В петък на 24 ноември президентът Владимир Путин заяви, че Западът има „опасен“ монопол върху изкуствения интелект и че Русия трябва да се противопостави на „пристрастните“ западни чатботове със своя собствена технология, пише Франс прес.
Надпреварата за разработване на изкуствен интелект се разгорещи след пробива на генеративния чатбот ChatGPT миналата година, като Русия и Китай похарчиха милиарди, за да се конкурират с господството на САЩ в тази област.
„Мисля, че сте наясно, че някои западни търсачки, както и някои генеративни модели, често работят по много селективен, пристрастен начин“, каза Путин на конференция за изкуствения интелект в Москва. „Те не отчитат руската култура, а понякога просто я пренебрегват и отменят. Много съвременни системи са обучени по западни данни за западния пазар“.
„Монополното господство на подобни чуждестранни творения в Русия е неприемливо, опасно и недопустимо“, каза Путин и призова Русия да направи необходимите стъпки „напред в развитието“.
Руската технологична индустрия е засегната от продължаващата военна офанзива на Москва в Украйна. Хиляди ИТ работници избягаха, за да избегнат военна мобилизация, а западните санкции блокираха достъпа до компютърни части.
Путин неведнъж е призовавал Москва да прекрати зависимостта си от западните технологии и през септември нареди на правителството си да отпусне средства за разработване на суперкомпютри и изследвания в областта на изкуствения интелект.
Успехът на ChatGPT предизвика бърза реакция сред други технологични фирми и инвеститори в рисков капитал, като Google побърза да създаде свой собствен чатбот, а инвеститорите хвърлиха пари във всякакви проекти за изкуствен интелект.
През април най-голямата руска банкова компания Сбер обяви стартирането на свое собствено приложение за разговор с изкуствен интелект, наречено GigaChat, но за сега то е само в тестов режим.