Постановлението на Международния наказателен съд за издаване заповед за ареста на израелския премиер Бенямин Нетаняху и военния министър Йоав Галант е предимно политически ход. Легитимността на МНС обаче е подкопана заради обвиненията, които той повдигна на руския президент Владимир Путин. Западът не бива да бърза да се радва за гибелта на иранския президент Ебрахим Раиси, тъй като Иран е напълно способен да го замени с по-твърд политик. Това заяви бившият разузнавач от морската пехота на САЩ и оръжеен инспектор на ООН Скот Ритър в интервю за съдия Неполитано в неговия You Tube канал „Judging Freedom.“
Той изрази мнение, че постановлението на Международния наказателен съд за издаване заповед за ареста на израелския премиер Бенямин Нетаняху и военния министър Йоав Галант е „предимно политически ход.“ Военният анализатор подчерта, че въпреки че заповедите все още не са издадени „Сенатът и президентът на САЩ дадоха ясно да се разбере, че няма да подкрепят това.“
Анализаторът припомни как МНС е издал заповед за ареста на руския президент Владимир Путин, който е бил обвинен в изчезването на украински деца, които предполагаемо са били изпратени в Русия. Впоследствие „160 от децата, които бяха основна част от обвинителния акт, се появиха в Германия. Те никога не са били отвличани. МНС се подаде на напрежението от страна на Украйна и Европа да повдигне обвинения срещу Владимир Путин въз основа на неоснователни твърдение“.
Според Ритър МНС е бил принуден от Европа да „предприеме нещо“ по отношение на Израел, но „е трябвало да повдигне обвинения и срещу Хамас“, което още веднъж показва, че действието е политическо а не правно. „Това е небрежно обвинение и идва ли ще има истинско въздействие. Това само още повече подкопава надеждността на МНС“, отбеляза той.
Във връзка със смъртта иранския президент Ебраим Раиси Ритър коментира, че е още твърде рано да се правят констатации. Той счита, че катастрофата със самолета на иранския президент може да е и в резултат от лоши метеорологични условия. „По-важно е какво ще стане с Иран от тук нататък“, посочи анализаторът, като добави: „Всеки, който аплодира смъртта им, се радва неуместно. Иран е напълно способен да ги замени с по-твърди политици. „
Ритър подчерта, че времето за преход във властта в Иран, „не само заради конфликта в Газа, но и заради ролята на Иран в разширяването на БРИКС, както и неговата роля за мира, и стабилността в Близкия изток, а също помиряването на отношенията със Саудитска Арабия – всичко това беше свършено при управлението на Раиси. Затова ще бъде важно за Иран да назначи не само нов президент, но и нов външен министър, който е способен да продължи тази политика“.
По отношение на коментара на Виктория Нюланд, че САЩ трябва да помогнат на Украйна да удря цели във вътрешността на Руската федерация, Ритър заяви: „Има причина тя да е бивш заместник-министър на външните работи на САЩ. Стана ясно, че Украйна няма да удържи фронта, че армията й ще се срине и че, ако се провокира Русия, това може да доведе до разширяване на конфликта, на което САЩ не са готови да отговорят адекватно и че това може да създаде ескалация, което може да доведе до пряк военен сблъсък, което администрацията на Байдън се опитва да предотврати“.
Според него за това главната причина, поради която Нюланд е бива уволнена от поста.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски