TikTok обяви специални мерки за предотвратяване на влияние върху изборите в Румъния, става ясно от прессъобщение на социалната платформа, изпратено до Аджерпрес. Информацията публикува БТА.
„С наближаването на следващите избори в Румъния, обявяваме поредица от актуализации, които укрепват текущата работа за защита на платформата и свързване на общността с надеждна изборна информация”, се посочва в разпространената информация.
От нея става ясно още, че TikTok стартира Изборен център, посветен на изборите в Румъния. Той ще е достъпен за потребителите чрез функцията за търсене и чрез банери, показвани на отнасящо се до изборите съдържание. Центърът ще предоставя съществена информация, важни данни и ще насочва потребителите към уебсайта на Постоянния изборен орган на Румъния.
„Преди президентските избори в Румъния TikTok стартира кампания за медийна грамотност в сътрудничество с редица водещи медийни партньори в Румъния, за да насърчи критичното мислене и да помогне на общността да прави разлика между факти и измислици, когато гледа онлайн съдържание. Като част от кампанията медийните партньори създадоха поредица от образователни видеоклипове, които обясняват как потребителите могат да разпознават и избягват дезинформация, предоставят им необходимите инструменти за критична оценка на онлайн съдържанието и ги насочват към официални източници. Тези видеоклипове са достъпни за румънската общност чрез Изборния център и ще бъдат активно популяризирани, за да се осигури видимостта им по време на изборния период“, се подчертава в прессъобщението.
През декември Европейската комисия започна официално разследване срещу TikTok във връзка с президентските избори в Румъния на 24 ноември, който впоследствие беше анулиран.
Обжалват последното решение
Междувременно стана ясно, Конституционният съд на Румъния обжалва решение, с което Апелативният съд в Плоещ прие искане за прекратяване на действието на решение на Конституционния съд от 6 декември 2024 г., с което бяха анулирани президентските избори, съобщи Аджерпрес, цитирана от БТА.
В първата си реакция по случая Конституционният съд заяви, че решението на Апелативния съд в Плоещ е взето без конституционни и законови основания, информира сайтът Хотнюз.

Калин Джорджеску
Апелативният съд в Плоещ информира също, че на 10 април в съда е имало регистрирани общо 11 дела, заведени от различни физически лица, с които се изисква спиране на действието на оспорвания нормативен акт до окончателното решаване на всяко от делата, както и анулиране на решението на Конституционния съд от 6 декември 2024 г.
Що се отнася до останалите девет дела, четири от тях са насрочени за 29 и 30 април, а пет се намират във фазата на предварителните процедури и още не са определени дати за разглеждането им, посочва Апелативният съд в Плоещ.
Съдия от Апелативният съд в Плоещ прие искане за спиране на действието на решението на Конституционния съд от 6 декември 2024 г., с което бяха анулирани президентските избори миналата година.
В мотивацията си съдия Александру Василе посочва, че Конституционният съд е интерпретирал своеволно закона и е превишил законовите и конституционните граници с решението си, взето без официално сезиране и без конкретни доказателства. Той твърди, че Конституционният съд е превишил законовата рамка, като се е самосезирал и на базата на „недоказани секретни документи“ е анулирал целия изборен процес, въпреки че вече е бил потвърдил резултатите от първия тур. Съдията също така определя действията на Конституционния съд като „намеса в суверенитета на народа“, посочва сайтът Хотнюз.
Повторните президентски избори са насрочени за 4 май (първи тур) и 18 май (втори тур).
Ако решите да подкрепите КритичноБГ, може да го направите тук. Предварително благодаря!
Дарения Revolut: @mariyatkwa

Дарения PayPal: @MariyanIvIvanov