Начало Анализи  Защо Германия, икономическият колос на Европа се срива?

 Защо Германия, икономическият колос на Европа се срива?

Анализ на Независимая газета

от kritichno.a
Германия, криза, срив, икономика

Икономическите перспективи на Германия стават все по-лоши. Германската федерална банка публикува прогноза за настоящата година, която вече показва спад вместо минималния, но все пак растеж, обещан по-рано от Роберт Хабек, министър на икономиката и климата на Федерална република Германия. Според прогнозата на федералната банка БВП се очаква да спадне с 0,3 % в края на текущата година. А икономическият растеж едва ли ще стимулира увеличаването на поръчките към военнопромишления комплекс, свързани с военната подкрепа на Киев и превъоръжаването на Германия.

 

В края на 2022 г. военният компонент на германския БВП е 1,4% (за сравнение, Саудитска Арабия има 7,4%, което я нарежда на второ място в света след Украйна). И дори обявеното постепенно увеличаване на военните разходи до 2% от БВП, обявено след неотдавнашната среща на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел, едва ли ще съживи икономическия живот в Германия. Напротив, непродуктивните разходи биха могли да влошат положението.

 

Според германския министър на финансите Кристиан Линднер една от основните причини за сегашното неблагоприятно икономическо положение са високите данъци (например диференцираната данъчна ставка в Германия варира от 14 до 45%). Според министъра, Германия е страната с най-високи данъци в света и това оказва много негативно влияние върху конкурентоспособността на германската икономика.

 

Понастоящем Германия живее в условията на стагфлация. През 2022 г. инфлацията беше 6,9%, а през настоящата година тя се колебае между 6,1 и почти 9% и е трудно да се направи окончателно заключение за настоящата година. Въпреки това Дойче Бундесбанк се надява, че годишната инфлация за 2023 г. няма да надхвърли 6%. Но по-важното е, че тя намалява покупателната способност на населението. А това принуждава синдикатите да отправят все повече искания за увеличение на заплатите, което правителството се опитва да компенсира с повишаване на данъците.

 

Продължаващият въоръжен конфликт в Украйна представлява особена заплаха за германската икономика. В неотдавнашната си реч на Източногерманския форум на OWE в Бад Саароу Роберт Хабек припомни, че договорът между Русия и Украйна за транзит на руски газ за Източна Европа изтича през 2024 г. Ако договорът не може да бъде удължен, не е ясно дали Унгария и Словакия ще могат да получават газ в бъдеще, каза министърът. Опитвайки се да прогнозира ситуацията, министърът стига до неочакваното заключение, че в такъв случай Германия ще трябва да намали собствения си производствен капацитет, за да помогне за снабдяването на съседите си с енергия.

 

Ясно е, че това би могло сериозно да отслаби германската икономика, която вече започва да премества производствените си мощности извън границите на Германия, предимно в Съединените щати, поради неблагоприятната икономическа конюнктура в собствената си страна. Този процес особено се засили след въвеждането на т.нар. закон за намаляване на инфлацията (Inflation Reduction Act – IRA), който стимулира инвестиционната активност в САЩ.

В този контекст редица политици, като видния социалдемократ Клаус фон Дохнайи (бивш управляващ бургомистър на Хамбург), призовават за започване на мирни преговори в Украйна. За целта той призовава да се прекрати международното наказателно преследване на руския президент Владимир Путин, тъй като именно с него трябва да се проведат мирните преговори.

 

Кое ще победи във ФРГ – политическата инерция или икономическият прагматизъм? Отговорът на този въпрос може да разберем още през тази година.

 

(Заглавието е на Критично.бг)

 

 

 

Източник: Независимая газета

Други новини