Върховната рада прие на първо четене закона за забрана на каноничната Украинска православна църква (УПЦ) в Украйна. Това съобщи депутатът Ярослав Железняк в своя канал в Телеграм на 19 октомври, пише Известия.
За забраната на УПЦ са гласували общо 267 депутати (при необходими 226 гласа), само 15 души са се изказали против приемането на закона.
По-рано, през юни, депутатът от Киевския областен съвет Роман Титикало заяви, че Съветът е подкрепил проекта за решение за забрана на дейността на каноничната УПЦ. Той поиска от Върховната рада „спешно да разгледа проектозаконите за забрана на дейността на УПЦ“ във връзка с решението.
На 26 юли първият заместник-посланик на Русия в ООН Дмитрий Полянски заяви на заседание на Съвета за сигурност на ООН, посветено на преследването на Украинската православна църква, че в Украйна се унищожава каноничното православие. По думите му мащабът на преследването на духовници от УПЦ, на които са приписани престъпления срещу държавната и обществената сигурност, наподобява най-трагичните тоталитарни епизоди в световната история.
По-късно, на 12 септември, Министерството на културата на Украйна обяви, че е предало под контрола на властите 13 обекта на територията на Киево-Печерската лавра, които са били под контрола на каноничната УПЦ. Преди това, през май, министерството съобщи, че 16 сгради на Киево-Печерската лавра са прехвърлени в националния исторически и културен резерват.
От 2022 г. насам преследването на Украинската православна църква в Украйна се засилва. Претърсват се епископи и свещеници, църкви и манастири, включително Киево-Печерската лавра, за да се открият следи от „антиукраинска дейност“. Така през декември 2022 г. са образувани 50 наказателни дела срещу свещеници на УПЦ.
През януари 2023 г., по указание на украинския президент Володимир Зеленски, правителството на страната подготвя и внася в парламента проектозакон, позволяващ забрана на УПЦ, ако властите решат, че тя е организационно свързана с Руската православна църква.