В интервю, публикувано от Би Би Си на 21 юни, украинският президент Володимир Зеленски признава, че напредъкът на бойното поле срещу руските сили е „по-бавен от желаното“ и казва, че „някои хора вярват, че това е холивудски филм и очакват резултати сега“. Украинският президент също така потвърди, че Киев се стреми да стане член на НАТО и няма да разговаря с никого за прекратяване на конфликта, докато руските войски са на територията, която той смята за украинска.
Украйна твърди, че нейната контраофанзива е превзела осем села в южната част на Запорожка и Донецка област. Това обаче не е потвърдено по независим начин. Зеленски заяви, че украинските войски не са напреднали повече, защото „200 000 кв. км територия са минирани от руските сили“.
Президентът засили необходимостта Киев да получи гаранции за сигурност от НАТО, като добави, че крайната цел е да стане член на военния алианс. Генералният секретар на Северноатлантическия алианс Йенс Столтенберг даде да се разбере тази седмица, че няма планове за отправяне на покана към Киев на срещата на върха в Литва следващия месец.
„Столтенберг знае моята позиция. Казвали сме им многократно: „Не ни отнемайте земята изпод краката“, каза Зеленски.
Той също така потвърди, че няма да седне на масата на преговорите с руския президент Владимир Путин или някой друг за прекратяване на конфликта, освен ако руските войски не напуснат украинската територия.
„Без значение колко напредваме в нашата контраофанзива, няма да се съгласим на замразен конфликт, защото това е война, безперспективно развитие за Украйна“, добави той.
По същия начин Столтенберг се изказа и на 18 юни срещу замразяването на украинския конфликт, както и срещу приключването му при руски условия.
„Всички ние искаме тази война да приключи. Но за да бъде мирът устойчив, той трябва да бъде справедлив. Мирът не може да означава замразяване на конфликта и приемане на споразумение, продиктувано от Русия“, заяви Столтенберг пред германския вестник Welt am Sonntag на 18 юни. „НАТО не е страна в конфликта. Ние подкрепяме Украйна в правото ѝ на самозащита, залегнало в Устава на ООН“.
Твърдението на Столтенберг, че НАТО не е страна в конфликта, беше бързо отхвърлено от Сергей Лавров, като руският външен министър подчерта, че членовете на Алианса са признали: „че без помпането на украинския режим с оръжие, без предоставянето на Киев на разузнавателни данни от спътници, ситуацията в Украйна отдавна щеше да е приключила, това всъщност е признание за прякото им участие в хибридната и дори горещата война, обявена срещу Русия.“
Според генералния секретар на НАТО, Алиансът ще продължи да подкрепя Украйна. Това ще се окаже трудно, тъй като високопоставени служители в западните държави многократно са определяли ниските запаси и равнището на производство, като пречка за по-нататъшната подкрепа за Киев.
Освен това, въпреки хвалбите на Зеленски и Столтенберг, украинският заместник-министър на отбраната Анна Маляр заяви в социалните медии, че „ситуацията на изток сега е трудна“, тъй като Русия не се е отказала да контролира целия Донбас. Тя, също както Зеленски, когато предаде новината за „по-бавната от желаното“ офанзива, се опита да добави положителна нотка, като каза, че „[Украйна] не позволява на врага да напредва“.
Колкото и Киев да се опитва да възхвалява успехите на украинската армия, нейното контранастъпление е бавно и със сигурност не може да се говори за окончателна победа. Вероятно е в някакъв момент войната да се размине и да замре, въпреки обещанията на Зеленски и Столтенберг, че това няма да се случи.
При това положение Украйна вероятно ще получи празно обещание за членство в НАТО, за да може Зеленски да направи загубата на войната по-приемлива за украинците. Подобно обещание не струва много, защото според Вашингтонския договор решението за присъединяване към НАТО трябва да бъде взето с единодушие. Освен това Украйна трябва да изпълни редица условия, които вероятно няма да може да изпълни дълго време.
Преди срещата на върха на НАТО на 11 юли във Вилнюс Украйна прави всичко възможно да създаде впечатлението, че е започнала победоносна офанзива, която неминуемо ще доведе до окончателна победа. Киев се опитва да убеди западните си поддръжници в мита за непобедимата украинска армия, но тези така наречени успехи са много съмнителни.
По-рано Зеленски заяви, че Украйна се надява да получи ясна покана за присъединяване към блока на срещата на върха на НАТО във Вилнюс през юли. Въпреки че процесът обикновено отнема години, Киев изтъква ускорен процес на присъединяване към ЕС и се надява да започне преговори за присъединяване още тази година, но се сблъсква с противопоставяне от страна на някои членове на 27-членния блок. И именно тук членството му в НАТО, както и евентуалният ход на войната, ще замре.
Източник: InfoBRICS