Главният изпълнителен директор на водеща технологична конференция се оттегли от поста си след вълна от реакции заради публичните си изявления, в които обвини Израел в извършване на „военни престъпления“ и нарушаване на международното право, пише Al Jazeera.
Пади Косгрейв, съосновател на европейската технологична конференция Web Summit, която събира хиляди водещи технологични стартъпи и фирми в Лисабон, Португалия, подаде оставка в събота, след като получи отпор от спонсори и участници. Той заяви, че личните му възгледи са се превърнали в „отвличане на вниманието от събитието“ и се извини за „всяка болка“, която е причинил.
Косгрейв е ирландски предприемач, който основава Web Summit през 2009 г. Той се включи в платформата на социалната мрежа X, за да изрази мнението си за продължаващата кампания на Израел за бомбардировки в Ивицата Газа, при която според местните власти досега са загинали повече от 4400 палестинци, предимно цивилни, и е разрушена голяма част от инфраструктурата на територията.
„Шокиран съм от реториката и действията на толкова много западни лидери и правителства, с изключение по-специално на правителството на Ирландия, което поне веднъж постъпва правилно“, казва Косгрейв в поста си от 13 октомври. „Военните престъпления са военни престъпления, дори когато са извършени от съюзници, и трябва да бъдат наричани такива, каквито са.“
Два дни по-късно Косгрейв актуализира публикацията си, за да осъди и нападението на Хамас срещу Израел на 7 октомври, при което загинаха около 1400 израелци, предимно цивилни, като го нарече „възмутително“, „отвратително“ и „акт на чудовищно зло“.
Той добави: „Израел има право да се защитава, но както вече казах, няма право да нарушава международното право.“
В последвалото си извинение, публикувано на 17 октомври в блога на Web Summit и споделено в профила му в X, Косгрейв казва: „Това, което е необходимо в този момент, е състрадание, а аз не го изразих… Моята цел е и винаги е била да се стремя към мир.“
Той каза още: „Вярвам също, че при защитата си Израел трябва да се придържа към международното право и Женевските конвенции – т.е. да не извършва военни престъпления. Това убеждение важи в еднаква степен за всяка държава във всяка война. Никоя държава не трябва да нарушава тези закони, дори ако срещу нея са извършени жестокости.“
Последвалите публикации не бяха достатъчни, за да убедят ключовите спонсори на организираните от него събития и изпълнителните им директори обявиха, че ще го бойкотират, включително технологичните гиганти Meta, Google и Stripe.
Web Summit планира да продължи със събитията си през ноември, като същевременно наеме нов главен изпълнителен директор, съобщиха от компанията за информационната агенция Асошиейтед Прес.
Оставката на Косгрейв идва в момент, когато много студенти и професионалисти са изправени пред критики заради публичните си възгледи за войната между Израел и Хамас. През последните седмици повече от дузина ръководители на предприятия обещаха да включат в черния списък на Харвард студенти, които принадлежат към групи, подписали писмо, обвиняващо Израел за последния изблик на насилие, а няколко журналисти бяха временно отстранени или уволнени заради публикации, които критикуват Израел или изразяват пропалестински възгледи.
Защитниците на правата казват, че голяма част от реакциите на компаниите омаловажават страданията в Газа и създават атмосфера на страх за работниците, които искат да изразят подкрепата си за палестинците. Еврейски групи критикуват хладните реакции или бавните реакции на нападението на Хамас от 7 октомври.
Съветът за американско-ислямски отношения, най-голямата мюсюлманска организация за граждански свободи и застъпничество в САЩ, осъди ответните действия срещу студентите и изявленията на американските корпоративни лидери, които „не показват никаква значима съпричастност към палестинските цивилни“.
Организацията заяви, че тези реакции в съчетание оставят „палестинците и тези, които подкрепят палестинските права на човека, изолирани на работното им място и страхуващи се от възможни последствия“ за това, че обсъждат как конфликтът ги е засегнал.
В писмо, публикувано в петък, десетки холивудски звезди, сред които Кейт Бланшет и Сюзън Сарандън, призоваха президента на САЩ Джо Байдън да призове за прекратяване на огъня в Газа.