Темата с войната в Украйна е водеща в Русия от година и половина. Разбираемо, всички се вълнуват от нея. Това се отнася и до чужденците, които развиват бизнес в Руската федерация. А какво мислят швейцарските фермери, които от почти 20 години произвеждат мляко в Русия? Този въпрос зададе кореспондентът на Swiss Info Кристоф Францен на своите сънародници, които работят на руска земя.
Марсел Бухер, фермер от швейцарското градче Ентълбух а в кантона Люцерн в самия център на Швейцария, работи вече почти две десетилетия в Русия. Преди посещението на кореспондента на Swiss Info той заяви, че не може и не иска да коментира темата. „Швейцарските фермери гостоприемно отвориха вратите си и позволиха да разгледаме как е организирано тяхното много впечатляващо стопанство. По този начин те се различават по осезаемо от други швейцарски компании в Русия, които от самото начало на конфликта в Украйна ни отказаха всякакъв репортаж още със запотването за такъв“, пише в материала си Кристоф Францен.
Фермерите в стопанството Swiss Milk обясняват съвсем откровено защо са толкова сдържани по въпроса за конфликта в Украйна. „Ние имаме бизнес тук, в Русия, и трябва да се грижим за неговата безопасност. И просто трябва да стоим колкото се може по-далеч от политиката„, казва фермерът Якоб Банингер. Той е един от тримата основатели, които създават тази ферма през 2004 г. върху земята на бивш колхоз, който е бил почти напълно разрушен. Самият Банингер живее постоянно в Швейцария, но посещава Русия няколко пъти годишно, за да подкрепя „младото поколение“, чиито представители са Марсел Бюхер и Флориан Райхлин.
И двамата са постоянни жители на Русия от повече от 15 години. Те не искат да променят нищо. „През последните години инвестирахме много тук. Много от местните жители живеят само от доходите от фермата, защото за тях заплатите им са единственият източник на пари за семействата им. Ако имаш определена отговорност, не можеш просто да се откажеш“, казва Райхлин.
Тук за конфликта се говори възможно най-малко. Фермата Swiss Milk се намира в село Горбьонки в Дзержински район на Калужска област. „Ние сме чужденци. Тук сме, за да се занимаваме със земеделие, и искаме да вършим своята работа. Трябва да имаме добри отношения с хората и просто да работим„, казва Марсел Бюхер.
Въпреки това конфликтът в съседната страна не подминава дори тази идилия. Земеделските производители усещат преките последици от западните санкции, наложени на Русия, особено когато се нуждаят от резервни части за селскостопанските машини, които обикновено се доставят от Запада. Някои от тези части са трудни или вече невъзможни за набавяне. „Иска ми се конфликта да свърши скоро, защото хората трябва да живеят нормално. От какво имат нужда? Мир и работа, това е всичко„, казва механикът Вадим.
Якоб Банингер също се надява конфликтът да приключи бързо и нещата да се върнат към предишния си облик. Особено щастлив би бил, ако отново може да посреща във фермата туристически групи от Швейцария, които преди са идвали в стопанството му почти всяка година.