Американската отбранителна индустрия се бори да постигне необходимата бързина и оперативност, за да се задържи начело в надпреварата за високотехнологични оръжия с конкуренти като Китай. Такова е предупреждението в непубликувана чернова на нов доклад на Пентагона за отбранителната индустрия, разкрит от Politico.
Първата по рода си Национална отбранителна индустриална стратегия, която трябва да бъде публикувана през следващите седмици от ръководителя на Пентагона по придобиванията Уилям Лаплант, трябва да представлява цялостен поглед върху това, от което се нуждае Пентагонът, за да се възползва от експертния опит на малките технологични фирми, като същевременно финансира и подкрепя традиционните компании, за да се придвижват по-бързо към разработването на нови технологии.
В сегашния си вид отбранителната индустриална база на САЩ „не притежава капацитета, способността за реагиране или устойчивостта, необходими за задоволяване на пълния спектър от нужди на военното производство със скорост и мащаб“, се казва в черновата на доклада, получена от Politico.
В документа с дата 27 ноември се добавя, че „също толкова важно е, че традиционните изпълнители на отбранителни дейности в (отбранително-промишлената база) ще бъдат изправени пред предизвикателството да реагират на съвременни конфликти със скоростта, мащаба и гъвкавостта, необходими за посрещане на динамичните изисквания на един голям съвременен конфликт“.
В него се отбелязва, че Америка създава най-добрите оръжия в света, но не може да ги произвежда достатъчно бързо. „Това несъответствие представлява нарастващ стратегически риск, тъй като Съединените щати се сблъскват с императивите да поддържат активни бойни операции като същевременно възпира по-голямата и по-напреднала в техническо отношение заплаха, която се очертава в Индо-Тихоокеанския регион“, се казва в проучването.
В речта си на Националния отбранителен форум „Рейгън“ Лаплант заяви, че стратегията ще бъде изпълнена като „партньорство“ с индустрията. За да може бизнесът да разшири производствения си капацитет, той се нуждае от това Министерството на отбраната да има ясна представа за бъдещите си нужди от покупки, за да може да инвестира в нови заводи и научноизследователска и развойна дейност.
„Номер едно, ние, правителството, трябва да покажем, че сме ангажирани и ще го правим устойчиво с получаването на финансиране“, каза той. „Трябва да проведем разговори заедно за това какво ще вложите за (строителство) и какво ще вложи след това правителството.“
Лаплант заяви, че Пентагонът трябва също така да покаже, че е „сериозен“ по отношение на закупуването на прототипите на оръжия, които разработва, в големи количества. „Трябва да покажем, че ще започнем производство и ще се придържаме към него, така че да си заслужава“, каза той.
Някои от тези, които са се запознали с проектодоклада, са разочаровани от липсата на сериозни препоръки. Един от съветниците в отбранителната индустрия го нарече „недостатъчен“, като заяви, че той не се фокусира върху дългосрочните решения на проблемите на веригата за доставки, които измъчват отбранителната индустрия.
В доклада се отбелязва, че след края на Студената война отбранителната промишленост се свива, тъй като компаниите се сливат. Въпреки това през последните 30 години Китай се превърна в „световна индустриална сила“ в областта на корабостроенето, редките минерали и микроелектрониката. Китайската индустрия „значително надвишава капацитета не само на САЩ, но и на всички наши ключови европейски и азиатски съюзници“, се казва в доклада.
В документа се посочва също така, че пандемията от Ковид-19 е разкрила уязвимостта на веригата за доставки. След това войната в Украйна и нападението на Хамас срещу Израел „разкриха различен набор от индустриални изисквания и съответните рискове“, тъй като САЩ се надпреварват да произвеждат оръжия в подкрепа на Украйна и Израел.
„Стана ясно, че недостатъчният производствен и снабдителен капацитет вече е дълбоко вкоренен проблем във всички нива на производствените вериги за доставки“, се казва в доклада.
За да се реши проблемът, в стратегията се казва, че Министерството на отбраната „ще разработи по-устойчиви и иновативни вериги за доставки“, ще инвестира в по-малки предприятия и ще се съсредоточи повече върху иновациите.
САЩ трябва също така да признаят, че не всички отговори се намират у дома. „Трябва да привлечем участници от всякакъв вид: големи и малки, местни и чуждестранни, както и такива, които нямат предишна връзка с Министерството на отбраната или с отбранителното производство“, се посочва в доклада.
„Нацията трябва да се сплоти за общата отбрана“, се казва в заключението на доклада. „Настоящият документ е призив към публичния и частния сектор за целенасочени и всеотдайни усилия за изграждане и обезпечаване на индустриалния капацитет и способности, необходими за осигуряване на наличните материали за възпиране на потенциалните ни противници и, ако е необходимо, за побеждаването им в битка. Този призив за действие може да изглежда много скъп, но последиците от бездействието или провала са много по-големи.“