Песков: Опитите на Запада да конфискува руските активи карат вече големи и богати страни да се притесняват

Дмитрий Песков

Опитите на Запада да конфискува руски активи вредят на международната финансова система и карат други държави да се притесняват. Това заяви говорителят на руския президент Дмитрий Песков, коментирайки публикации за възможните стъпки на Саудитска Арабия в случай, че Западът конфискува руски активи.

„Видяхме тази информация. Отдавна казахме, че незаконните опити да се ограби Руската федерация, да се експроприират нашите активи, по един или друг начин ще доведат до огромни щети на международната финансова система и ще накарат много големи и богати държави да се замислят за съдбата на своите активи в чужбина“, каза говорителят на Кремъл.

„Това е, което се случва в момента“, добави Песков.

Както наскоро КритичноБГ ви информира Bloomberg наскоро съобщи, че по-рано тази година Саудитска Арабия е намекнала, че ще продаде част (или всички) от притежаваните от нея европейски дългови книжа, ако Г-7 конфискува замразените активи на Русия.

Припомняме, че през май Европейският съюз одобри подкрепяния от САЩ план за използване на печалбите и лихвите, генерирани от руските замразени активи, за подпомагане на въоръжаването на Украйна; това обаче беше в рязък контраст в сравнение с предложения по-рано план – който беше силно насърчаван от Зеленски и Украйна – за конфискуване на руски активи на стойност около 300 млрд. долара. Мнозина се чудеха какво е предизвикало този обрат.

Сега вече знаем и както отбелязва Блумбърг, „Министерството на финансите на (Обединеното) Кралството съобщи на някои от колегите си от Г-7, че се противопоставя на идеята, която имаше за цел да подкрепи Украйна (като ѝ предостави замразените руски милиарди), и я определи като скрита заплаха„.

Саудитците конкретно са споменали дълг, емитиран от френската хазна.

По-голямата част от замразените руски активи в размер на 300 млрд. долара се държат в Европа – по-специално във Франция, Германия и Белгия. Това прави репортажа на Блумбърг още по-интересен от гледна точка на геополитическите разломи, тъй като демонстрира, че в резултат на способността си да предизвика ликвидационна паника и нестабилния европейски пазар на облигации, тя (Саудитска Арабия) има много повече лостове за влияние от Украйна и „добродетелните“ западни медии.

Макрон свика избори, които междувременно наклониха (бяха спечелени) рязко към крайната левица,

но откакто се проведоха тези „разговори“ със саудитците, разликите в спредовете (доходността) на френските облигации спрямо Германия се увеличиха…

Със сигурност тази паника от продажби, настъпила в момент, когато саудитците използват френските облигации като политически лост, е просто едно съвпадение.

В заключение Блумбърг отбелязва, че какъвто и да е мотивът за този ход на Саудитска Арабия той подчертава нарастващото ѝ влияние на световната сцена и трудностите на Г-7 да получи подкрепа от т.нар. страни от Глобалния юг за Украйна.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!