КритичноБГ публикува статията на президента на Русия, Владимир Путин без съкращения:
На 27 и 28 юли в Санкт Петербург ще се проведат втората среща на върха Русия-Африка и Руско-африканският икономически и хуманитарен форум. В навечерието на тези мащабни, представителни събития, в които ще вземат участие държавни и правителствени ръководители, бизнесмени, учени и общественици, бих искал да споделя с читателите на водещите медии на африканския континент моето виждане за развитието на руско-африканските отношения, да очертая областите на сътрудничество, приоритетните направления за съвместна работа за следващите десетилетия на XXI век.
Партньорството на нашата страна с Африка има силни и дълбоки корени и винаги се е характеризирало със стабилност, доверие и добра воля. Ние последователно сме подкрепяли африканските народи в борбата им за освобождение от колониално потисничество, подпомагали сме създаването на държавност и сме укрепвали техния суверенитет и отбранителни способности. Беше направено много за изграждането на устойчиви основи на националните икономики. До средата на 80-те години на ХХ век с участието на наши специалисти в Африка бяха изградени над 330 големи инфраструктурни и промишлени обекта: електроцентрали, напоителни системи, промишлени и селскостопански предприятия, които успешно функционират и днес, като продължават да дават значителен принос за икономическото развитие на континента. Страната ни е обучила десетки хиляди африкански лекари, техници, инженери, офицери и учители.
Бих искал да подчертая традиционно тясното сътрудничество на световната сцена, твърдата и последователна защита на интересите на африканските страни от страна на СССР, а след това и на Русия на международните форуми. Винаги сме се придържали стриктно към принципа „африкански проблеми – африкански решения“ и сме били солидарни с африканците в борбата им за самоопределение, справедливост и защита на законните им права. Никога не сме се опитвали да налагаме на партньорите си собствените си идеи за вътрешна организация, форми и методи на управление, цели за развитие и начини за тяхното постигане. Нашето уважение към суверенитета на африканските държави, техните традиции и ценности, желанието им да определят собствената си съдба и свободно да изграждат отношения с партньорите си остава непроменено.
Ние искрено ценим честно натрупания капитал на приятелството и сътрудничеството, традициите на доверие и взаимна подкрепа, които Русия е развила с африканските държави. Обединява ни общото желание да създадем система от отношения, основани на приоритета на международното право, отчитането на националните интереси, неделимостта на сигурността и признаването на централната координираща роля на Организацията на обединените нации.
Днес конструктивното, изпълнено с доверие и ориентирано към бъдещето партньорство между Русия и Африка е особено значимо и важно. В света се появяват мощни икономически и политически центрове на сила и влияние, които все повече се утвърждават и изискват да се съобразяват с тях. Убедени сме, че новият многополюсен световен ред, чиито контури вече бяха очертани, ще бъде по-справедлив и по-демократичен. И няма съмнение, че Африка, заедно с Азия, Близкия изток и Латинска Америка, ще заеме полагащото ѝ се място в него, като най-накрая се освободи от тежкото наследство на колониализма и неоколониализма и отхвърли съвременните му практики.
Русия приветства нарастващия международен авторитет на отделните държави и на Африка като цяло, желанието им да дадат силна заявка и да поемат отговорността за решаването на проблемите на континента. Винаги подкрепяме конструктивните инициативи на нашите партньори и сме за това африканските държави да заемат достойно място в структурите, които определят съдбата на света, включително в Съвета за сигурност на ООН и Г-20, както и за реформиране на световните финансови и търговски институции, които са в техен интерес.
За съжаление, виждаме, че настоящата ситуация в света далеч не е стабилна. Дългогодишните конфликти, които съществуват в почти всички региони, се задълбочават и се появяват нови заплахи и предизвикателства. А Африка, повече от всяка друга част на света, изпитва тежестта на глобалните проблеми. В тези трудни условия очакваме да работим с нашите африкански партньори, за да формираме недискриминационна програма за сътрудничество. Стратегическите насоки на нашето сътрудничество се определят от решенията на първата руско-африканска среща на върха, която се проведе в Сочи в края на октомври 2019 г. За тяхното ефективно изпълнение е създаден Форумът за партньорство Русия-Африка. Създадохме двустранни междуправителствени комисии за търговско-икономическо, научно и технологично сътрудничество с много държави на континента и ще разширим мрежата от руски посолства и търговски мисии в Африка. Активно разработваме допълнителни инструменти за по-добро структуриране на икономическите връзки и придаване на по-голяма динамика.
Бих искал да отбележа със задоволство, че търговският оборот на Русия с африканските страни се е увеличил през 2022 г. и е достигнал почти 18 милиарда щатски долара. Въпреки това всички ние добре осъзнаваме, че потенциалът на нашето търговско-икономическо партньорство е много по-голям. Руските компании се интересуват от по-активна работа на континента в областта на високите технологии и геоложките проучвания, в горивно-енергийния комплекс, включително ядрената енергетика, в химическата промишленост, в минното дело и транспортното строителство, в селското стопанство и рибарството. Промените, които настъпват в света, налагат търсенето на решения, свързани със създаването на нови транспортни и логистични вериги, формирането на парична и финансова система и механизми за взаимни разплащания, които да са сигурни и свободни от неблагоприятни външни влияния.
Ние разбираме значението на непрекъснатите доставки на храни за социално-икономическото развитие и политическата стабилност на африканските държави. С оглед на това винаги сме обръщали голямо внимание на въпросите, свързани с доставките на пшеница, ечемик, царевица и други култури за африканските държави. И сме го правили както на договорна основа, така и безплатно, като хуманитарна помощ, включително чрез Програмата на ООН за прехрана. Така през 2022 г. Русия е изнесла 11,5 млн. тона зърно за Африка, а през първите шест месеца на тази година – почти 10 млн. тона повече. И това е въпреки наложените санкции върху нашия износ, които наистина сериозно затрудняват руския износ на храни за развиващите се страни, усложнявайки транспортната логистика, застраховките и банковите плащания.
Вероятно много хора са чували за така наречената „сделка за зърното“, чиято първоначална цел беше да осигури продоволствената сигурност в световен мащаб, да намали заплахата от глад и да подпомогне най-бедните страни в Африка, Азия и Латинска Америка – всъщност именно затова Русия се ангажира да съдейства за нейното изпълнение. Тази „сделка“ обаче, която Западът публично представяше като проява на своята загриженост и добро за Африка, всъщност беше безсрамно използвана единствено за обогатяване на големите американски и европейски предприятия, които изнасяха и препродаваха зърно от Украйна.
Съдете сами: за почти една година в рамките на „сделката“ от Украйна бяха изнесени общо 32,8 млн. тона товари, от които над 70 % отидоха в страни с високи и средни доходи, включително в Европейския съюз, докато на страни като Етиопия, Судан и Сомалия, както и на Йемен и Афганистан, се паднаха по-малко от 3 % от общия обем – по-малко от един милион тона.
В същото време нито едно от условията на „сделката“ относно освобождаването от санкции на руския износ на зърно и торове за световните пазари не е изпълнено. Нещо повече, дори безвъзмездното ни прехвърляне на торове към най-бедните страни, които се нуждаят от тях, е възпрепятствано. От 262 хил. тона продукти, блокирани в европейските пристанища, успяхме да изпратим само две пратки: 20 хил. тона за Малави и 34 хил. тона за Кения. Останалата част остава в безскрупулните ръце на европейците. И това въпреки факта, че става дума за чисто хуманитарна акция, за която по принцип не би трябвало да се прилагат санкции.
С оглед на всички тези факти продължаването на сделката за зърно, която не успя да изпълни хуманитарната си цел, загуби смисъл. Ние се противопоставихме на по-нататъшното удължаване на „сделката“ – от 18 юли нейното изпълнение е приключило. Бих искал да Ви уверя, че страната ни е в състояние да замени украинското зърно както на търговска, така и на безвъзмездна основа, още повече че тази година отново очакваме рекордна реколта.
Въпреки санкциите Русия ще продължи да работи активно за организиране на доставките на зърно, храни, торове и др. за Африка. Високо ценим и ще продължим да развиваме динамично целия спектър от икономически връзки с Африка – както с отделни държави, така и с регионални интеграционни асоциации и, разбира се, с Африканския съюз. Приветстваме стратегическия курс на тази организация към по-нататъшна икономическа интеграция и създаването на Африканска континентална зона за свободна търговия. Готови сме да установим прагматични, взаимноизгодни връзки, включително чрез Евразийския икономически съюз. Възнамеряваме също така да засилим сътрудничеството с други регионални групировки на континента.
Продължавайки установените традиции, планираме да продължим да предоставяме помощ за обучение на национални кадри за африканските държави. Днес в нашата страна се обучават около 35 000 студенти от континента, като над шест хиляди от тях се обучават с руски стипендии. Всяка година увеличаваме броя на отпусканите стипендии, насърчаваме търговското образование и широко разпространените напоследък междууниверситетски връзки.
В наш общ интерес е сътрудничеството в хуманитарната сфера, културата, спорта и медиите да се издигне на ново, по-високо ниво. Бих искал да се възползвам от възможността да поканя нашите млади африкански приятели да дойдат в Русия, в Сочи, през март 2024 г. на Световния младежки фестивал. Този мащабен международен форум ще събере над 20 000 представители от повече от 180 държави за неформален, приятелски, открит диалог, свободен от идеологически и политически бариери, расови и религиозни предразсъдъци, обединяващ младото поколение около идеите за траен и устойчив мир, просперитет и съзидание.
В заключение бих искал още веднъж да подчертая, че отдаваме голямо значение на предстоящата втора среща на върха Русия-Африка. Планира се да бъдат приети всеобхватна декларация, редица съвместни изявления и план за действие за Форума за партньорство Русия-Африка за периода до 2026 г. Подготвя се за подписване значителен пакет от междуправителствени и междуведомствени споразумения и меморандуми с отделни държави и регионални асоциации на континента.
Очаквам с нетърпение да се срещна с африканските лидери в Санкт Петербург и съм решен да проведем ползотворен и конструктивен диалог. Убеден съм, че решенията на Срещата на върха и на Форума, както и съвместната текуща многостранна работа ще послужат за по-нататъшното развитие на руско-африканското стратегическо партньорство в полза на нашите страни и народи.
Владимир Путин
24 юли 2023 00:00
Източник: Kremlin.ru