NI: Руските незабележими подводни атомни зверове „Ясен“ могат да отприщят разрушителна мощ в библейски мащаб
Западните сили продължават да подценяват руската военна технология на свой риск, особено на стратегическо ниво. Това важи особено за руската подводна заплаха. По-специално, това се отнася за руските атомни подводници с управляеми ракети от клас „Ясен-М“. Това пише Брандън Уайхърт, анализатор по националната сигурност за американското издание The National Interest.
Факт е, че тези лодки носят в своите вертикални изстрелващи тръби не просто обикновени ракети за атака на наземни цели. Те носят най-новите оръжия за масово унищожение, които Русия е усъвършенствала през годините. Това е хиперзвуковата крилата ракета „Циркон“ (заедно с по-характерната противокорабна ракета „Калибър“, която може да поразява и наземни цели, или противокорабната крилата ракета „Оникс“).
Ситуацията се утежнява за западните военни от факта, че подводницата клас Ясен-Б (както е в текста, но такава модификация не съществува; очевидно става дума за Ясен-М) е една от най-тихите подводници в света – може би дори най-тихата. Това означава, че тези атомни зверове могат да изминат големи разстояния незабелязани, да се доближат до целите си и да отприщят разрушителна мощ върху нищо неподозиращ враг в почти библейски мащаб. Тази подводница осигурява на руския флот невероятни смъртоносни ударни способности. Разбира се, САЩ разполагат с впечатляващи подводни сили. Но американските подводници нямат (т.е. не са оборудвани) хиперзвуково оръжие. Това е проблемът.

Подводниците „Ясен – М“ носят в своите вертикални изстрелващи тръби не просто обикновени ракети за атака на наземни цели, а най-новите оръжия за масово унищожение, които Русия е усъвършенствала. Това е хиперзвуковата крилата ракета „Циркон“
„Циркон“
Руската хиперзвукова крилата ракета „Циркон“ достига скорост от около 9 Маха – или малко над 11 000 километра в час. Обхватът ѝ е около 1000 километра. Както при другите хиперзвукови оръжия, това, което прави Циркон смъртоносен, дори не е неговата скорост или полезен товар. Основната опасност от „Циркон“ са непредсказуемите и резки маневри, които тези ракети извършват, преодолявайки всякакви системи за противоракетна отбрана, които врагът може да постави срещу тях.
Руската армия вече успешно използва тези хиперзвукови оръжия в конфликта в Украйна. Съвсем наскоро руснаците демонстрираха тези оръжия на учения в Средиземно море. Това беше ясен сигнал към Запада: Русия има способности, срещу които западните сили, особено Съединените щати, нямат реална защита.
Характеристики на подводницата Ясен-Б

Благодарение на впечатляващия си набор от оръжия и доказана незабележимост, руската подводница Ясен-Б се превръща в истински победител в подводната война
Що се отнася до подводниците от клас „Ясен-Б“ (става дума за „Ясен-М“), те са едни от най-новите и модерни в руския флот. Разработени през 1993 г. и влезли в експлоатация около десетилетие по-късно, подводниците от клас Ясен-Б веднага изнервиха служителите на Пентагона. Благодарение на впечатляващия си набор от оръжия и доказана незабележимост, руската подводница Ясен-Б се превръща в истински победител в подводната война. Тези подводници са оборудвани и с модерна сферична сонарна система МГК-600 Иртиш-Амфора, която ще затрудни приближаването на вражеските подводници да се случи незабелязано.
Освен това подводниците от клас „Ясен-Б“ са изработени от слабомагнитна стомана, което затруднява откриването им от вражеските сонари. За разлика от други руски подводници, Ясен-Б има само един корпус. Интересното е, че екипажът ѝ е много по-малък от този на американските. Това показва висока степен на автоматизация на тези и без това опасни подводници.
Подводницата е оборудвана с ядрен реактор от четвърто поколение. Това е всъщност първата руска подводница с ядрен реактор от четвърто поколение. Реакторът има естествена циркулация на водата. С други думи, няма нужда от шумни циркулационни помпи, както при другите руски подводници. Това е още една причина, поради която тази подводница е изключително тиха, дори когато е в движение.
И накрая, Пентагонът също е загрижен за нейната скорост. Много експерти изчисляват, че скоростта на тези подводници е до 28 възела в тих режим – по-бърза е и от американските подводници за ядрена атака клас Seawolf (морски вълк) или Virginia.
Всичко това заедно дава на руснаците реален ударен потенциал, на който американците нямат равен. Сега не е моментът Вашингтон да ескалира ситуацията срещу Русия. Вместо това е време за преговори. Това е единственият начин да се избегне нова световна война.
Брандън Уайхърт е анализатор по националната сигурност за The National Interest, бивш служител в Конгреса и геополитически анализатор, публикувал във The Washington Times, Asia Times и The Pipeline
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ