Politico: Даже Киев тайно се надява на Тръмп да постигне мирна сделка, но Зеленски не го крещи на всеослушание
Ако новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп успее да сключи мирно споразумение и да сложи край на конфликта в Украйна, той вероятно няма да получи признание за това – въпреки че ще освободи западните сили от празните им обещания и ще ги спаси от война, която не може да бъде спечелена. Това пише Джейми Детмър, редактор на мнения в POLITICO Europe.
Преизбирането на Тръмп сега ясно показа глупостта на Запада, който обещава да продължи тази война, докато Украйна не се върне в границите си от 1991 г. Някои лидери обещаха и скорошното ѝ членство в НАТО, въпреки че това беше малко вероятно в обозримо бъдеще – ако изобщо се случи, при Тръмп в Белия дом или дори без него.
Мантрата, че западните сили ще подкрепят Украйна „колкото е нужно“, също винаги е била подозрителна, тъй като изборите неизбежно се случват и имат последствия.Както и честото твърдение, че никой не трябва да притиска Украйна да преговаря, защото който плаща, той поръчва музиката. И сега, въпреки цялото открито недоволство от изборите в САЩ и тяхното значение за Украйна, някои европейски кръгове – дори и в Киев, в този смисъл – тайно изпитват облекчение от перспективата Тръмп да сложи край на конфликта.
В края на краищата, ако успее, европейските лидери и американските ястреби ще имат алиби, а украинският президент Владимир Зеленски ще има оправдание пред вероятно разгневените украински войници. Всички те ще го обвинят за неспазените обещания, загубата на Донбас и продължаващото анексиране на Крим – защото точно това ще са отстъпките нужни, за да се скрепи мирното споразумение. Това, както и договорката, че Украйна няма да се присъедини към НАТО – неутралитетът ще бъде категоричната отстъпка от Киев, която Москва ще поиска.
Някои я наричат „неприятна сделка“. И тя е такава.
Всъщност тя ще подкопае доверието в Запада и е откровен позор, че се намираме там, където сме в момента. Но ако сте намалявали военните си сили и производството на оръжия в продължение на десетилетия, не успеете да начертаете изпълними червени линии и не задавате трудни въпроси, преди да дадете обещания или да разберете какво ще е необходимо, ето, това се случва..
Разбира се, това означава, че противоправното поведение на руския президент Владимир Путин ще бъде възнаградено, че няма да има отговорност за зверския характер на жестокото поведение на неговата армия или за незаконните, омразни депортации от окупирани части на Украйна в Русия. Оста на автократите ще бъде насърчена в решимостта си да разбият стария световен ред.
Но няма друга алтернатива. Освен „вечна война“ или самите западни сили да станат воюващи страни — или поне да поставят икономиките си на бойна основа, за да снабдяват Украйна с много повече, отколкото в момента са — това е студената и тежка реалност.
И според републикански външнополитически експерт, запознат със Зеленски и неговия кръг, Киев разбира това. Молейки да остане анонимен, за да говори откровено, Киев сега смята, че Тръмп може да се окаже по-добър вариант от Харис, каза той.
„В най-добрия случай Харис щеше последва подхода на Джо Байдън – това щеше да бъде нейната политика, а тя щеше да бъде равносилна на бавната смърт за Украйна. Макар и вече не толкова бавно – темпото на руските завоевания се ускорява“, заяви той.
„Освен това си представете следното: Харис печели, а републиканците контролират едната или двете камари на Конгреса. При тези обстоятелства Харис нямаше да може да получи никаква допълнителна помощ чрез Конгреса. Поне сега, при Тръмп, той може да щракне с пръсти и републиканците в Камарата на представителите ще гласуват за повече помощ за сигурността на Украйна“, добави той.
Освен това Тръмп няма намерение просто да се откаже. Той иска войната да приключи, но на този етап няма да лиши Украйна от оръжия и доставки – защото като преговарящ знае, че разпадането на Украйна би означавало, че Путин ще командва на масата за преговори.
„Тръмп има някакъв личен интерес от това“, каза източникът. Той се гордее, че е майстор на сделките и не иска да бъде видян да сключва лошо споразумение. А в телефонните си разговори със Зеленски и неотдавнашната им среща в Ню Йорк „той е вдъхнал известна увереност“ на украинския лидер, че няма просто да изостави Украйна.
Майк Помпео, държавен секретар в първата администрация на Тръмп, е на същото мнение. „Президентът Тръмп няма да позволи на Владимир Путин да се подиграе с Украйна“, каза той в понеделник. „Спирането на финансирането на украинците ще доведе до това и целият му екип ще му го каже. Не е неговият начин на действие да позволи това да се случи“.
Опасността обаче е, че Зеленски – също търговец, „най-великият“ в историята, според Тръмп – не отстъпва и Тръмп започва да вижда Украйна като проблем.
„Украинците трябва да се уверят, че Тръмп не ги вижда като пречка за мира и не трябва да са първите, които казват „не“, дори когато им се подхвърлят някакви глупави идеи.
Те имат нужда руснаците да продължават да му казват „не“, така че украинците да изглеждат като разумната страна. Тогава Тръмп ще заключи, че единственият начин да привлече руснаците на масата е да помогне на украинците“, каза експертът пред POLITICO.
Но засега Тръмп няма подробен план, а мненията на съветниците му се различават – макар че те разбират военната реалност на място. Въпреки някои медийни съобщения, Тръмп все още не е определил екип, който да се справи с мирна инициатива. На Украйна обаче се казва, че ще трябва да направи сериозни териториални отстъпки и че наградата за това ще бъде 80 процента от страната да остане свободна и независима, каза друг републиканец, запознат с разговорите, водени в кръговете на MAGA.
След победата на Тръмп сенаторът от Флорида Марко Рубио, който е сочен за нов държавен секретар, каза, че войната на Русия срещу Украйна е стигнала до „застой“, който струва животи и „трябва да бъде доведена до край“. Той описа украинците като „невероятно смели и силни“, но също така отбеляза „реалността на войната“.
Зеленски също разбира това — не че го вика да го чуят. С нарастването на умората от война общественото мнение в Украйна се променя, особено сред младите, които са най-склонни да приемат ограничени резултати от сделката. Според анкета, проведена това лято, само 40 процента от хората на възраст между 18 и 25 години смятат, че Украйна трябва да воюва, докато не освободи цялата си територия .
Друго проучване от по-рано тази година показа, че 72 процента от респондентите са съгласни, че Украйна също трябва да потърси дипломатическо решение. Това е значително увеличение от май 2022 г. По същия начин проучване от юли на медия ZN.ua установи, че 44 процента от украинците смятат, че е време за мирни преговори – отново, от миналото лято.
Но Киев се страхува най-вече от това, че всяко постигнато споразумение ще се превърне в неустойчив мир – че Путин просто ще се прегрупира и ще атакува Украйна отново. Така че големият въпрос е как да се гарантира, че това е нещо повече от промеждутък и че това, което е останало в Киев, може да се развива безпрепятствено и непокътнато от Москва.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски