САЩ са изразходили 96 процента от финансовите средства, отделени от тях за Украйна, съобщи пред репортери говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби, цитиран от Ройтерс.
Вашингтон вярва, че Киев може да си върне обратно загубените територии, посочи говорителят, но призна, че напредъкът в постигането на тази цел е бавен.
Междувременно вчера стана ясно, че законопроектът за прехвърляне на руските средства към Киев получи подкрепата на комисия в Конгреса на САЩ.
Според подготвяния документ той ще даде право на президента на страната да конфискува всички руски средства под юрисдикцията на САЩ и ще позволи те да бъдат изразходвани за възстановяването на Украйна, хуманитарна помощ и „други цели“. Съответните правомощия се предоставят на американските власти за срок от 5 години или до приключване на военните действия и изплащане на компенсации.
В същото време конфискуваните средства трябва да бъдат внесени във Фонда за подкрепа на Украйна, след което държавният секретар на САЩ може да ги използва за предоставяне на допълнителна помощ на Киев. Според документа средствата могат да бъдат изразходвани за възстановяване и реставрация на Украйна, за хуманитарна помощ за жителите на страната, както и за „други цели за възстановяване на Украйна и благосъстоянието на нейния народ“. В същото време държавният секретар трябва да уведоми Комисията за превеждане на средства на украинското правителство или други лица най-малко 15 дни предварително.
„Правомощията за конфискация, ликвидация и прехвърляне на руски държавни активи се прекратяват 5 години след датата на влизане в сила на този закон“, се посочва в документа. В случай че военните действия между Русия и Украйна бъдат прекратени, Киев получи пълни репарации или Москва участва „в добросъвестен международен механизъм“ за изплащане на репарации, правото на САЩ да конфискуват руски средства ще приключи по-рано – 120 дни след като президентът уведоми Конгреса.