Според четирима източници, запознати с политиката на правителството на ОАЕ, Обединените арабски емирства планират да поддържат дипломатически отношения с Израел въпреки международното недоволство от нарастващите жертви на войната в Газа и се надяват да окажат известно умерено влияние върху израелската кампания, като същевременно защитават собствените си интереси, съобщава Ройтерс.
Абу Даби установи наскоро дипломатически отношения с Израел с посредничеството на САЩ – споразуменията от Абрахам през 2020 г. Това проправи пътя на други арабски държави да създадат свои собствени връзки с Израел, като нарушат табуто за нормализиране на отношенията без създаването на палестинска държава.
Нарастващият брой на жертвите на израелската инвазия в Ивицата Газа, предприета в отговор на трансграничните нападения от 7 октомври от управляващата в анклава войнствена групировка Хамас предизвикаха възмущение в арабските столици.
Миналия месец президентът на ОАЕ шейх Мохамед бин Зайед Ал-Нахаян разговаря с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху. Представители на ОАЕ публично осъдиха действията на Израел и многократно призоваха за прекратяване на насилието.
В отговор на молба за коментар за този материал служител на ОАЕ заяви, че непосредственият приоритет на ОАЕ е да се осигури прекратяване на огъня и да се отворят хуманитарни коридори. Арабската сила от Персийския залив, подкрепена от петролното си богатство, има значително влияние върху регионалните дела. Освен това тя е партньор на САЩ в областта на сигурността и приема американски сили. Освен че разговарят с Израел, ОАЕ работят и за смекчаване на публичните позиции на арабските държави, така че след края на войната да има възможност за връщане към широк диалог, заявиха четиримата източници пред Ройтерс, които помолиха да останат анонимни поради деликатността на въпроса.
В четвъртък шейх Мохамед се срещна в Абу Даби с емира на Катар шейх Тамим бин Хамад Ал Тани, за да обсъдят призивите за незабавно хуманитарно прекратяване на огъня на фона на преговорите с посредничеството на Катар за освобождаване на ограничен брой заложници в замяна на прекъсване на сраженията.
„Обединените арабски емирства и Катар твърдо настояват, че е необходимо да се ускорят усилията за деескалация и да се осигури справедлив, траен и всеобхватен мир в региона“, заяви шейх Мохамед в социалните медии след разговорите.
Въпреки по-близките икономически връзки и връзките в областта на сигурността с Израел, установени през последните три години, Абу Даби не е постигнала особен успех в овладяването на офанзивата в Газа, която според палестински официални лица е довела до смъртта на повече от 11 хил. души. При изненадващото нападение срещу Израел Хамас уби около 1200 души, а около 240 заложници бяха взети, съобщиха израелските власти. В условията на безизходица ОАЕ са все по-разочаровани от най-важния си партньор в областта на сигурността Вашингтон, който според тях не оказва достатъчен натиск за прекратяване на войната – твърдят четиримата източници.
Ануар Гаргаш, дипломатически съветник на президента на ОАЕ, заяви тази седмица, че Вашингтон трябва бързо да сложи край на конфликта и да започне процес за разрешаване на продължаващия от десетилетия израелско-палестински въпрос, като се обърне внимание на бежанците, границите и Източен Йерусалим. ОАЕ публично изрази загриженост, че войната сега рискува да разпали регионално напрежение и нова вълна от екстремизъм в Близкия изток.
В речта си на 18 октомври в Съвета за сигурност на ООН, в който ОАЕ заема ротационно място, посланик Лана Нусейбех заяви, че Абу Даби се е стремила чрез споразуменията от Абрахам с Израел и САЩ да осигури просперитет и сигурност в един нов Близък изток чрез сътрудничество и мирно съвместно съществуване. „Безразборните щети, нанесени на хората в Газа в името на сигурността на Израел, рискуват да потушат тази надежда“, каза тя.
Високопоставен европейски служител заяви пред Ройтерс, че арабските държави вече са осъзнали, че не е възможно да се изграждат връзки с Израел, без да се решава палестинският въпрос. Министерството на външните работи на Израел отказа коментар за тази статия.
През трите години след нормализирането на отношенията, Израел и ОАЕ развиха тесни връзки в областта на икономиката и сигурността, включително сътрудничество в областта на отбраната. Израел снабди ОАЕ със системи за противовъздушна отбрана след ракетните нападения и нападенията с дронове срещу Абу Даби в началото на 2022 г. от страна на свързаното с Иран движение Хути в Йемен.
По данни на израелското правителство от 2020 г. насам двустранната търговия е надхвърлила 6 млрд. долара. Израелските туристи са препълнили хотелите, плажовете и търговските центрове в ОАЕ, които са петролна сила от ОПЕК и регионален бизнес център. „Те (ОАЕ) имат придобивки, които не искат да загубят“, казва един от източниците, високопоставен дипломат, базиран в Близкия изток.
Още преди атаката на 7 октомври обаче Абу Даби е обезпокоена от неуспеха на дясното правителство на Израел да ограничи разширяването на еврейските селища на Западния бряг и многократните посещения на десни религиозни израелци в комплекса, където се намира джамията Ал Акса – третото по святост място в исляма. Комплексът, почитан от евреите като останка от двата им древни храма, отдавна е огнище на израелско-палестинския конфликт. Нито един от четирите източника не изключва възможността ОАЕ да понижат рейтинга или да прекъснат връзките си, ако кризата се задълбочи.
Джеймс Дорси, старши научен сътрудник в Националния университет на Сингапур, заяви, че войната в Газа е дискредитирала идеята, че икономическото сътрудничество само по себе си може да изгради стабилен регион. „Новият Близък изток се изграждаше на много крехка основа“, каза той пред Ройтерс.
Според източниците преместването на палестинското население от Ивицата Газа или Западния бряг в Египет или Йордания е червената линия за Абу Даби. Израел отхвърли международните призиви за незабавно прекратяване на огъня: Нетаняху заяви, че атаките няма да спрат, докато не бъдат върнати заложниците. Неговото правителство обеща да унищожи Хамас, която е класифицирана като терористична организация от САЩ и Европейския съюз.
Макар да критикува поведението на Израел по време на войната, Абу Даби също така осъди Хамас за нападението. ОАЕ смятат, че палестинската войнствена групировка и други ислямисти са заплаха за стабилността в Близкия изток и извън него.
„Хамас не е любимата им организация. Все пак това е „Мюсюлмански братя“, казва един от източниците.
ОАЕ са начело на борбата срещу египетската „Мюсюлмански братя“ – най-старата ислямистка организация в арабския свят. Абу Даби помогна на египетския президент Абдел Фатах ас Сиси да свали Мохамед Мурси от „Мюсюлмански братя“ при военния преврат през 2013 г., последвал масовите протести срещу управлението му. ОАЕ предоставиха на Египет милиарди долари подкрепа след свалянето на Мурси.
През 2019 г. Абу Даби изостави и бившия ислямистки президент на Судан Омар Хасан ал Башир, което в крайна сметка доведе до падането на хватката на „Мюсюлмански братя“ на власт в страната, след като те доминираха суданската политика в продължение на десетилетия.