Южна Африка обяви, колко държави още искат да се включат в БРИКС

Около двадесет държави от цял свят са подали молби за присъединяване към групата БРИКС, която понастоящем се състои от пет държави, а също толкова други държави са изразили интерес, съобщи Южна Африка, която ще бъде домакин на следващата среща на върха.

Групата БРИКС (Южна Африка, Бразилия, Китай, Индия и Русия), която се стреми да има по-голяма тежест в международните институции, доминирани досега от САЩ и Европа, заяви, че е отворена за евентуално разширяване.

„Двадесет и две държави официално се обърнаха към страните от БРИКС, за да станат пълноправни членове на групата, и има още толкова държави, които неофициално са отправили запитване за членство в БРИКС“, заяви Анил Сооклал, посланик на Южна Африка за Азия и БРИКС.

Той посочи Иран, Аржентина, Бангладеш и Саудитска Арабия сред страните, които са изразили официален или неофициален интерес да се присъединят към БРИКС.

Нарастващият интерес към групата БРИКС „не е нещо ново“, но подчертава „доверието“ в работата, която БРИКС „отстоява“ от създаването на групата, добави той на брифинг за медиите в Йоханесбург. „БРИКС са не само движещата сила на световната сила в опитите да се променят разломните линии в световната политика, но и променят случващото се в световното икономическо пространство“, каза г-н Сооклал.

„Настоящата глобална архитектура продължава да бъде неравностойна, продължава да маргинализира развиващите се страни и продължава да бъде доминирана от няколко хегемонии. Искаме свят, в който гласовете ни се чуват“, каза той пред АФП.

Следващата среща на върха ще се проведе от 22 до 24 август в Йоханесбург и на нея са поканени 69 държави, включително африкански.

Френският президент Еманюел Макрон поиска да участва в срещата на върха, но все още не е взето решение.

„БРИКС е консенсусна структура, решението не е само на Южна Африка, трябва да има консултации“, коментира Анил Сооклал, който посочи, че южноафриканският министър на външните работи Наледи Пандор „отговаря за тази процедура“.

Според специалния уебсайт на срещата на върха групата на петте нововъзникващи сили, която официално стартира през 2009 г. , понастоящем представлява 23% от световния БВП и 42% от световното население.

Източник: Africa News

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!