Начало Европа Защо Зеленски арестува олигарха Коломойски, за когото се говори, че го направи президент?

Защо Зеленски арестува олигарха Коломойски, за когото се говори, че го направи президент?

Тейлтър Дърдън за Zerohedge

от kritichno.a

С имущество на стойност от близо 1,7 милиарда долара, Игор Коломойски е сред петте най-богати граждани на Украйна. През уикенда, той беше арестуван от украинските власти по редица обвинения за измама и пране на пари, в чувствителен момент, когато правителството се опитва да покаже на света, че може да се справи с дълбоко вкоренената корупция.

Съобщение от Службата за сигурност на Украйна в събота посочи, че милиардерът, назован като „фактически собственик на голяма финансово-промишлена група“, се е опитал да изпере над 500 милиона украински гривни (13,5 милиона долара), като ги прехвърли в чужбина, използвайки инфраструктурата на банкови институции, контролирани от него.

Съдът в Киев нареди за предварителното задържане на Ихор Коломойски за два месеца, по време на разследването, като гаранцията беше определена на огромната сума от 14 милиона долара.

Ню Йорк Таймс отбеляза в коментарите си по ареста, че Коломойски беше един от големите и ранни поддръжници на Володимир Зеленски, и имаше роля в неговото изкачване на власт. Също така се счита, че той е финансирал екстремистки частни военни отряди по различно време.

Зеленски по време на актьорската си кариера

Според Ню Йорк Таймс, неговите бизнес интереси включват нефт и банкиране, и някога е бил смятан за покровител на г-н Зеленски, бивш комик, чиито популярни предавания бяха излъчвани на телевизионния канал на г-н Коломойски, преди да се кандидатира успешно за президент.

Има и допълнителни разкриващи подробности в доклада на Ню Йорк Таймс като това, че подозренията за корупция и незаконни присвоявания преследват г-н Коломойски от години. През 2017г., той напуска Украйна за Швейцария и Израел след като правителството на тогавашния президент Петро Порошенко е конфискувало банка, в която той е бил съдружник и го е обвинило в мащабни измами, заплашващи икономиката на Украйна.

Той се завръща през 2019г., след като г-н Зеленски побеждава Порошенко, разчитайки че връзките му с новия президент ще му помогнат да възвърне своята икономическа и политическа мощ.
Затова е разбираемо, че западната медия представя този случай като демонстрация, че Зеленски затяга мерките си срещу дълго-годишната корупция, като „преследва големите риби“.

Интересен е моментът в който той предприема тези действия, а именно същия уикенд, в който се съобщи, че Зеленски е уволнил своя министър на отбраната, Олексий Резников, след 550 дни война. Трябва да се отбележи, че Хънтър Байдън, освен мътните си връзки с енергийния гигант „Буризма“, също е имал бизнес отношения с банката на Игор Коломойски.

Що се отнася до уволнения министър на отбраната, Резников беше в центъра на анти-корупционното разследване, където военни са плащали двойни и дори тройни цени за внесени стоки, като печалбите се вярва, че са взимани от висши военни чиновници. Също така имаше и скандал около набирането на военни за служба, тъй като високо-поставени военни са получавали големи подкупи, за да позволят на хората да избегнат повиквателните.

На фона на всичко това стои и кандидатурата на Украйна за членство в Европейския съюз. Разбира се, фактът, че Украйна заема водещо място в списъка на най-корумпирани общества в Европа, ще остане голямо препятствие, което вероятно ще продължи да съществува години напред.

Междувременно руските медии подчертават, че Коломойски, на моменти, лично се е включвал в политическия живот, и че парите му са оказали голямо влияние в страната по начини, които са известни и неизвестни:

Коломойски се появи на политическата сцена през 2014г., когато беше назначен за управител на югоизточния регион Днепропетровск, след подкрепения от запада преврат в Киев. Година по-късно обаче беше уволнен от длъжността си, след конфликт с тогавашния украински президент Петро Порошенко във връзка с борбата за контрол над „Укрнафта“ и държавния оператор на нефтопровода „Укртранснафта“.

През 2016г., украинските власти национализираха и „Привабанк“ на Коломойски, след като обявиха, че е голяма заплаха за финансовата система на страната, поради обвинения за мащабни измами.

Също така се счита, че Коломойски е имал голяма роля в изкачването на власт на президента Владимир Зеленски. Преди да стартира своята политическа кампания през 2019г., Зеленски беше комик, чиито предавания се излъчваха в контролираната медийна група на Коломойски. Самият магнат заяви, че „желае“ Зеленски да стане президент, но отрича близки контакти с него.

В този конкретен случай е много вероятно, Вашингтон да е упражнил натиск върху Киев, тъй като още през 2021г., Държавният департамент на САЩ санкционира Коломойски и членовете на неговото семейство. Изявление на САЩ по този повод посочи, че той участва „в корумпиращи действия, които подкопават върховенството на закона и доверието на украинския народ в демократичните институции на техните правителства.“

Той може би дори е бил лишен от украински паспорт в определен момент, но лично отхвърли тези твърдения, както и обвиненията в корупция, като ги нарече „абсурдни“ и неоснователни.

Вероятно, причината че Зеленски, чак сега, предаде Коломойски на съдебната система е, че от 2019г., Коломойски започна да прави някои про-руски изявления, като на пример, изявлението му в интервю за Ню Йорк Таймс, че „Украйна трябва да се откаже от Запада и да се върне в орбитата на Русия.

Бизнес връзките на Коломойски с украинския президент Володимир Зеленски са подложени на интензивна проверка от началото на изборната кампания на бившия комик тази година. И двамата отрекоха твърденията, че Коломойски има скрито влияние върху Зеленски.

Москоу Таймс избра цитати от емоционалното и пълно с псувни изявление на Коломойски, което Ню Йорк Таймс описва като „забележима промяна на позицията“ на бившия опонент на Русия.

Превод за КритичноБГ- Марта Гаврилова

Заглавието е на редакцията

Други новини