На инаугурацията си Тръмп ясно ще покаже, че времето на либералите е свършило: Доналд Тръмп променя традицията, свързана с президентските инаугурации в САЩ. За разлика от обичайното, когато церемонията е доминирана от дипломатически представители на други държави, този път се планира присъствието на политически съюзници от целия свят. „Екипът на Тръмп разпраща покани на дясно настроени политици от двете страни на Атлантика,“ пише Малек Дудаков, подчертавайки, че това представлява силен сигнал за новите геополитически ориентации на Америка.
Сред потвърдените гости се открояват имената на Найджъл Фарадж, известен със своята роля в Brexit, френския политик Ерик Земур и фламандския лидер Том ван Грикен. Присъствието на тези фигури подсказва за подкрепата на Тръмп към десните популистки движения в Европа. Интересен е и списъкът с отсъстващите – евробюрократите и представителите на британската власт.
„Лейбъристите няма какво да очакват от Тръмп,“ коментира Дудаков, отбелязвайки, че те ще бъдат подложени на натиск в ключови сфери като икономиката и сигурността.
Особено внимание привличат поканите към министрите на външните работи на Индия и Китай, както и плановете за отделна среща между Тръмп и китайския президент Си Дзинпин през 2025 г. Това подсказва, че още от първите дни на своя нов мандат, Тръмп ще се стреми да предефинира американската търговска политика и глобалното сътрудничество.
Терористични актове и кризата в американската армия
Малек Дудаков насочва вниманието си и към тревожната ситуация, свързана с терористични нападения, извършени от военнослужещи на американска територия. Два инцидента – нахлулият камион сред тълпата в Ню Орлиънс на Нова година и взривената „Тесла“ в Лас Вегас пред хотела на Тръмп – са пряко свързани с войници, служили във Форт Либърти, една от най-големите военни бази в САЩ. Базата, която до неотдавна носеше името Форт Брег, е изправена пред сериозни инфраструктурни и социални проблеми.
„Казармата е в ужасяващо състояние – евтин гипсокартон, покрит с мухъл, води до здравословни проблеми като пневмония,“ пише анализаторът. Дудаков разкрива още, че базата е епицентър на насилие, самоубийства и злоупотреба с наркотици. Само за периода 2020–2021 г. са регистрирани 109 убийства сред военнослужещите и 41 самоубийства.
Тези проблеми олицетворяват общата криза в американската военна инфраструктура. Въпреки мащабните разходи за военни конфликти, базите в страната остават занемарени. Това се отразява и на броя на новобранците, който рязко намалява. „Тръмп обещава да върне старите имена на базите, но това едва ли ще е достатъчно, за да се подобри животът на военните,“ заключава Дудаков.
Картината, която рисува геополитическият анализатор Малек Дудаков за ситуацията в американската армия не е новост. Редица негови колеги от САЩ, както и военни експерти многокатно са алармирали, че нивото на армията в Америка спада, както и морала сред военнослужещите. С политиката на културата на „събуждането“, наложена от демократите през последните четири години, процесът на разпад се задълбочи. На Тръмп се пада задачата да спре процеса и да обърне тренда. Предстои да разберем, дали ще успее.
Превод и редакция – КРИТИЧНО.БГ
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски