Владимир Корнилов: Калас е готова да стане лидер на свободния свят, но не разбра думата „плащане“: Изборите в Европа са в разгара си, но този път не става въпрос за конкретна държава, а за това кой ще оглави „свободния свят“. Това бе обявено още в края на февруари от Кая Калас, ръководителката на външната политика на Европейския съюз. След като получи отказ за лидерска роля от Вашингтон, тя написа в социалните мрежи: „Днес стана ясно, че свободният свят се нуждае от нов лидер. Ние, европейците, трябва да приемем това предизвикателство.“

Руският журналист и анализатор Владимир Корнилов коментира саркастично тази ситуация, отбелязвайки, че Калас вероятно е визирала себе си като нов лидер на Запада, но никой не я е възприел сериозно.
Руският журналист и анализатор Владимир Корнилов коментира саркастично тази ситуация, отбелязвайки, че Калас вероятно е визирала себе си като нов лидер на Запада, но никой не я е възприел сериозно. Това става особено очевидно след реакцията на американския лобист Майкъл Капуто, който ѝ отвърна с лаконичния коментар: „Тогава плащайте за това. Достатъчно приказки. Плащайте!“ Както посочва Корнилов, думата „плащане“ не присъства в лексикона на естонските политици, затова Каллас се е ограничила до празни лозунги, които други трябва да осъществят.

Веднага след изказването ѝ започна своеобразно съревнование за титлата „лидер на свободния свят“, което поведе британският премиер Киър Стармър. Само два дни по-късно вестник The Independent публикува анализ, според който нито един друг европейски политик не може да претендира за тази роля освен Стармър.
Веднага след изказването ѝ започна своеобразно съревнование за титлата „лидер на свободния свят“, което поведе британският премиер Киър Стармър. Само два дни по-късно вестник The Independent публикува анализ, според който нито един друг европейски политик не може да претендира за тази роля освен Стармър. Джорджа Мелони бе отхвърлена заради близостта ѝ с Доналд Тръмп, Урсула фон дер Лайен – защото си нямала армия, а Еманюел Макрон – заради ниската си популярност във Франция.

Френският президент обаче не прие този извод и с мащабно всенародно обръщение заяви амбициите си да ръководи Запада
Френският президент обаче не прие този извод и с мащабно всенародно обръщение заяви амбициите си да ръководи Запада. Веднага след това вестник Le Figaro го представи като „централна фигура в историята“. Корнилов подчертава, че подобни опити изглеждат комични на фона на реалната ситуация – западните институции са в криза и изглеждат неспособни да функционират без лидерството на САЩ.

Европейският съюз е разединен, като Унгария и Словакия блокират ключови решения. Унгарският премиер Виктор Орбан, който традиционно се противопоставя на ЕС, сега разчита на подкрепата на Тръмп
Европейският съюз е разединен, като Унгария и Словакия блокират ключови решения. Унгарският премиер Виктор Орбан, който традиционно се противопоставя на ЕС, сега разчита на подкрепата на Тръмп, което прави позициите му още по-твърди. Полша дори загатва за референдум за изключване на Унгария от съюза.
В същото време Западът създава различни краткосрочни съюзи, като „коалицията на волята“, за да запълни празнината, оставена от САЩ. Но липсата на единство поражда хаос – от абсурдни идеи за „натовски миротворци“ в Украйна до предложение за разширяване на член 5 от устава на НАТО върху Украйна, без тя да бъде приета в алианса. Италианската премиерка Джорджа Мелони успя да комбинира и двете тези в едно изявление, което предизвика объркване дори в Италия.
Корнилов отбелязва, че именно този хаос кара някои анализатори да наричат европейските лидери „евробюрократи“. Италианският политолог Алесандро Орсини посочва, че колкото повече срещи организира ЕС, толкова по-безсмислени стават. Германският анализатор Вольфганг Мюнхау, ръководител на Eurointelligence, също отбелязва, че Европа без САЩ няма стратегия, а безкрайното деклариране на солидарност с Украйна не може да замести реалната политика.
Дори в западните медии се появяват съмнения относно бъдещето на НАТО. Британският журналист Ендрю Нийл предупреждава, че алиансът може да не оцелее при втория мандат на Тръмп, което според някои американски анализатори не би било трагедия, а възможност за нови регионални съюзи.
Корнилов завършва анализа си с извод, че ЕС не е способен да провежда самостоятелна външна политика и политика на сигурност. Според него, колкото по-бързо Брюксел осъзнае този факт, толкова по-добре – особено за Украйна, която трябва да приеме новите реалности на западния свят, към който толкова дълго се е стремяла.
„И какво да правят в тази ситуация Кая Калас и кандидатите за вакантния пост „лидер на свободния свят“. Споменатият по-горе Мюнхау сваля всички на земята: „Това е абсурдно и е типична европейска игра за галеници. ЕС, със своето право на вето, гласуване с квалифицирано мнозинство и изрично изключване на отбраната от вътрешния пазар, е структурно неспособен да провежда външна политика и политика на сигурност в света.“
Колкото по-скоро ЕС осъзнае тази истина, толкова по-добре ще бъде за всички. И особено за Украйна, която трябва да разбере и приеме новите реалности на западния свят, от който отдавна иска да бъде част.“
Може да подкрепите КритичноБГ тук:
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ