Начало Европа Станислав Стоянов: Време е Косово да признае гораните за българи

Станислав Стоянов: Време е Косово да признае гораните за българи

от kritichno.e
Станислав Стоянов

Българският евродепутат Станислав Стоянов призова Косово официално да признае гораните за част от българския народ, осъждайки настоящата практика да бъдат регистрирани като отделна етническа група.

По време на дебат в Европейския парламент, посветен на докладите на Европейската комисия за Косово за 2023 и 2024 г., евродепутатът от „Възраждане“ остро разкритикува политиката на Прищина спрямо българското малцинство. Стоянов е вицепрезидент на групата „Европа на суверенните нации“ и председател на едноименната европейска партия.

„Дълбоко обезпокоително е, че подписката на близо 500 граждани, които исторически се самоопределят като българи, все още не е разгледана от косовското събрание. Това мълчание подкопава доверието в ангажимента на Косово към правата на малцинствата“, заяви той от трибуната.

Стоянов настоя за ясна и категорична защита на принципите на демокрацията и равнопоставеността на националните общности:

„За съжаление, все още огромна част от българите в Косово са записани като ‘горани’ в Конституцията. А това е етнографска група, неразделна част от българския народ, а не отделен етнос.“

Критика към половите квоти в изборните листи

Стоянов коментира и предвидените квоти в изборното законодателство на Косово, според които най-малко 50% от кандидатите в листите трябва да бъдат от всеки пол:

„Законодателството вече предвижда праг от поне 30% за всеки от двата пола. Представителството трябва да бъде справедливо, но да произтича от свободната воля на гражданите и качествата на кандидатите, а не приоритетно от полова принадлежност“, подчерта той.

Напредък и предизвикателства

Българският евродепутат похвали усилията на Косово в подобряване на транспортната свързаност, но призова за допълнително развитие, особено в железопътната инфраструктура.

Докладите на Европейската комисия относно Западните Балкани обхващат ключови сфери като върховенството на закона, работата на демократичните институции, правата на малцинствата, икономическото развитие, регионалното сътрудничество и съвместимостта с правото на ЕС. Те отбелязват постигнатото, посочват проблемите и предлагат конкретни насоки за бъдещи реформи, посочват от пресцентъра на „Възраждане“.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря! Дарения: https://revolut.me/mariyatkwa
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини