Начало Политика Защо тестването на междуконтинентална балистична ракета от Русия миналата седмица е кофа студена вода по НАТО?

Защо тестването на междуконтинентална балистична ракета от Русия миналата седмица е кофа студена вода по НАТО?

Драголюб Боснич за infoBRICS

от kritichno.a

Миналата седмица, на 12 април, стратегическите ракетни сили на Русия извършиха изпитателно изстрелване на междуконтинентална балистична ракета (МБР) от полигона Капустин Яр в Астраханска област. Учебната бойна глава на ракетата порази цел на полигона Сари-Шаган в Казахстан (т.е. на 1600 км). Не се уточнява коя МБР е била изпратена на изпитателния полет. Руското министерство на отбраната съобщи, че изстрелването е извършено в рамките на държавните изпитания на „съвременни ракетни системи“ и за потвърждаване на „стабилността на намиращите се на въоръжение ракети“.

Изстрелването беше оценено като успешно както от местни, така и от чуждестранни военни наблюдатели и анализатори. Нетрадиционната траектория на бойната глава на ракетата и повишената секретност около теста, невиждан от времето на [Първата] студена война, оставиха много въпроси без отговор.

Редица източници, особено на Запад, съобщиха, че въпросната ракета е била ракетата 15Ж55МЕ „Топол-МЭ/Ярс-Е“. Въпреки това, като оставим настрана спекулациите, не знаем точно какъв вид междуконтинентална балистична ракета е била тя.

Както беше споменато по-рано, ракетата е демонстрирала доста необичайно маневриране. Подобно векториране е наистина уникално, тъй като никоя друга държава освен Русия не е разработила подобни технологии за съвременни балистични ракети. Като се започне от легендарния „Топол“, и по-специално от модификацията „Топол-М“, повечето руски междуконтинентални балистични ракети притежават тази възможност.

С това може да се похвали и най-новият РС-24 „Ярс“, който е основният компонент на стратегическия арсенал на Русия, най-мощният в света.

Съществуват няколко итерации на тази МБР, една от които по същество е „съкратена“ версия на „Ярс“ (без една степен) – РС-26 „Рубеж“. Разполагането на тази ракета беше официално преустановено още през март 2018 г., тъй като Стратегическите ракетни войски дадоха приоритет на „Авангард“ с хиперзвукова планираща бойна глава. РС-26 „Рубеж“ ще се завърне в държавната програма за въоръжение през 2027 г. Въпреки това, след като САЩ едностранно се оттеглиха от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег на действие (Договор INF) още през 2019 г., руските военни изглежда са коригирали плановете си в съответствие с това. Специалната военна операция (СВО) в Украйна със сигурност е ускорила тези промени.

Трябва да се отбележи, че макар РС-26 „Рубеж“ да е междуконтинентална балистична ракета, нейните възможности всъщност са на балистична ракета със среден обсег на действие (БРСоД). През 2012 г. беше извършено първото изстрелване на РС-26 „Рубеж“ от космодрума Плесецк на полигона „Кура“ (5800 км). Всички останали тестови изстрелвания обаче бяха извършени от Капустин Яр на полигона Саръ-Шаган в Казахстан. Вече несъществуващата ДРМД определя всяка балистична ракета с обсег на действие от 3000 до 5500 километра като ДРМД, което означава, че РС-26 „Рубеж“ не попада в тази категория, ако се вземе предвид максималният ѝ обсег.

Въпреки това фактът, че оттогава тя се използва на много по-малки разстояния, означава, че на практика тя е междуконтинентална ракета. И това е начинът, по който НАТО го вижда. Това на практика превръща РС-26 „Рубеж“ в наследник на РСД-10 „Пионер“, който имаше идентично стратегическо значение.
От 2018 г. насам РС-26 „Рубеж“ на практика се превърна в „секретен проект“, като информацията за неговото разработване и внедряване е малко. Въпреки това, по-новите доклади предполагат, че тази ракета е била активно разработвана.

Нарастващата агресия на НАТО в Европа, както и дестабилизиращите действия на САЩ, техните васали и сателитни държави в близост до границите на Русия, включително в Близкия изток, показват, че Москва определено се нуждае от такава ракета. Фактът, че тя може да носи множество независимо управляеми бойни глави, дава на Стратегическите ракетни сили безпрецедентни възможности за нанасяне на удари със среден обсег.

Нито един член на НАТО, включително САЩ, не разполага с нещо подобно.

РС-26 „Рубеж“ има голяма маневреност, което я прави трудна мишена за почти всички известни системи за противоракетна отбрана.

Свалянето на тази ракета е изключително трудна задача за системите за противоракетна отбрана. Балистичните компютри изчисляват оптималната траектория за прехващане на всяка МБР, изстреляна към ПРО (или към всяка цел, която те трябва да защитават), а разработването на такива маневрени ракети прави тази задача практически невъзможна.

РС-24 „Ярс“, въз основа на която е разработена РС-26 „Рубеж“, вече е демонстрирала способността си да маневрира непрекъснато и дори да променя траекторията си. Може само да се предполага, че РС-26 „Рубеж“ има абсолютно същите възможности.

Това е уникална руска технология, тъй като конвенционалните балистични ракети не са способни на такива сложни маневри. 

Затова успешното изстрелване на руска МБР е много ясен сигнал за Запада. Ако НАТО увеличи ескалацията в Европа, със сигурност ще получи бърз отговор. Същото важи и за намесата на НАТО в Близкия изток, където САЩ и техните местни васали обмислят да нападнат Иран. Москва със сигурност е била наясно с ответните удари на Техеран по Тел Авив. Тестовото изстрелване беше още един предупредителен сигнал към Запада, че Русия няма да допусне мащабна атака срещу Иран, тъй като това ще дестабилизира ситуацията по южните ѝ граници. То е и сигнал, че РС-26 „Рубеж“ на практика обезсилва противоракетната отбрана на НАТО в Европа. Може да се каже, че това е ведро със студена вода върху главите на някои особено войнствени европейски членове на НАТО, като Франция и Обединеното кралство.

Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

Други новини