В края на март авторитетното издание Бизнес стандарт, излезе с обзорен материал за всички потенциални кандидатури за Генерален секретар на НАТО.
Три месеца по-късно се лансира тезата, че настоящият шеф Йенс Столтенберг ще продължи ръководството на Алианса с още една година. КритичноБГ публикува материала, а изводите, защо всички се отдръпната, оставяме на вас!
Надпреварата за следващия шеф на НАТО се разгаря. Но това е състезание, което се провежда до голяма степен на тъмно, без все още признаци за победител. Йенс Столтенберг, норвежкият генерален секретар на трансатлантическия военен алианс, трябва да се оттегли в края на септември след девет години на поста, пише The Business Standart
Много членове на алианса биха искали наследяването му да бъде уредено на или дори преди срещата на върха на НАТО в Литва в средата на юли.
Това не дава много време на 31-те държави от НАТО, от Съединените щати през новия член Финландия, че до Турция, да постигнат консенсус, необходим за избор на нов лидер, а могат да поискат от Столтенберг да удължи мандата си за четвърти път.
Който и да поеме юздите на Алианса, ще го направи в критичен момент, изправен пред двойното предизвикателство да поддържа съюзниците обединени в подкрепа на Украйна, като същевременно пази от всякаква ескалация въвличането на НАТО директно във война с Русия.
Някои правителства настояват за първата жена генерален секретар на НАТО, датският премиер Мете Фредериксен също се очертава като сериозен претендент.
Надпреварата е изключително непрозрачна и се провежда главно в консултации между лидери и дипломати. Те ще продължаат, докато всички членове на НАТО не се съгласят, че са постигнали консенсус.
Джейми Шей, бивш високопоставен служител на НАТО, служил в алианса в продължение на 38 години, казва, че лидерите ще търсят висококвалифициран политик, с високи комуникативни умения и дипломат.
Мнозина също биха предпочели бивш министър-председател или президент, за да гарантират, че шефът на НАТО има политическо влияние на най-високо ниво. 64-годишният Столтенберг беше министър-председател на Норвегия. А някои, особено Франция, искат някой от държава от Европейския съюз, надявайки се на по-тясно сътрудничество между НАТО и ЕС.
Фредериксен отговаря на всички горепосочени критерии. Тя казва, че не е кандидат за поста, но не и, че не се интересува от него. Дипломати от НАТО твърдят, че зад кулисите тя е сериозно обмисляна, като възможност.
Въпреки че постът традиционно се дава на европеец, всеки сериозен кандидат се нуждае от подкрепата на Вашингтон, доминиращата сила на НАТО.
Източник, запознат с процесите в САЩ споделя, че администрацията на Байдън все още няма предпочитан кандидат и че продължава „оживен дебат“ сред най-добрите номинации.
Говорител на Държавния департамент е категоричен, че е „твърде рано да се спекулира кого ще подкрепят Съединените щати“.
45-годишната социалдемократка Фредериксен стана най-младият министър-председател на Дания през 2019 г. Тя беше похвалена за управлението на кризата с пандемията от Covid-19 и спечели втори мандат миналата година.
Освен това, Фредериксен ще трябва да се откаже от поста си на министър-председател, ако стане шеф на НАТО, което според политически анализатори ще доведе крехкото ѝ правителство до ръба на колапса. А и една кампания за поста в НАТО не би била лесна.
Нейната страна обаче не постига целта на НАТО да изразходва 2% от БВП за отбрана. Дания е на 1,38%, въпреки че Фредериксен обеща да ускори процеса до постигане на целта.
Някои съюзници също така твърдят, че работата трябва да бъде предоставена на източноевропейци за първи път, особено след като войната на Русия в Украйна направи този регион още по-важен за НАТО.
Ако Фредериксен получи работата, тя ще бъде третият пореден шеф на НАТО от скандинавска страна.
ДРУГИ ВЪЗМОЖНОСТИ
Естонският министър-председател Кая Калас, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен от Германия и канадският вицепремиер Кристия Фрийланд също бяха включени в дискусиите между дипломати.
Но те са категорични, че Калас е с твърде големи ястребови възгледи по отношение на Русия, а Берлин иска фон дер Лайен да остане в Комисията. Фрийланд е изправена пред големи затруднения като неевропеец от страна, която изостава с разходите по отбрана.
Други имена, които често се появяват, са ветеранът холандски премиер Марк Рюте и испанският премиер Педро Санчес.
Но Рюте настоява, че не иска работата, а Санчес има избори в страната и по-късно тази година.
Източник: The Business Standart