Начало Анализи Провалите на Киев развенчават мита за военната мощ на НАТО

Провалите на Киев развенчават мита за военната мощ на НАТО

Полковник Михаил Ходаренок, Gazeta.ru

от kritichno.a

НАТО говори за проблемите на украинското контранастъпление поради терена и съпротивата на Руската федерация. Журналистите на германското издание Bild констатират, че „става все по-трудно да се борим с руснаците“. Михаил Ходаренок, военен наблюдател на Gazeta.Ru, разгледа причините и последствията от неуспехите на украинската контранастъпление.
Журналисти от германския вестник Bild пишат , че контранастъплението на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) продължава да бъде затруднено от руското въздушно превъзходство, както и от успешните контраатаки на Въоръжените сили на РФ . „Воюването с руснаците става все по-трудно!“ казва заглавието на статията.

А предния ден, отговаряйки на въпрос на журналисти от Politico за контранастъплението на Украйна, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призна сериозните проблеми, пред които са изправени украинските въоръжени сили на бойното поле.

„Украинците постигнаха напредък, но са изправени пред ожесточена борба. Те са изправени пред труден терен и укрепена руска съпротива“, каза шефът на НАТО, посочвайки „много предварително подготвени отбранителни линии“.

Нека започнем да анализираме изявлението на ръководителя на НАТО точка по точка.

Първо, украинците са „изправени пред труден терен“. Спомнете си, че планирането на всяка настъпателна операция започва с оценка на ситуацията, която включва оценка на противника, приятелските войски, зоната на действие (бойни действия), терена, както и други фактори, влияещи върху изпълнението на задачата.

Всъщност се оказва, че ВСУ са подценили района. Звучи меко казано невероятно. Човек би могъл някак да се съгласи с подобно мнение, ако въоръжените сили на Украйна, например, са кацнали в Нормандия през 1944 г. и неочаквано са се натъкнали на плодови овощни градини, парцели разорана земя, всеки от които е ограден с гъсти живи (и трънливи, между другото) плетове , някои от които са достигали височина от пет метра. Всъщност това е естествена укрепителна система, която е много подходяща за отбрана. За украинците зоната на Нормандия, съвсем вероятно, щеше да бъде изпълнена с всякакви изненади и изненади.

Отново, ако украинската армия е воювала в Афганистан , Ирак или Мозамбик , тогава все още може някак да се разбере подценяването на района от страна на нейното командване. Все пак в тези страни всичко е категорично по-различно Украйна.

Но въоръжените сили на Украйна воюват на територията, където познават всеки храст, всяко дере и всяка пътека. Как в същото време украинските бойци внезапно са попаднали на труден терен е голям въпрос.

Сега за „укрепената съпротива на Русия“. Ако преведем фразата на Йенс Столтенберг „окопана съпротива“ на военен език, тогава тя ще звучи приблизително така – украинците бяха изправени пред инженерни съоръжения, издигнати от руските войски на земята за стрелба, скрита маневра с огнестрелно оръжие, защита на персонала и военно оборудване от съвременни оръжия.

Само едно не е ясно – врагът (т.е. Въоръжените сили на Украйна) имаше възможност в продължение на девет месеца да наблюдава изграждането на отбранителни рубежи, позиции, райони за разполагане и разполагане на войски, огневи позиции на ракетните войски и артилерия, стартови позиции на зенитно-ракетни войски, военни тилови съоръжения на руската армия за девет месеца. Създаването на система от окопи и комуникационни проходи в хода на укрепителното оборудване на терена като цяло е много трудно да се скрие от всякакви разузнавателни средства.

Тоест въоръжените сили на Украйна имаха всички възможности да разкрият системата от инженерни заграждения на руската армия и да установят местоположението на взводове, ротни опорни пунктове, батальонни отбранителни райони и полкови отбранителни райони, както и да идентифицират районите на разположение командни пунктове на въоръжените сили на Руската федерация.

Но всъщност се оказва, че специалистите от разузнаването на въоръжените сили на Украйна не са разкрили нищо, и не са разкрили, и не са установили. И „укрепената съпротива на Русия“ беше голяма изненада за тях. Тогава възниква напълно естествен въпрос – всичко ли е наред с въоръжените сили на Украйна със средствата и възможностите на разузнаването?

Още повече, че преди началото на украинското „контранастъпление“ много се говореше за факта, че САЩ, техните съюзници в НАТО, предоставят на въоръжените сили на Украйна изцяло разузнавателна информация. Тъй като всичко се оказа неочаквано, оказва се, че не са доставили ли?

Така е възможно да се формулира и трети въпрос в тази насока – осъзнават ли лидерите на НАТО, в лицето на генералния секретар на Северноатлантическия алианс Йенс Столтенберг, че с подобни изявления разбиват мита за военната мощ на блока НАТО в известна степен?

В действителност се оказва точно така – подготвиха и подготвят украинска „контраатака“ на Запад, снабдиха ги с оръжия, техника, материални ресурси и общият резултат на този етап се оказа крайно неубедителен до момента. Изглежда подготовката на въоръжените сили на Украйна за последващи настъпателни операции трябва да започне почти отначало.

Михаил Михайлович Ходаренок завършва Минското висше инженерно зенитно-ракетно училище (1976 г.),
Военната командна академия на ПВО (1986 г.). Командир на зенитно-ракетен дивизион С-75 (1980–1983).
Заместник-командир на зенитно-ракетен полк (1986–1988). Старши офицер от Главния щаб на ПВО (1988–1992). Офицер от Главно оперативно управление на Генералния щаб (1992–2000).
Завършил Военната академия на Генералния щаб на въоръжените сили на Руската федерация (1998 г.).
Колумнист на „Независимая газета“ (2000–2003), главен редактор на вестник „Военно-индустриален куриер“ (2010–2015).

 

Източник: Gazeta.ru

Мнението на автора може да не съвпада с позицията на редакцията.

Други новини