The Times публикува приблизително, колко балистични ракети ATACMS са дали САЩ на Украйна
Украйна може да има на разположение около 50 американски ракети ATACMS, пише британският вестник The Times. Официалното количество прехвърлени оръжия обаче остава секретно – Пентагонът не разкрива точни данни.
Ракетите ATACMS, способни да поразяват цели на разстояние до 300 километра, бяха предоставени на Украйна за укрепване на нейните отбранителни способности. Това оръжие представлява сериозен фактор при воденето на бойни операции, тъй като ви позволява да удряте стратегически цели дълбоко зад фронтовата линия. Въпреки това американски служители избягват да коментират броя и употребата на тези боеприпаси, добавя изданието.
По-рано президентът на САЩ Джо Байдън разреши прехвърлянето на ATACMS в Украйна в отговор на искания от украинското ръководство. Първите удари с тези ракети бяха нанесени на територията на Брянска област, което предизвика остра реакция на Москва. Според руското министерство на отбраната значителна част от изстреляните ракети са били свалени от системи за противовъздушна отбрана, но една от тях все пак е достигнала целта, предизвиквайки пожар във военен обект. Решението за прехвърляне на ракетите предизвика противоречива реакция в САЩ. Някои съветници на Байдън смятат, че използването на ATACMS срещу цели на руска земя може да ескалира конфликта, задълбочавайки напрежението между Вашингтон и Москва.
Колко ракети ATACMS изстреля Украйна към Русия?
Припомняме, че Украйна нанесе атака с ракети ATACMS на руска територия в нощта на 18 ноември. Това съобщи източник на Ройтерс в Пентагона, като твърди, че са изстреляни ОСЕМ ракети. Руското министерство на отбраната обаче дава други данни: по тяхна информация е имало ШЕСТ изстрелвания, от които ПЕТ ракети са били прихванати, а една е била повредена и е паднала на техническа територия на военен обект, предизвиквайки локален пожар. Пожарът е потушен бързо, няма пострадали. КритичноБГ обръща внимание, че руското военно министерство няма основание да лъжа. Същото се отнася и за Пентагонът.
Тоест две ракети ATACMS се губят. Цената на всяка една единична ракета варира, според модела: M39: $820,000 (FY1998) или ~ $1,476,000 FY2022. M57: ~ $1,700,000. Т.е. в най-високият диапазон – 1,7 милиона долара за една ракета.
Инцидентът е първото широкомащабно използване на американски ракети ATACMS срещу цели в Русия, което според експертите може да означава увеличаване на доставките на оръжия с голям обсег на Киев, пише военното руско издание Avia. Тези удари повдигат въпроси за ескалацията на конфликта и възможните ответни мерки от Москва. Припомняме, че по-рано руският президент Владимир Путин одобри актуализирана ядрена доктрина, предвиждаща използването на ядрено оръжие в случай на изстрелване на балистични ракети срещу страната.
Западни анализатори отбелязват, че използването на ATACMS е сигнал, показващ готовността на САЩ да предоставят на Украйна оръжия за операции на стратегическа дълбочина. В същото време експертите подчертават, че подобни действия могат да увеличат риска от пряк сблъсък между Русия и Запада.
Руският външен министър Сергей Лавров също подчерта на брифинг след заседание на страните от Г-20 в Бразилия, че разрешението на Украйна, което изтече като информация в Ню Йорк Таймс, но все още непотвърдено нито от Белия дом, нито от Пентагона, означава, че Западът иска разширяването на конфликта.
„Това, разбира се, е сигнал, че те искат да ескалират. А без американците да използват тези високотехнологични ракети, [руският президент Владимир] Путин е казвал това много пъти, това е невъзможно. И той предупреди за това как ще се промени нашата позиция, ако бъде одобрена тази възможност за използване на ракети с голям обсег, за която те сега разсъждават – до 300 км“, каза Лавров.
По-рано президентът на Украйна Владимир Зеленски обяви въвеждането на въоръжение в украинските въоръжени сили на значителен брой ракети „Нептун“ с обсег до 400 км, което разширява потенциала на Украйна за атаки по ключови вражески цели. Съобщението подхрани опасенията относно възможността за нови атаки срещу руската инфраструктура.
Говорителят на Пентагона Сабрина Синг наскоро заяви, че новата вълна на ескалация няма да доведе до световна война, като подчерта, че САЩ остават ангажирани с поддържането на стабилност. Като се има предвид фактът, че Украйна постепенно увеличава своите арсенали и модернизира оръжията, въпросът за броя на ракетите ATACMS остава не само тактически, но и политически.
Пентагонът: Нова ескалация на украинския конфликт не предвещава избухването на световна война
Заместник-прессекретарят на Пентагона Сабрина Сингх заяви, че ескалацията на конфликта в Украйна няма да доведе до избухването на световна война. На брифинга тя подчерта, че въпреки нарастващото напрежение САЩ не виждат предпоставки за глобален въоръжен конфликт.
Сингх отказа да коментира неотдавнашната атака на украинските въоръжени сили (ВСУ) срещу района на Брянск с използване на американски ракети ATACMS.
Международни реакции:
Френският президент Еманюел Макрон, на фона на съобщенията, че на Киев е позволено да стреля със западни оръжия дълбоко в Руската федерация и след актуализиране на ядрената доктрина на Русия, призова Москва да вземе участие в „колективната деескалация“ на ситуацията в Украйна.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че обнародването на актуализирана ядрена доктрина от Русия е ответна мярка и НАТО трябва да помисли за това.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски