Това са редовете, които никой от нас не би искал да напише, но се налага. Сегашната ситуация в и около войната в Украйна отвори път, който може да доведе до ядрена конфронтация.
Украйна е поразила още един радар за ранно предупреждение (над хоризонта), този път в Оренбургска област, близо до Орск, на около 1500 км от Украйна. Този радар дори не е гледал в посока към Украйна, което прави удара акт на лудост или нещо зловещо.
Тези удари по руската система за ранно предупреждение могат да служат само на две цели:
-
Украинското ръководство отчаяно се опитва да въвлече напълно НАТО във войната в Украйна, или
-
Атаките са подготовка за ядрени удари срещу Русия от страна на САЩ.
Излишно е да казвам, че последното е изключително спекулативно. Това обаче е един от двата мотива, които могат да бъдат установени за ударите. Уви, трябва да признаем съществуването му.
Нещо повече, според Кремъл САЩ, Великобритания и Франция щели да разположат в Украйна наземни ракетни системи със среден и малък обсег на действие. Преди това тези системи бяха забранени от Договора за ядрените сили със среден обсег (INF), от който президентът Тръмп оттегли САЩ през февруари 2019 г., позовавайки се на неспазването му от страна на Русия и на ракетите, разработени от Китай.
Тези ракетни системи могат да се използват за удари дълбоко в Русия. Рискът е, че ако Украйна продължи да атакува системата за ранно предупреждение на Русия, в един момент Кремъл просто ще бъде принуден да действа, защото това сериозно ще подкопае тяхното ядрено възпиране.
Ядреното възпиране работи в три измерения: време, разстояние и надморска височина, в допълнение към действителния арсенал от ядрени оръжия. Времето и разстоянието са от решаващо значение за отговора (ефективно отмъщение), а височината, на която летят ракетите, е от решаващо значение за работата на системите за противоракетна и друга отбрана.
Задхоризонтните радари са от решаващо значение и за трите измерения, тъй като ранните предупреждения дават на властите време, разстояние и надморска височина, за да реагират и да предприемат защитни мерки. Ако те бъдат отстранени или способността им да откриват приближаващи се междуконтинентални балистични ракети (МБР) бъде сериозно затруднена, съвременното ядрено възпиране просто се проваля.
Това е причината, поради която Кремъл ще бъде принуден да реагира, ако системата за ранно предупреждение на Русия бъде компрометирана от чужда страна (Украйна/НАТО). Това важи и за САЩ и всички други ядрени сили. Всеки в крайна сметка ще бъде принуден да реагира при такава заплаха.
Кремъл естествено разполага и други възможности освен ядрен удар, но всички те трябва да са значителни, което би разпалило конфликта още повече.
Ако Кремъл реши да нанесе ядрен удар, той вероятно ще използва тактическо ядрено оръжие, което е по-малко от стратегическото ядрено оръжие (напр. междуконтинентална балистична ракета), и ще удари военна цел, като въздушна база.
Ето защо ние (с изключително натежало сърце) предупреждаваме за възможен ядрен удар в Европа. Това предупреждение е в сила към настоящия момент.
Поне на този етап не представяме каквато и да е вероятност за това, тъй като би било зловещо. Все пак отбелязваме, че макар вероятността да не е много голяма в момента, ако ударите по руската система за ранно предупреждение продължат, тя ще нарасне бързо.
Въпреки че все още е малко вероятно, ние ви призоваваме да започнете да се подготвяте за немислимото.
За автора: Туомас Малинен е доцент по икономика в Хелзинския университет, анализатор, главен изпълнителен директор, експерт по финансови кризи и геополитика. Водещ автор на GnS Economics Newsletter
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ