На 13 януари тайванците върнаха на власт Демократическата прогресивна партия и нейния нов лидер Лай Чинг-те. Печелившата кампания на Лай включваше платформа за насърчаване на самостоятелната идентичност на Тайван и отхвърляне на териториалните претенции на Китай.
Възможно е обаче изборите да не отразяват простия ангажимент, който Западът възлага на Тайван – да се отдръпне от Китай и да се прегърне с Америка.
В новата си книга „Русия, Китай и Западът в ерата след Студената война“ Сузане Лофтъс цитира проучване от 2021 г., което показва, че само 38% от тайванците искат независимост от Китай. 50% подкрепят статуквото без обединение и независимост, а други 5% предпочитат обединение с Китай. Скорошни проучвания показват, че 91,4% подкрепят статуквото, въпреки че 78,4% смятат, че Тайван и Китай не са една и съща държава.
Но взаимоотношенията са още по-сложни. Много хора в Тайван подкрепят по-силни връзки със Съединените щати, но не им вярват. Проучване от 2023 г. на общественото възприемане на САЩ в Тайван разкрива, че само 33,9% от населението смята, че САЩ са надеждна страна. Това число беше 45% само преди две години.
Много се говори за това, че Китай наблюдава американския отговор в Украйна като прототип за това как САЩ биха реагирали на конфликт в Тайван. Но Тайван също наблюдава и по същата причина. New York Times съобщава, че решението на САЩ да не изпращат войски в Украйна постави под въпрос доверието на тайванците в Съединените щати. Проучванията на онлайн дискусиите в Тайван, съобщава Times, показват нарастваща загриженост, че САЩ няма да се притекат на помощ на Тайван.
Мнозина се страхуват, че САЩ ще ги изоставят, когато си решат. Изтеглянето на САЩ от Афганистан също не помогна. А споменът за американския обрат от 1979 г., когато САЩ бяха възприети като изоставили Тайван в полза на отношенията с Китай, все още е болезнен и силен.
Наскоро имаше и други намеци, че конкуренцията на САЩ с Китай не върви по план и че Китай се движи в собствената си посока.
Част от тази посока е към Русия. Съединените щати не успяха да създадат дори минимален процеп между Китай и Русия относно нахлуването на последната в Украйна. Говорейки на пресконференция на 18 януари, руският външен министър Сергей Лавров заяви, че руско-китайските отношения са в най-добрия си вид. „Отношенията са по-твърди, по-надеждни и по-напреднали“, заяви той, „отколкото военния съюз в предишното му разбиране от епохата на Студената война.“ Лавров подчерта, че отношенията трябва да бъдат модел за света, тъй като „във всички случаи интересите на Русия и Китай достигат до общ знаменател след преговори, а това е пример за решаване на всякакви въпроси от всички останали участници в глобалното общуване“.
Китай се сближи с Русия, но не се примири със Съединените щати или Украйна. На 16 януари украинският президент Владимир Зеленски пристигна в Давос, Швейцария за Световния икономически форум. В графика имаше среща, на която присъстваха 83 държави за обсъждане на мирния план на Украйна. Китай отказа да присъства.
Ръководителят на кабинета на украинския президент Андрий Йермак заяви, че е от решаващо значение Китай да присъства на масата за бъдещи срещи по украинската мирна формула и Киев иска да се срещне с китайски официални лица, докато е в Давос. Йермак намекна, че Зеленски ще има възможност да разговаря с китайския премиер Ли Цян, докато е в Давос.
Имаше възможност. Но среща нямаше. Politico съобщава, че „решението на Китай да не се среща с украинци изглежда умишлено, а не резултат от проблем с графика“. Американски служители казват, че Китай изрично е отхвърлил искането на Украйна.
Китай също изненада американските планове, като успокои водите на Южнокитайско море. Индо-тихоокеанската стратегия на САЩ от 2022 г. постановява, че най-голямата сила на Америка в региона е нейната „мрежа от съюзи и партньорства за сигурност“ и че „ще работи със съюзници и партньори, за да задълбочи нашата оперативна съвместимост и да развие и внедри усъвършенствани способности за водене на война, докато ние ги подкрепяме в тяхното защитаване на собствените им граждани и техните суверенни интереси.“ Възпирането е насочено срещу Китай. Ключова страна, идентифицирана в стратегията, са Филипините.
През февруари 2023 г. Съединените щати обявиха сключването на споразумение с Филипините, което разширява достъпа на САЩ до филипинските военни бази. САЩ ще получат достъп до още четири бази в допълнение към петте, до които вече имат достъп. „Със сделката“, съобщава BBC, „Вашингтон заши пропастта в дъгата от съюзи на САЩ, простиращи се от Южна Корея и Япония на север до Австралия на юг“, обграждайки Китай.
Но на 18 януари Китай и Филипините постигнаха собствено споразумение. Двете страни се договориха да тушират напрежението. Съобщава се, че китайското министерство на външните работи заяви, че „двете страни са се съгласили да продължат да подобряват комуникацията и да използват приятелски преговори, за да управляват различията си по море“. Министерството на външните работи на Филипините заяви: „Двете страни проведоха откровени и продуктивни дискусии за деескалация на ситуацията в Южнокитайско море и двете страни се съгласиха да се справят спокойно с инцидентите, ако има такива, чрез дипломация.“
В края на 2023 г. президентът на САЩ Джо Байдън и китайският президент Си Дзинпин се срещнаха в Сан Франциско, за да се опитат да деескалират нарастващото напрежение между двете страни. Китайски официални лица поискаха от Байдън да направи ясно публично изявление, след като се срещна със Си, като потвърди, че Съединените щати не подкрепят независимостта на Тайван и подкрепят целта на Китай за мирно обединение с Тайван. „Белият дом“, съобщава NBC, „отхвърли искането на Китай“.
Междувременно в Тайван Лай, който загуби правителственото мнозинство на партията си с подкрепата на 40 % от избирателите в сравнение с над 50 % от предходните избори, обеща да запази статуквото в отношенията с Китай, като добави, че „Тайван вече е суверенна и независима държава и няма нужда да обявява независимост“.
От Тайван до Украйна и Южнокитайско море – отношенията на САЩ с Китай са по-сложни, отколкото западните медии често ги представят, и плановете им невинаги се развиват по сценарий без влиянието на предизвикателствата.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски