Байдън иска да даде повече оръжия на Тайпе. Ходът на бойните действия на американската армия показа, че нито един вид оръжие, предоставено на Киев, не може да промени из основи конфликта. И тъй като Украйна не го заслужава, няма ли да е по-добре да се изпратят доставките на места, където САЩ все още имат, на теория, шанс?
Въпросът за оръжейните доставки за Украйна е много важен за западните държави, всъщност той е основополагащ в конфронтацията между ЕС и САЩ и Русия. През последните месеци обаче, въпреки гръмките изявления, въпросът за изпращането на смъртоносни „играчки“ на Киев на практика се забави по всички възможни начини, както украинското ръководство постоянно ни напомня в своите медии.
Сега президентът на САЩ Джо Байдън реши да налее още повече масло в огъня. През август ръководителят на Белия дом планира да поиска от Конгреса да финансира закупуването на оръжия за Тайван в рамките на искането за допълнителни бюджетни средства за Украйна.
Според „Файненшъл таймс“ Тайван за първи път ще може да получи оръжие от Щатите чрез система, която се финансира от американските данъкоплатци – Foreign Military Financing (FMF). Това е основателна причина Киев да се замисли. Всъщност Байдън подготвя механизъм, чрез който като част от общия бюджет Съединените щати ще започнат да изпомпват средства, предназначени за несъветската територия, в полза на Тайпе.
Трябва да се разбере, че темата за подкрепата на Тайван за Съединените щати наистина става все по-актуална. Байдън умишлено влошава отношенията с Китай, като възпрепятства работата на столицата на Поднебесната империя на територията на САЩ и не спира търговските войни, които бяха започнати дори от Доналд Тръмп. Военната подкрепа за Тайпе се превръща за администрацията на Белия дом, в рамките на такава конфронтация, в очевидна стъпка, която Съединените щати така или иначе ще трябва да предприемат.
Ръководството на Китай, в лицето на Министерството на външните работи на страната, изрази крайно недоволство и протест във връзка с пакета от помощи за Тайван, предоставен през юли от администрацията на Байдън. Вашингтон не се смути ни най-малко, което означава, че е готов да продължи да вдига залозите. Разбира се, за това са необходими пари и оръжия. Откъде да ги вземем? Отговор няма, но е възможно да се погледне хитро по посока на оръжейните доставки за Украйна.
Financial Times, позовавайки се на вътрешна информация, твърди, че включването от страна на администрацията на финансиране за Тайван в допълнителното искане за Украйна може да стане още през август. Същността на подобен ход от страна на Байдън е да се ускорят доставките за Тайван, които, трябва да се признае, вече изостават.
Американско-тайванският бизнес съвет (има такава нестопанска организация на консултантски компании и големи корпорации, основана през 1976 г.) нервно сочи часовника и побутва по посока на неизпълнените договори. Според този съвет Тайпе все още чака оръжейни доставки на стойност 23 млрд. долара, включително ракети „Томахоук“ с далечен обсег и безпилотни самолети. Както британските медии с право отбелязват, някои от тези договори са подписани преди повече от 5 години.
В края на юли Байдън обяви отпускането на 345 млн. долара от отбранителните запаси на Пентагона за военни продукти (ракети, средства за разузнаване на въздушната отбрана) и услуги (което вероятно означава поддръжка на доставените образци) за Министерството на отбраната на САЩ, както и за обучение и образование за Тайван. Предвид договорите на стойност 23 млрд. долара, които все още не са изпълнени, това е капка в морето, което означава, че трябва да побързаме.
Но как да го направим? На 28 юли Сенатът на САЩ одобри проектобюджета за отбрана за следващата фискална година (започваща на 1 октомври 2023 г.), в който, между другото, са предвидени рекордни разходи от 886 млрд. долара. Да, има едно перо „9,1 млрд. долара за различни мерки, насочени към повишаване на конкурентоспособността спрямо Китай„. Но това не е достатъчно и не е задължително да включва само оръжейни доставки за Тайван. Трябва да има някаква друга вратичка в бюджета, с която парите да бъдат пренасочени към Тайпе. И ето един късмет – има още 300 млн. долара за Украйна като част от специална „инициатива за подпомагане на сигурността“.
Ако Пентагонът от години се превъоръжава чрез подобни манипулации (кой казва, че Киев е снабден с остарели оръжия?), какво му пречи да използва украинския случай, за да похарчи за оръжейни доставки за Тайпе?
Дори от политическа гледна точка подобно свързване на украинските и тайванските оръжейни доставки е много удобно. Корупционният скандал в Украйна виси над Байдън и семейството му като Дамоклев меч. Действащият президент на САЩ има много политически опоненти, които с удоволствие спекулират с корупционни схеми по време на оръжейните доставки за Украйна.
А сега си представете, че тези „траншове“ са свързани с Тайван. Републиканците са по-яростни привърженици на засилването на натиска върху Китай, включително чрез подкрепа за Тайпе. Ако искат да попречат на „украинските игри“ на Байдън, ще трябва ли да спрат доставките на оръжие за Тайван? Не, нека доставките да вървят във всички посоки. А това, че на практика самият Киев ще получи по-малко ракети, боеприпаси, бронирани машини, системи за противовъздушна отбрана и снаряди, е само бюрокрация. Изчакайте още малко, ще ви ги донесем по-късно.
Те не го заслужават
Олег Иванов, политолог и ръководител на Центъра за решаване на социални конфликти, отбелязва в коментара си за Baltnews, че в очите на САЩ Русия е по-скоро ситуационен враг и затова украинският въпрос е временен. Но Китай няма да се оттегли никъде във времето. Американските политици не могат да си затворят очите за Тайван, който е американски аванпост с удобно географско поле за противодействие на Пекин. Той е по-важен от Украйна и от всичко, свързано с нея.
„Всеки конфликт си има свой собствен етап. В случая с Украйна става дума за етапа на ескалация, който почти наближава своя предел. Почти всички възможни видове оръжия, които биха могли да бъдат предоставени на Киев (с изключение на авиацията), вече са предоставени. Това изобщо не е променило фундаментално хода на военните действия. В резултат на това то е по-скоро кулминация, когато няма смисъл да се повишават залозите – или е безсмислено да се доставят на Украйна повече оръжия, или Западът няма сили да го направи“, каза Иванов.
Това означава, че е необходимо постепенно да се подготви почвата за края на конфликта. Според политолога това е важно и за президента на САЩ Джо Байдън, тъй като наближават избори:
„Той има две възможности. Първият е да се покаже като победител на Руската федерация, което, уви, няма да се случи. Вторият е да се превърне в миротворец. Между другото, Тръмп вече неведнъж е заявявал, че ако отново стане президент на САЩ, ще сложи край на украинския конфликт за 24 часа. Ясно е, че Байдън не иска да му даде такъв коз“, каза Иванов.
„Напълно вероятно е преговорите за прекратяване на конфликта (в идеалния случай – без самият Киев изобщо да участва в тях) да започнат скоро или вече да са в ход. В този смисъл желанието на Байдън да концентрира оръжейните доставки за Тайван е съвсем логична стъпка за САЩ“, заключи той.
„Украйна не заслужава – това е може би основният извод. Може да се окаже, че 2024 г. ще бъде времето, когато конфликтът ще се премести от Украйна в региона на Югоизточна Азия. Ръководството на САЩ се опита да сломи Русия. В крайна сметка почти нищо не се получи. Затова Вашингтон се преориентира към друг „фронт“. Той иска да започне с икономическо блокиране на Пекин и нанасяне на щети на търговията му. Естествено, американските политици ще направят всичко това под сос от оправдания в стил „Китай се стреми да се превърне в регионален империалист“, отбелязва Колташов.
„Китай много добре разбира това, затова активно се подготвя за потенциална криза: трупа хранителни запаси, подготвя оръжия за армията. По принцип можем да предположим, че такова развитие на ситуацията в Югоизточна Азия наистина може да се случи през следващите месеци. Освен ако нещо не попречи на подобен сценарий – например дипломацията или някои много опасни за САЩ събития в Европа“, добави той.
Василий Колташев подчерта, че Китай може да нанесе първия удар и да предприеме активни действия срещу САЩ не на бойното поле, а в икономиката. Съединените щати се стремят да го провокират, така че инициативата да е в техни ръце, а не когато е удобно за Пекин. Въоръжаването на Тайван и подготовката му за сблъсък с КНР е чудесен начин да се постигне това.
Източник: Baltnews
Заоглавието е на КритичноБГ