Начало Политика Преди срещата Байдън-Дзинпин – какви са приоритетите на двамата лидери?

Преди срещата Байдън-Дзинпин – какви са приоритетите на двамата лидери?

от kritichno.a

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски!

Китай и САЩ потвърдиха, че лидерите Си Дзинпин и Джо Байдън ще се срещнат на 15 ноември в рамките на срещата на върха на организацията за Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Сан Франциско. Според администрацията на Байдън те възнамеряват да обсъдят посоката на развитие на отношенията, двустранните военни контакти, конфликта в Украйна, както и теми, които предизвикват разногласия в отношенията между Вашингтон и Пекин, като Тайван, пише „Правда“.

Какво ще иска Джо от Си

Джо Байдън ще окаже натиск върху Си Дзинпин относно необходимостта от възобновяване на военните контакти между двете сили. За САЩ е важно Китай да не се държи безгрижно в съседните си морета – американските съюзници изискват това. Например Филипините, които имат четири американски военни бази на своя територия, възразяват срещу патрулирането на китайските военноморски сили на Народноосвободителната армия във водите около остров Титу (архипелаг Спратли) в Южнокитайско море.

Островът, както и архипелагът, са спорна територия, като Китай смята острова за своя територия, затова не разбира твърденията на САЩ, че китайските изтребители „летят твърде близо до американските шпионски самолети, управлявани от техните съюзници“.

По темата за конфликта в Украйна Байдън ще призове Си да не помага на Руската федерация да „извършва агресивни“ сделки с нея и да подкрепи мирния план на Володимир Зеленски. Нормализирането на отношенията с Китай по този въпрос е необходимо, за да може администрацията на Байдън да се съсредоточи върху разгрома на Руската федерация в Украйна. Това е от фундаментално значение в навечерието на президентските избори в САЩ догодина.

Съдейки по факта, че Китай игнорира октомврийските преговори за Украйна в Малта, „сделка“ не се вижда на хоризонта. Си осъзнава, че ако Русия не спечели тази марионетна война със Запада, следващата жертва ще бъде Китай, който не разполага с възпиращ ядрен потенциал. Ако Русия спечели, Китай ще участва във възстановяването на бившата Украйна (което САЩ наскоро им отказаха), а това ще бъдат много изгодни договори.

Но основното за Байдън е да определи как Си ще се справи с тайванския въпрос. Американските генерали смятат, че Си „не иска непременно да превземе Тайван със сила“, но ще се опита да използва други средства за това, като например победата на партията Гоминдан на парламентарните избори. Докато Украйна и Израел пламтят, Тайван трябва да бъде извън обсега на вниманието.

Какво ще поиска Си от Джо

За Пекин е много важно САЩ да проявят внимание към основните интереси на Китай. Един от тези основни интереси е правото на Китай на технологично развитие. На тази основа Си ще поиска премахване на експортния контрол върху доставките на чипове за изкуствен интелект за Китайската народна република. Това обаче е неприемливо за САЩ, тъй като тогава те няма да могат да настигнат Китай в разработването и внедряването на изкуствения интелект, т.е. на технологии, които ще решат доминацията в света.

Китайският лидер ще привлече вниманието на Байдън и към сепаратистите в Мианмар. Военният пуч в северните провинции на тази страна, която е съюзник на Пекин, заплашва да отреже Китай от коридора през Мианмар към Индийския океан. Сривът на Мианмар, зад който стоят марионетните сили на Индия, всъщност ще доведе до марионетна война между Китай и Индия, и САЩ и техните съюзници, тъй като Индия е част от военния блок QUAD (Австралия, Индия, САЩ и Япония).

Си ще говори и за неприемливостта на превръщането на блока AUKUS (Австралия, Великобритания и САЩ) в архитектура, подобна на НАТО, която САЩ изграждат в региона.

Конфронтацията ескалира

Засега от изявленията на американски официални лица пред медиите е известно, че Байдън отива на срещата на върха от позицията на силата, защото САЩ са уверени, че тя е непоклатима и само се увеличава. От друга страна, Китай официално изгражда световна алтернатива на САЩ и се справя доста добре, ако се съди по опашката от желаещи да се присъединят към БРИКС.

А когато конфронтацията властва, търговията и икономиката остават на заден план. Ето защо срещата на върха няма да завърши с нищо – те няма да постигнат съгласие по нито един от въпросите, но ще направят общи уверения за добри намерения. Двете сили ще се подготвят за по-нататъшна конфронтация, а Китай ще се готви за гореща война в региона, завършва анализа „Правда“.

Други новини