Изестният икономист и създател на Българската фондова борса Виктор Папазов, коментира в своя профил във Фейсбук очакваното в скоро време пускане на третия реактор в САЩ на АЕЦ Vogtle. По думите му, подобно събитие в Америка не се е случвало от цели 30 години, а забавянето на изграждането на обекта е било със 7 години. Папазов не пропуска и горещата тема за Уестингхаус и каква дейност осъществява изобщо комапанията.
Ето и целия пост на Виктор Пападов:
„В скоро време се очаква историческо събитие в ядрената енергетика на САЩ – пускането на третия реактор на АЕЦ Vogtle с мощност 1100 мегавата.
Подобно събитие – изграждане от нулата на ядрен реактор не се е случвало от 30 години! Вероятно няма да се случи и в следващите 30.
Строежът на АЕЦ Vogtle продължава дълго. Забавянето е „само“ 7 години.
Четвърти блок се очаква да бъде пуснат през 2024. Затова пък цената на проекта е нараснала внушително – от първоначалните 14 милиарда долара, достига до над 30 милиарда.
Всъщност значителното нарастване на разходите принуждават изпълнителят Westinghouse да обяви банкрут през 2017. Строителството след това е продължено от собствениците на АЕЦ – компаниите Southern и Scana. Независимо от множеството меморандуми и писма за намерения, особено в Източна Европа, засега Westinghouse, не осъществява никаква реална дейност.
Да не говорим, че в САЩ атомно машиностроене не съществува отдавна. Всичко това е за сведение на наивниците, които вярват, че Westinghouse може да е от полза за българската енергетика.