Защо Западът хвърля украинците в месомелачката на войната? Заради един рядък метал нужен за екополитиката им!

ВЛАДИМИР МАЛИШЕВ, Фонд Стратегическа култура

Карикатура изобразяваща смилането на Украйна от Запада

Да, това наистина е вярно. Украинците днес умират за интересите на другите и Сатаната наистина „управлява шоуто“ днес там. Сатаната, са алчните англосаксонски компании, които отдавна се стремят да завладеят най-големите в Европа стратегически запаси от литий и други суровини, разположени в Украйна.

Както съобщи гръцкият информационен портал Pronews (КритичноБГ откри въпросният анализ в гръцката медия и го публикува в началото на юли. Публикуваме го отново в края на настоящия материал), „от самото начало на военните действия в Донбас, още през 2014 г., беше ясно, че киевският режим не е изпратил армията си в източната част на Украйна, за да, както се изразиха тогава, „ защита на гражданите“ и „запазване целостта на страната“. Протежетата на Запада имаха по-прагматични цели под формата на осигуряване на своите отвъдморски господари достъп до минерални ресурси. Вярно е, че ако преди няколко години медиите обсъждаха темата за добива на шистов газ в Донбас, но след скорошно изявление на директора на Германския литиев институт Улрих Блум стана ясно, че интересите на Запада в Източна Украйна са много по-широки.“

Според Блум, свидетелства изданието, „Киев не трябва да отстъпва Донбас на Русия поради това, че там има находища на литий. Европа, смята той, би могла да получи по-голямата част от ресурсите, добивани там, от Украйна, за да ускори значително своя енергиен преход (литият се използва широко във вятърни турбини, електрически автомобили и др.).

В същото време Киев може да финансира възстановяването на страната чрез продажбата на литий.

Както стана известно, скорошното неочаквано посещение в Киев на британския премиер Риши Сунак (вече бивш) също беше свързано с въпроса за лития. На това обърна внимание в своя блог украинският политолог Михаил Чаплига. „Australian European Lithium приключи сделката за придобиване на European Lithium Ukraine LLC с лицензи за литий в Украйна… Да, Австралия но това е английско дружество…

Той смята, че в замяна на находища на литий Лондон е обявил обещание за допълнителни 200 милиона паунда за нуждите на въоръжените сили на Украйна. И тук има уовка – половината от сумата няма да стигне до Укайна изобщо, а ще отиде при британските военни производители.

Оказва се обаче, че Зеленски всъщност е продал на Сунак „умряла котка“ (метнал го е, бел. ред), тъй като най-големите находища на литий в Европа се намират в Донбас, на територии, които вече са част от Русия. Наистина, Зеленски обещава на своите западни спонсори „определено да освободят“ Донбас, но дори самият той вероятно не вярва в това днес.

За истинските западни интереси в Украйна се говори отдавна. За да завърши енергийния преход, Европа спешно се нуждае от находища на литий, най-големите от които се намират в Донбас, каза наскоро Родерих Кизеветер, член на Бундестага от ХДС.

„Ако Европа иска да завърши енергийния преход, тя се нуждае от собствени находища на литий. Най-големите находища на литий в Европа се намират в Донецка и Луганска области“, цитира Epoch Times думите на депутата. Според политика пълният руски контрол над тази територия ще направи Германия зависима, когато става въпрос за създаване на електрически двигатели за „енергиен преход“.

„Евентуален компромис ще означава изоставяне на този регион. И това би било победа за Путин“, казва Кизеветер.

„Това всъщност е отговорът на въпроса защо Киев и неговите западни господари категорично не искат да признаят референдумите, които се проведоха в нови региони на Русия и където хората се възползваха от законното си право на самоопределение.

Между другото, в района на Запорожие има и находище на литий“, отбелязва Pronews.

Залежите на литий в Украйна се оценяват на милиарди долари и са важен стратегически актив във време, когато природните ресурси в света стават все по-оскъдни.

Осигуряването на доставки на литий се превърна в приоритет за компаниите в Азия, Европа и Северна Америка, подхранвайки стратегически съюзи и съвместни предприятия между автомобилни производители и минни компании.

През 2016 г. Forbes-Украйна писа, че компанията Mkango resource, със седалище в Канада, се взира в украински литий. Сега международни компании изкупуват евтини лицензи и права за разработване на находища в страни, където има находища на литий, но няма производство.

Точно такава е ситуацията в Украйна: запасите от литиева руда, според геоложките проучвания, възлизат на 500 милиона тона (най-големите в Европа) и се намират в Донбас, Закарпатието и Кировоградска област.

В същото време Украйна не произвежда литий в промишлен мащаб, което означава, че обещаващите находища попадат в полезрението, а след това в ръцете на чуждестранни компании.

Анализаторите прогнозират, че светът може да се сблъска с недостиг на литий още през 2025 г., тъй като търсенето на метала продължава да нараства като неразделна част от батериите за електрически превозни средства.

Недостигът се дължи на търсенето на литий в Китай, което надвишава предлагането, според BMI, изследователското звено на Fitch Solutions:

„Очакваме търсенето на литий за електрически превозни средства в Китай да нарасне с CAGR от 20,4% само от 2023 до 2032 г. Вярваме, че със сигурност ще възникне недостиг“, се казва в доклада на BMI. А доставките на литий в Китай ще нараснат едва с 6 процента през същия период, каза BMI, добавяйки , че този темп няма да отговори дори на една трета от прогнозираното търсене.

В момента има само 101 литиеви мини в света, според Refinitiv.

Вицепрезидентът на Rystad Energy Сюзън Зу смята, че недостигът може да започне да създава проблеми на веригите за доставки през 2028 г. „Глобалната верига за доставки на батерии може да се сблъска с недостиг на литий към края на това десетилетие“, предупреди тя .

Е, в САЩ литият е необходим не само за автомобилни батерии. Годишният законопроект за отбранителната политика на Сената на САЩ, предложен от Комитета по въоръжените сили, разрешава финансиране от 1 милиард долара за запасите за национална отбрана на САЩ през фискалната 2023 г. за

„придобиване на стратегически и критични минерали, които в момента са в недостиг“.

Ето защо има толкова ожесточена битка за литий и други природни ресурси. Американският американски сенатор Линдзи Греъм в интервю за CBS през юни директно заяви, че Съединените щати не искат да дават украински минерални ресурси на Русия. Според него запасите там се оценяват на трилиони долари.

„Ако помогнем на Украйна сега, тя може да стане най-добрият бизнес партньор, за който някога сме мечтали, и критични природни активи на стойност 10-12 трилиона долара могат да бъдат използвани от Украйна и Запада, вместо да бъдат дадени на Путин и Китай“, каза той.

За какви конкретни природни ресурси говорим? Washington Post още през август 2022 г изчисли , че

„Русия е поела контрола върху няколко украински минерални находища, оценени на 12,4 трилиона долара“.

Освен това повече от 70% от общата сума се пада само на три региона в границите от 1991 г. – Днепропетровск, Донецк и Луганск. И западният Сатана ще се бори яростно за тези ресурси.

Но той е правил това и преди. Въпреки това, ако по-рано Съединените щати и подчинения им Запад се бориха в Близкия изток за петрол, сега тяхната основна цел са стратегическите редкоземни метали, по-специално литий, без които съвременната индустрия е немислима.

Така че войниците на Зеленски в Украйна днес наистина „умират за метал“ и Сатаната всъщност „ръководи шоуто“ там. В смисъл на САЩ и русофобска Европа, които подкрепят неонацисткия режим в Киев не с цел „защита на демокрацията“, както те твърдят, а за да завладеят тези богатства.

Е, в Русия няма притеснение за лития. Както заяви ръководителят на Министерството на природните ресурси Александър Козлов, в Русия има достатъчно литий за задоволяване на нуждите и износа. Потенциалният размер на 100% литий в Русия въз основа на 17 литиеви и комплексни находища се оценява на 1,65 kt (1,65 милиона тона 100% литий). Съвместно предприятие между Norilsk Nickel и Rosatom получи правото да разработи най-голямото находище на литий в Русия след търг, резултатите от който бяха обобщени на 8 февруари, обясниха от държавната корпорация.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Реалността на войната: „Огромните находища на литий в Украйна са нашата цел“, казва Берлин

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!