Нов доклад на мозъчният тръст Heritage Foundation разкрива, че от 2002 г. насам броят на убийствата е постоянно по-висок в окръзите, управлявани от демократите, отколкото в тези, управлявани от републиканците, съобщава American Greatness.
Докладът на фондацията пряко противоречи на недоказано твърдение, повтаряно от много демократи, твърдящи, че е обратното. Губернаторът демократ на Калифорния Гавин Нюсъм наскоро заяви, че „8 от 10-те щата с най-много убийства са червени“ (червени – управлявани от републиканци, сини – управлявани от демократи – бел. прев.), а крайнолевият милиардер Джордж Сорос по подобен начин невярно твърди, че „броят на убийствата нараства най-бързо в някои републикански щати, ръководени от политици, които се борят твърдо с престъпността“.
Но в новия доклад на Heritage Foundation, чиито автори са Кевин Даяратна и Александър Гейдж, се развенчава това твърдение, като се посочва, че изследванията, в които се прави това твърдение – включително проучване на левия мозъчен тръст Third Way – просто разглеждат престъпността по щати, а не на местно ниво.
„Вярно е, че в червените щати броят на убийствата е по-висок от този в сините щати, но проблемът е, че престъпността е изключително локализиран феномен„, казва Даяратна. „Няма смисъл да се говори за него на общодържавно ниво. Има смисъл да се говори за това на местно ниво, защото именно там се осъществява наказателното преследване. Престъпленията на местно ниво се разглеждат на местно ниво от местната полиция, така че когато разгледате този въпрос на местна основа, а именно на ниво окръг, ще видите, че тенденцията е обратна.“
„Ако разгледате анализа на ниво щат, според последните данни, които анализирахме, в червените (републиканските) щати той е с 34% по-висок, но след това, когато го разгледате на ниво окръг, в сините (на демократите) окръзи той е с 60% по-висок, отколкото в червените“, продължи Даяратна.
Освен това той изтъкна, че проучвания като това на Third Way не отчитат политическата промяна в много щати през последните 20 години, тъй като някои от бившите колебаещи се щати сега са станали много по-надеждни за републиканците, докато други са станали твърдо демократични.
„Third Way поддържа „червените“ и „сините“ щати постоянни по отношение на това как са гласували на президентските избори през 2020 г. Този подход е фундаментално погрешен, тъй като електоралните нагласи са се променили през периода, използван за изследването“, се отбелязва в доклада.
В отговор на новото изследване и директните критики Third Way публикува изявление, в което се оправдава за недостатъците на собственото си изследване, твърдейки без доказателства, че „липсват или са потулени данни за много крайградски и селски окръзи, което прави невъзможен пълен анализ на ниво окръг“. Говорител на Third Way също така оправда провала в актуализирането на политическите пристрастия на щатите, като заяви, че „са избрали подход, който категоризира щатите последователно през всичките 21 години“, твърдейки, че „включването на изборните промени само би увеличило броя на убийствата в червените щати“.