Назначаването на руския икономист Андрей Белоусов за министър на отбраната на Руската федерация показва, че страната се готви за дългосрочен конфликт с НАТО. Това пише в материал британският вестник The Telegraph.
„На пръв поглед Андрей Белоусов не изглежда да отговаря на модела на руски министър на отбраната. Известен със своите умения за работа с електронни таблици и познания в областта на кейнсианската икономика, той се справя по-добре с колони от данни, отколкото с танкове“, се казва в материала.
Но, както отбелязва изданието, руският президент Владимир Путин избра Белоусов, определян като най-талантливия и най-нелибералния икономист на Кремъл, и му възложи ясна мисия – да спечели в Украйна и да подготви Русия за дългосрочен конфликт срещу НАТО.
„Това са проекти, които Путин смята за ключови за своето наследство като лидер на Русия, и той искаше за тази работа бюрократ, а не военен„, посочва вестникът.
Материалът изтъква, че Сергей Шойгу беше критикуван за неспособността му да преодолее бюрократичната инерция, подкопаваща военните усилия на Москва. Същевременно 65-годишният Белоусов, който е привърженик на Путин, е известен с острия си аналитичен ум и умението си да се ориентира в цифрите.
„Путин постави икономиката и обществото на Русия в режим на военни действия. Войната в страната е нормализирана. Назначаването на икономист за министър на отбраната подчертава тази промяна в мисленето“, подчертава The Telegraph.
Изданието пише, че от Белоусов трябва да се очаква да възприеме много различен, ориентиран към цифрите подход, в сравнение с бившия воненен министър Шойгу.
Отбелязва се, че наскоро Белоусов пое ръководството на проекти за дронове, прокарвайки планове за изграждане на повече от ключовите оръжия и обучение на повече оператори. Освен това се твърди, че той има добри лични отношения с руския лидер.
Критично припомня, че по-рано руският външен министър Сергей Лавров заяви, че ако Западът иска да се бие с Русия на бойното поле, тогава Москва е готова за това. Външният министър сравни планираната за юни „мирна среща на върха“ с „порицание за ученик“. Според него конференцията се свежда до „поредното формулиране на ултиматум към Русия“. Това не е начинът да се разговаря с Русия, подчерта той.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски