Начало Европа Как Брюксел ще потуши румънската мечта?

Как Брюксел ще потуши румънската мечта?

от kritichno.e
Джордже Симион

„Сънят на разума ражда чудовища“, гласи стара испанска поговорка, която Франсиско Гоя онагледи в края на XVIII век със знаменитата си гравюра. Но самият той добавя: „В съюз с разума въображението е майка на изкуствата и извор на чудеса.“ Нещо подобно наблюдаваме днес — в далеч по-мащабен вариант. Един цял народ се пробужда от кукления сън, приспиван от брюкселското „баю-баю“. Румънският. Това пише в своя статия за „Фонд за стратегическа култура“ Елена Пустовойтова.

Джордже Симион

Джордже Симион

Според информация на Euractiv, Джордже Симион победи в първия тур на повторните президентски избори в Румъния, след като първоначалните резултати бяха анулирани по настояване на Брюксел. Тогава Европейската комисия открито заяви, че решението е свързано с обвинения срещу Русия, според които тя „повлияла на изборите в Румъния чрез TikTok“, и „нареди на платформата да съхрани всички данни, свързани с изборите, за последваща проверка“. Факти така и не бяха намерени, а сега остава въпросът – с какво Еврокомисията ще се опита да потуши надеждите на румънците, ако Симион – лидер на партията „Алианс за обединение на румънците“ (AUR) – победи отново на 18 май, след като вече събра 41% от гласовете на 4 май, срещу около 20% за кмета на Букурещ Никушор Дан.

Вижте още по темата: Изборите в Румъния: Звучен шамар за неолибералния елит

Показателно е, че в навечерието на изборите част от т.нар. интелигенция – верен говорител на външни интереси – започна да агитира с истерия „в полза на Европа“, а не в интерес на собствената си държава. Десетки водещи писатели, кинематографисти и историци подписаха отворено писмо в подкрепа на проевропейския кандидат срещу Симион, съобщи Reuters.

Брюксел срещу румънския национализъм

Джордже Симион и Калин Джорджеску

Джордже Симион и Калин Джорджеску

За Европейската комисия Джордже Симион е опасен националист, който открито защитава суверенитета и измести прозападните социалдемократи (СДП) и либерали (НЛП). Той победи в 36 от 41 избирателни окръга в страната. Интересен детайл: огромна подкрепа Симион получи от румънците, живеещи в Европа — изглежда именно те най-ясно виждат накъде не бива да върви родината им.

Основният символичен жест на Симион беше обещанието за вярност към Келин Джорджеску, бивш кандидат за президент, отстранен с натиск от страна на Урсула фон дер Лайен. „Оставам предан на човека, който с право трябваше да заеме президентския пост, на онзи, в когото милиони възлагаха надеждите си… Румъния се нуждае от неговата мъдрост“, заяви Симион, като добави, че би назначил Джорджеску за премиер.

Не прозападен, но и не проруски

Симион е евроскептик, противник на помощта за Киев и поддръжник на Тръмп и движението MAGA. Това обаче не означава автоматично завой на Румъния към Русия. Джорджеску симпатизираше открито на Путин, подкрепяше руската операция в Украйна и настояваше за излизане от ЕС. Симион, напротив – смята Путин за военнопрестъпник, само намеква за евроскептицизъм и отхвърля военна помощ за Украйна, без да приема руската позиция.

Всъщност Симион многократно е заявявал: „Русия на Путин остава една от най-големите заплахи за Европа, особено за нас – балтийците и поляците.“

Въпросът, който мнозина в Румъния избягват, гласи: с какво точно Русия е навредила на румънците, с които съществува в съседство вече над 40 години?

През 1877 г. след руско-турската война за първи път възниква Княжество Румъния, а по-късно – Кралство Румъния.

През 1944 г. СССР безвъзмездно предоставя храни и семена въпреки участието на десетки хиляди румънски войници в армията на Хитлер.

Николае Чаушеску трупа западни дългове от 22 млрд. долара, от които 10 млрд. към САЩ.

Днес външният дълг на Румъния възлиза на над 208 млрд. евро (по данни от февруари 2025 г.), а ръстът на заплатите след влизането в ЕС е с едва 66 евро – до средно 814 евро на месец, втори най-нисък показател в ЕС след България.

Демография, енергетика и „европейската съдба“

Въпреки че Румъния има собствени петролни находища и рафинерии, Брюксел принуждава страната да продава горивата си на цени, определени от „европейския пазар“. Индустрията е в упадък, селското стопанство – в ръцете на чужди компании. От 1989 г. над 4 милиона румънци са напуснали страната, а се очаква населението да спадне под 15 млн. до 2050 г.

Румъния — стратегически залог за САЩ

National Interest пише директно: „Румъния е ключов логистичен хъб за САЩ в Черно море“. Като източен член на НАТО, тя е незаменим партньор в региона – с доказана лоялност към американските операции от Ирак до Афганистан, както и с мащабно участие на американски компании в добива на газ и изграждането на ядрена инфраструктура.

Американската компания Fluor Corporation вече работи по изграждането на нова атомна електроцентрала с модулни реактори, а Halliburton, Transocean и Oceaneering добиват румънски газ в Черно море. Към април 2023 г. дългът на Румъния към САЩ възлиза на $169 млрд.

Джордже Симион заяви, че иска да върне на румънците онова, което им е отнето. Ако това включва и „приятелство с Русия“, първата логична стъпка би била затварянето на американската военна база „Михаил Когълничану“ край Констанца, откъдето има отлична видимост към Крим. САЩ планират до 2040 г. това да стане най-голямата база на НАТО в Европа.

Но има ли политическа воля в Букурещ да отстоява реален суверенитет?, завършва статията на „Фонд за стратегическа култура“.

Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря! Дарения: https://revolut.me/mariyatkwa
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ

Други новини