. Според Келог, в зависимост от това дали е доказано участието на западна ядрена сила като САЩ, Великобритания или Франция, е възможно Москва да отговори с удар, който би могъл да засегне и цели на НАТО.

Бившият главен стратег на Тръмп, Стив Банън, нарече атаката „арогантна и безразсъдна“, твърдейки, че дори генерал Къртис Леме не би предприел нещо подобно.

Още по темата: Вашингтон изненадан от украинския удар по руски бомбардировачи

„Унищожиха 40% от стратегическите им бомбардировачи (информация, която по-късно се оказа, че не е достоверна – б.р.). Това беше дръзко, но и безразсъдно. Държавата, която финансираме и с която сме в съюз, сега ни въвлича в своя конфликт“, предупреди той. Според него украинското правителство вярва, че може да нападне руска територия безнаказано и така да провокира директна конфронтация между САЩ и Русия.

Пенсионираният генерал от военновъздушните сили на САЩ Блейн Холт също изрази безпокойство. В интервю за Newsmax той заяви, че в руските въоръжени сили няма човек, който би повярвал, че Украйна е способна да извърши тази операция без помощта на западни разузнавателни служби – включително американските.

„Това не променя баланса на войната. Русия не е по-близо до поражение, но ние сме по-близо до глобална ескалация“, подчерта Холт.

Още по-рязко се изказа бившият съветник по националната сигурност Майкъл Флин. Според него атаките не са координирани с Тръмп, а са поредна провокация, организирана от „дълбоката държава“ във Вашингтон – сили, които според него действат извън контрола на избраните политици.

„С тези действия украинското правителство не само отслаби Русия, но постави под заплаха и Съединените щати. Ако руските стратегически бомбардировачи могат да бъдат атакувани безнаказано, тогава и американските също“, написа той в социалната мрежа X.

Флин завърши с призив към Тръмп: да прекрати всякаква подкрепа за войната в Украйна, да изтегли всички военни и цивилни представители на САЩ от страната и да започне разследване на възможни нарушения от американски служители, които са съдействали за атаките.

Киев може да си вкара автогол

Според анализа на L’Antidiplomatico, Киев вероятно е предприел тази операция, за да засили позициите си на масата за преговори. Но ефектът може да е обратен – вместо да мобилизира Запада, той рискува да предизвика стратегически шок и да изолира Украйна точно когато дипломатическите усилия навлизат в решаваща фаза.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!

Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини