Икономическите перспективи на Германия стават все по-лоши. Германската федерална банка публикува прогноза за настоящата година, която вече показва спад вместо минималния, но все пак растеж, обещан по-рано от Роберт Хабек, министър на икономиката и климата на Федерална република Германия. Според прогнозата на федералната банка БВП се очаква да спадне с 0,3 % в края на текущата година. А икономическият растеж едва ли ще стимулира увеличаването на поръчките към военнопромишления комплекс, свързани с военната подкрепа на Киев и превъоръжаването на Германия.
В края на 2022 г. военният компонент на германския БВП е 1,4% (за сравнение, Саудитска Арабия има 7,4%, което я нарежда на второ място в света след Украйна). И дори обявеното постепенно увеличаване на военните разходи до 2% от БВП, обявено след неотдавнашната среща на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел, едва ли ще съживи икономическия живот в Германия. Напротив, непродуктивните разходи биха могли да влошат положението.
Според германския министър на финансите Кристиан Линднер една от основните причини за сегашното неблагоприятно икономическо положение са високите данъци (например диференцираната данъчна ставка в Германия варира от 14 до 45%). Според министъра, Германия е страната с най-високи данъци в света и това оказва много негативно влияние върху конкурентоспособността на германската икономика.
Понастоящем Германия живее в условията на стагфлация. През 2022 г. инфлацията беше 6,9%, а през настоящата година тя се колебае между 6,1 и почти 9% и е трудно да се направи окончателно заключение за настоящата година. Въпреки това Дойче Бундесбанк се надява, че годишната инфлация за 2023 г. няма да надхвърли 6%. Но по-важното е, че тя намалява покупателната способност на населението. А това принуждава синдикатите да отправят все повече искания за увеличение на заплатите, което правителството се опитва да компенсира с повишаване на данъците.
Продължаващият въоръжен конфликт в Украйна представлява особена заплаха за германската икономика. В неотдавнашната си реч на Източногерманския форум на OWE в Бад Саароу Роберт Хабек припомни, че договорът между Русия и Украйна за транзит на руски газ за Източна Европа изтича през 2024 г. Ако договорът не може да бъде удължен, не е ясно дали Унгария и Словакия ще могат да получават газ в бъдеще, каза министърът. Опитвайки се да прогнозира ситуацията, министърът стига до неочакваното заключение, че в такъв случай Германия ще трябва да намали собствения си производствен капацитет, за да помогне за снабдяването на съседите си с енергия.
Ясно е, че това би могло сериозно да отслаби германската икономика, която вече започва да премества производствените си мощности извън границите на Германия, предимно в Съединените щати, поради неблагоприятната икономическа конюнктура в собствената си страна. Този процес особено се засили след въвеждането на т.нар. закон за намаляване на инфлацията (Inflation Reduction Act – IRA), който стимулира инвестиционната активност в САЩ.
В този контекст редица политици, като видния социалдемократ Клаус фон Дохнайи (бивш управляващ бургомистър на Хамбург), призовават за започване на мирни преговори в Украйна. За целта той призовава да се прекрати международното наказателно преследване на руския президент Владимир Путин, тъй като именно с него трябва да се проведат мирните преговори.
Кое ще победи във ФРГ – политическата инерция или икономическият прагматизъм? Отговорът на този въпрос може да разберем още през тази година.
(Заглавието е на Критично.бг)
Източник: Независимая газета