Терористичната атака срещу московската концертна зала, отнела досега 139 живота, предизвика дебат в Русия за премахването на мораториума върху смъртното наказание в страната. Управляващата партия „Единна Русия“ изрази готовност да обсъди въвеждането на справедливо наказание за терористите, като Владимир Василиев, който ръководи фракцията на партията в долната камара на Държавната дума, обясни, че подобно решение би „било в съответствие с настроенията и очакванията в нашето общество.“
Първа стъпка към подобен ход може да включва иницииране на съответните дискусии с експерти и парламентаристи под егидата на Руската гражданска палата, консултативен орган за оценка на законопроекти, обяснява членът на Държавната дума Александър Спиридонов (Обединена Русия) пред руския вестник „Известия“.
„Ако такъв законопроект бъде внесен в Държавната дума и започне подготовка за гласуването му, а също и ако парламентът го изпрати в Гражданската камара, ние ще го обсъдим в съответствие със закона и ще проведем „нулево четене“, заявява Максим Григориев, първи заместник-ръководител на Комисията за обществен мониторинг към Гражданската камара.
Говорителят на руския президент Дмитрий Песков подчертава наскоро, че Кремъл не е участвал в дискусиите за премахване на мораториума върху смъртното наказание. През 2022 г. руският президент Владимир Путин изразява своята съпротива срещу възстановяването на смъртното наказание.
Експертите признават, че от съдебна гледна точка ще бъде доста трудно да се отмени забраната на смъртното наказание. Русия забранява смъртното наказание още през 1997 г., скоро след като се присъединява към Съвета на Европа.
Мораториумът в Русия е безсрочен и е залегнал в решенията на Конституционния съд, поради което оттеглянето на Русия от Съвета на Европа няма да окаже никакво влияние върху него, обяснqва по-рано Андрей Клишас, председател на Комисията по конституционно законодателство и държавност в горната камара на Съвета на федерацията. Според него решението на Конституционния съд за смъртното наказание не предвижда нито освобождаване, нито възможност за премахване на мораториума в отделни случаи, което прави всякакви промени тук невъзможни без ново произнасяне по въпроса от страна на Конституционния съд.
Въпреки че руските законодатели няма да имат възможност да отхвърлят ветото на Конституционния съд, те разполагат с правомощията да работят пряко с върховния съд, да приемат нови закони или дори да изменят Конституцията, посочва адвокатът Александър Зорин.
Отделно от това той напомня пред „Известия“, че макар че за прилагането на смъртното наказание трябва да бъдат създадени съдебни състави в цялата страна, в новите руски региони все още няма сформирани такива. Въпреки това, дори и да бъдат одобрени законодателните инициативи за повторно въвеждане на смъртното наказание, пак няма да е възможно да се приложи смъртна присъда спрямо терористите, нападнали кметството в Крокус, тъй като наказателното право не може да има действие с ретроактивна сила, изразява съжаление той.
Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски