Израелските военни засилват атаките над ивицата Газа. Най-малко 125 палестинци са убити, от които 36 – в т.нар. „зона за сигурност“ ал-Мауаси, съобщава здравното министерство. Същевременно Израел се подготвя за нова сухопътна операция, а в Катар се водят нови преговори за примирие с Хамас, информира Al Jazeera.
Според официалните данни на палестинските власти, най-малко 53 339 души са загинали, а над 121 000 са ранени. По-късна актуализация на правителственото медийно бюро сочи, че жертвите са над 61 700, тъй като хиляди остават под развалините и се считат за мъртви.
На фона на това, всички обществени болници в северна Газа вече не функционират, което означава пълен колапс на здравната система.
Умишлен глад: „най-ефективното оръжие“ срещу цивилните
„Това не е природно бедствие — това е съзнателно лишаване от храна в тесен, беден на ресурси район“, заявяват авторите от Хебронския университет проф. Мутаз Кафишех и Манал Радайде пред AA. Според тях, гладът е превърнат в оръжие: за да бъде пречупен духът на населението, да се ускори капитулация, да се наложи колективно наказание и дори да се осъществи етническо прочистване.
След срива на краткото примирие, Израел затвори всички гранични пунктове и забрани достъпа на храна, вода, гориво и медикаменти. По данни на Световната програма по прехраната (WFP), всички хранителни запаси са изчерпани още през април, а цените на останалите продукти са се увеличили с 1400%. Благотворителните кухни, които някога сервираха над милион порции дневно, са спрели работа.
Децата гладуват, а здравната система се срива
Най-тежко пострадали са децата – над 60 000 малолетни са с тежко недохранване, като хиляди са на ръба на смъртта, алармира UNICEF, цитирани от АА. Много от тях получават по-малко от едно ядене на ден, а спътникови снимки показват бебета, които пият вода вместо мляко. Телата им са изтощени до степен на скелети.
Гладът нанася и невъзвратими психически и физиологични увреждания.
Здравната система е напълно унищожена. Пациенти с рак, диабет, бъбречна недостатъчност и сърдечни заболявания умират поради липса на лекарства и достъп до лечение. Документирани са случаи на възрастни хора, починали от глад, за които никой не води статистика.
Международно право и (без)отговорност
По силата на чл. 23 от IV Женевска конвенция, всички страни в конфликт са длъжни да осигурят хуманитарен достъп до цивилното население. Въпреки това, Израел продължава да възпрепятства помощта.
На 21 ноември 2024 г. Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на премиера Бенямин Нетаняху и бившия министър на отбраната Йоав Галант, по обвинения за военни престъпления, включително използване на глад като средство за водене на война.
Решението последва заповед на Международния съд в Хага от 28 март 2024 г., постановена по иска на Южна Африка срещу Израел за геноцид, с която се изисква незабавно и безпрепятствено осигуряване на хуманитарна помощ.
Израел обаче продължава да действа като държава над закона, твърдят правозащитници.
Конър Елиът от GNAFC заключава:
„Хранителната помощ сама по себе си няма да предотврати глада. Ако можехме да спрем войните, ефектът върху глобалната продоволствена сигурност би бил огромен. Но това е политическо решение.“
