Основният проблем на днешна Европа е липсата на сближаване между държавите-членки, което води до разногласия по редица въпроси и отслабва Брюксел на международно ниво. Това казва Разван Николеску, бивш министър на енергетиката на Румъния в свой материал публикуван на страницата на Европейския съвет за външни отношения (ECFR). Според него, създаването на Съединени европейски щати е възможно решение. КритичноБГ публикува превод на разработката на Николеску.
„В един непредсказуемо променящ се свят европейските демокрации са изправени пред огромно предизвикателство на световната сцена. На масата на властта седят разделена Америка, настъпателен Китай, опортюнистична Индия, амбициозна Южна Африка, брутална Русия и богатите държави от Близкия изток. Европейците трябва да решат как най-добре да използват властта си и да го направят с интелигентност, прагматизъм и силно чувство за идентичност и цел.
Днешният многополюсен свят е изправен пред многобройни кризи, а активистките автокрации се опитват да увеличат разделението на Запад чрез опияняваща смесица от национализъм и носталгия. Част от решението на този проблем ще изисква по-добро лидерство в Европа – а това означава ускоряване на темпото на европейската интеграция. Решението е да се изградят Съединени европейски щати – грандиозен проект, който предлага привлекателен план за всички граждани. Без поставянето на тази амбиция нито една страна от ЕС няма да бъде поканена на световната маса. Вместо това европейците ще се окажат в менюто като десерт.
Успехът на Европа на световната сцена – и добрият живот на нейните граждани – зависи от успеха на европейската интеграция. Философията на Робърт Шуман за европейската интеграция, разработена преди повече от 70 години, се стремеше да се върви към малки интеграционни стъпки, които да създадат фактическа солидарност. Този подход работи в продължение на много десетилетия и донесе мир и просперитет. Сега обаче превръщането на Европейския съюз в Съединени европейски щати може да стане само ако учредителните договори на блока бъдат дълбоко реформирани. Такава трансформация би била от полза за настоящите и бъдещите поколения европейски граждани.
Повечето от проблемите се крият в самите тях. ЕС не може да изпълнява функциите си, камо ли да реализира амбициите си, докато Европейската комисия не е прозрачна, държавите членки злоупотребяват с правото си на вето в Съвета на ЕС, а Европейският парламент остава слаб. Необходимостта от бързи институционални реформи е по-ясна от всякога. Европейската комисия трябва да премине на следващото ниво, за да се превърне в прозрачна и ефективна федерална изпълнителна власт, отговорна за управлението на нови енергийни, финансови, социални, индустриални, външни и отбранителни политики; нейният председател трябва да се избира от гражданите на ЕС. Съветът на ЕС трябва спешно да се превърне в демократична институция, в която държавите членки гласуват за реализиране на ценностите на ЕС. Европейският парламент следва да разполага с пълни бюджетни и законодателни правомощия, които да споделя наравно със Съвета на ЕС, както и с правото да предлага ново законодателство на ЕС.
Тези реформи ще допринесат за решаването на проблемите, които гражданите на ЕС знаят, че трябва да бъдат решени. Три от тези проблеми илюстрират разликата, която могат да направят Съединените европейски щати.
Първо, ЕС се нуждае от охрана на външните граници от представители на Frontex, които да могат да спират незаконната миграция, трафика на хора и наркотици. Федерализирането на защитата на границите би могло да доведе до по-добро разпределение на финансовите и човешките ресурси и по-бързо приемане на най-добрите практики.
Освен това запазването на осветлението в цяла Европа при осъществяването на енергиен преход означава пълноценно изграждане на енергиен съюз и ускоряване на инвестициите във възобновяема енергия и мерки за енергийна ефективност. ЕС може да намали цените на енергията чрез изграждане на обща енергийна и газова мрежа на ЕС и съвместно закупуване на енергия от трети страни. Енергийният съюз ще осигури и нова индустриализация в Европа, стимулирана от инвестиции в научноизследователска и развойна дейност и производство на технологии, необходими за енергийния преход. Един европейски федерален енергиен регулатор би могъл да допринесе решително за създаването на екологичен и сигурен европейски енергиен сектор, способен да осигури конкурентни цени за гражданите и да бъде водещ в световния енергиен преход.
И накрая, правилно координираните финансови и социални политики могат да укрепят геополитическата позиция на европейците. Съединените европейски щати ще могат да реализират сериозен конкретен план за бърза и пълна интеграция на страните от Западните Балкани, Украйна, Молдова и Турция. Новият проект трябва да бъде отворен за присъединяването на Обединеното кралство. В действителност през 1946 г. не друг, а Уинстън Чърчил се застъпва за Съединени европейски щати. Такъв съюз би довел до реформа на институциите, която би позволила присъединяването на нови държави и народи към клуба, превръщайки го в най-силната икономика в света, подкрепена от стабилна и мощна валута.
Постигането на съгласие по такъв мащабен политически проект няма да е лесно. Трябва да се преодолее липсата на сътрудничество и истински дух на солидарност сред държавите членки. Унгария подкопа Швеция, една от държавите-членки на ЕС, в стремежа ѝ да се присъедини към НАТО. На други места бившето проевропейско правителство на Австрия копира реториката на крайно десните си популистки съперници по въпросите на миграцията и блокира влизането на Румъния в Шенген. Популистките партии печелят подкрепа, като обещават прости отговори на множеството кризи в последно време – от икономическите трудности до конфликта на Русия с Украйна. Но истината е, че гражданите на ЕС ще страдат от тези кризи, защото ЕС е по-малко единен, отколкото би могъл да бъде.
Понастоящем малцина на върха говорят по този начин, но представянето на това алтернативно бъдеще може да доведе и до нови лидери, които да го защитават и оформят, заедно с гражданското общество, гражданските групи, младежките движения и творческите хора. За да се изгради мирна, просперираща и активна Европа в един по-добър свят, нашето поколение е длъжно да действа за това сега, а не само да бъде доведено дотам от войната и трагедията.“
Източник: ECFR Council