Закон в Англия ще предизвика вълна от самоубийства на пенсионери, за да спестят гигантски данъци на децата си

възрастни хора пенсионери

Закон в Англия ще предизвика вълна от самоубийства на пенсионери, за да спестят гигантски данъци на децата си

Експерти предупреждават, че неизлечимо болни пенсионери във Великобритания биха могли да сложат край на живота си по-рано, за да спестят на близките си шестцифрени данъчни сметки съгласно законодателството за асистирана смърт. Съгласно действащите правила парите трупани в пенсионния фонд се прехвърлят без данък върху доходите, ако лицето почине преди 75-годишна възраст. Това пише английският вестник The Telegraph.

Ако обаче асистираната смърт стане законна, това би могло да постави човек, който е близо до тази възраст, пред мъчителния избор да продължи живота си или да спести на семейството си стотици хиляди лири.

Пенсионери

Съгласно действащите правила пенсиите във Великобритания се прехвърлят без данък върху доходите, ако лицето почине преди 75-годишна възраст.

Специалистът по пенсионно осигуряване Андрю Тъли заяви, че потенциалната промяна в закона е повод за по-нататъшно обмисляне в ситуация, която вече е „напечена“. Понастоящем, ако човек умре преди да навърши 75 години, пенсията му може да бъде наследена, без да се плаща данък върху доходите. Ако почине след тази възраст, наследниците му трябва да платят данък върху доходите върху получената сума, който може да достигне до 45%.

Ситуацията се усложни още повече, след като миналия месец депутатите гласуваха в подкрепа на евтаназията.

портфейл

Ако човек почине след 75 г. във Великобритания, наследниците му трябва да платят данък върху доходите върху получената сума, който може да достигне до 45%.

Това означава, че човек, на когото му остават по-малко от шест месеца живот, скоро ще може доброволно да почине. Според настоящите предложения те ще се нуждаят от двама независими лекари, които да потвърдят, че отговарят на изискванията, и от решение на съдия от Върховния съд. Времето обаче зависи от конкретния човек. Това означава, че ако е неизлечимо болен, има право на евтаназия и наближава 75-годишна възраст, може да предпочете да почине по-рано, за да спести на близките си огромни суми от данък върху доходите.

Например, ако някой си отиде от този свят на 75-годишна възраст с 500 000 GBP в пенсионния си фонд, лицето, което ги наследи, може да плати 225 000 GBP данък върху дохода, ако ги получи като еднократна сума.

Въпреки това, ако починалият си отишъл преди 75-ия си рожден ден от този свят, данъкът щеше да бъде сведен до нула.

Андрю Тъли, от Nucleus Financial, заяви, че това е „още едно съображение“ за хората в края на живота.

Той добавя: „В случая с пенсиите има възраст, при която смъртта преди 75-годишна възраст се третира по-благосклонно от данъчна гледна точка, отколкото смъртта на 75-годишна възраст или след нея.

Пенсионерка в България си брои последните стотинки за хляб

Те са в края на живота си, но в същото време се тревожат как да осигурят прехраната на тези, които ще оставят след себе си

Ситуацията е на ръба на пропастта и решението на възрастните хора може да надделее н полза на значително финансово облекчение на близките му. В някои случаи може да става въпрос за стотици хиляди лири. Когато човек е неизлечимо болен, обмислянето на данъците и на това какви пари ще бъдат предадени, вече води до допълнителен стрес, особено ако са намесени сложни семейни отношения.

Те са в края на живота си, но в същото време се тревожат как да осигурят прехраната на тези, които ще оставят след себе си.“

„В момента не може да се направи много за планирането, освен да се определи кой ще получава обезщетенията, защото или умираш след 75 г., или не, но сега това може да бъде още един фактор, който да се вземе предвид.“

Майк Ембъри, говорител на Standard Life, заяви:

„Все още не разбираме напълно как законодателството за асистирана смърт ще работи на практика, но е ясно, че е жизнено необходимо да създадем система, в която по-широки финансови съображения не трябва да влияят върху решението на индивида.

В бъдеще асистираното самоубийство ще трябва да бъде фактор при правното разглеждане на множество финансови обстоятелства, включително еднократни обезщетения при смърт и планиране на наследството.“

Понастоящем данъкът върху наследството не се начислява върху пенсионните фондове, независимо от това на каква възраст е лицето в момента на смъртта. В първия си бюджет обаче финансовата министърка на Авглия Рейчъл Рийвс обяви, че от април 2027 г. те ще станат част от изчисленията на данъка върху наследството.

Това означава, че скоро някои опечалени роднини може да плащат 91% данък върху парите от неизползваната пенсия на близък човек.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!