Украински бежанци се оплакаха макар и с половин уста от условията на живот в център за настаняване в Германия, описва Bild на 15 март. „Украинците живеят в Саксония от седмици във физкултурната зала на стара гимназия без прегради или уединение. Те спят на легла и дори нямат стол, на който да си сложат нещата. Те седят на леглата си, гледат в празното пространство и чакат помощ“, пишат журналистите.
Бежанците на свой ред споделят, че не са се оплаквали дълго време поради страх от депортиране. Един от събеседниците на изданието, 48-годишният Алексей, изрази благодарност на германските власти за оказаната помощ, но също така подчерта, че бежанците се нуждаят от апартаменти и работа.
Общинските власти не са съгласни с критиките, отбелязва вестникът. Те отбелязват, че гражданите на Украйна имат право на социални помощи, но трябва сами да си търсят жилище. Освен това остава отворен въпросът как да им се осигури работа, ако не знаят немски език, пише изданието, цитирано от Известия.
Според началника на общинската администрация Рико Антон настаняването във физкултурния салон е временно решение на предстоящата вълна от бездомни хора по улиците. Освен всичко друго, салонът ще трябва да бъде освободен до 31 август, за да започнат занятията отново.
Самите украинци са до голяма степен уплашени: „Страхуваме се от депортиране, ако кажем нещо“, обяснява Олга (58), която страда от ужасните условия и липсата на лично пространство. Олексей (48), който се осмелява да каже нещо, моли властите: „Моля, дайте ни апартаменти, измъкнете ни оттук. Ние сме много благодарни на Германия, че можем да бъдем в безопасност – но ние искаме да работим.“
„Настаняването във фитнес залата е емблематично за дългогодишната и напълно безотговорна политика на федералното правителство за бежанците. Така основният ни проблем не е разпределението на бежанците, а по-скоро неконтролираната имиграция в страната ни, която натоварва общините и в крайна сметка ги принуждава да предприемат подобни мерки. Да си го кажем направо, ние сме на предела!“ – цитира вестникът думите на служителя.
Също на този ден Михаел Кауфман, член на германския Бундестаг от дясната партия „Алтернатива за Германия“, повдигна въпроса за мащаба на злоупотребата със социални помощи от страна на бежанците от Украйна. Той обърна внимание на множеството съобщения в медиите за измами от страна на украинци или представящи се за тях.
По-рано, на 4 март, мнозинството германци изразиха подкрепа за включването на бежанците в обществените работи. Според проучване, проведено от института за изследване на общественото мнение INSA, 82% от анкетираните са съгласни, че местните власти трябва да принуждават бежанците да работят срещу малко заплащане.
Преди това, на 22 февруари, беше съобщено, че украинските граждани са станали втората по големина група чуждестранно население в Германия след турските граждани. Според Федералната статистическа служба на Германия от януари 2022 г. до октомври 2023 г. броят на украинците, живеещи в Германия, се е увеличил от 138 хиляди на 1,15 милиона души. Делът на украинците в общото население се е увеличил от януари 2022 г. до октомври 2023 г. от 0,2 на 1,4%.
Германското списание Focus на 1 февруари изтъкна недоволството на германските власти от бежанците от Украйна. Отбелязано бе, че проблемът е, че властите не могат да проверят размера на имуществото на бежанците, поради което не са сигурни в справедливостта на отпуснатите им социални плащания.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски