Съединените щати, Великобритания, Франция и Германия са подкрепили отиващия си нидерландски министър-председател Марк Рюте за наследник на Йенс Столтенберг като следващ генерален секретар на НАТО, което го поставя в силна позиция да получи поста, съобщава Агенция Франс Прес.
Наследникът на Столтенберг, който ще се оттегли от поста си през октомври, ще заеме поста в ключов момент, като ще има за задача да поддържа подкрепата на членовете на НАТО за скъпоструващата отбрана на Украйна срещу руското нахлуване и същевременно да се предпази от всякаква ескалация, която би въвлякла алианса директно във война с Москва, посочва АФП.
„Президентът (Джо) Байдън категорично подкрепя кандидатурата на премиера Рюте за следващия генерален секретар на НАТО“, заявява американски служител пред агенцията, като добавя: „Премиерът Рюте има дълбоко разбиране за важността на Алианса, той е естествен лидер и комуникатор и неговото лидерство ще служи добре на Алианса в този критичен момент.“
В зависимост от резултата от президентските избори в САЩ през ноември на следващия шеф на НАТО може да му се наложи да се справи с втори мандат на Доналд Тръмп, който по-рано този месец си навлече остри критики от западни служители, защото постави под въпрос ангажимента си да защитава съюзниците от НАТО, ако бъде преизбран, пише АФП.
По време на мандата си най-дълго управлявалият лидер на Холандия, 57-годишният Рюте, е бил в добри отношения с лидерите на Великобритания, Европейския съюз и САЩ, включително Тръмп. Наскоро Рюте е призовал европейските лидери да „престанат да мрънкат, да се оплакват и да се карат“ на Тръмп и вместо това да се съсредоточат върху това, което могат да направят, за да укрепят отбраната и да помогнат на Украйна, отбелязва АФП.
Подкрепяйки Рюте, британското външно министерство заявява, че той е уважавана фигура в НАТО със сериозни качества в областта на отбраната и сигурността и човек, който ще гарантира, че алиансът ще остане силен и подготвен за евентуална необходимост да се защитава.
Високопоставен френски служител заявява, че Париж също подкрепя Рюте, като допълва, че президентът Еманюел Макрон е бил ранен поддръжник на назначаването на холандеца на този пост, след като го е поканил миналата година, отбелязва АФП.
По думите на германски служител, канцлерът на Германия Олаф Шолц също подкрепя Рюте.
Публичната подкрепа на Вашингтон, доминиращата сила в алианса, и на трите големи европейски държави поставя Рюте във водеща позиция, посочва АФпП
Според дипломати естонският министър-председател Кая Калас и латвийският външен министър Крисиянис Каринс също са сигнализирали за интерес към висшия пост в НАТО, но не са били официално представени като кандидати.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски