Времето за контраофанзива на украинските въоръжени сили е изчерпано, пише в свой материал сп.Newsweek. Според статията Украйна вече няма шанс да постигне значителни успехи, тъй като зимните студове ще затрудни логистиката и напредъка на украинските войски.
„Есенните дъждове и зимният студ променят всичко“, казва пред Newsweek майор Виктор Трегубов, украински военен, който в момента служи в състава на Въоръжените сили на Украйна в източната част на Донецка област. „Това е въпрос на оцеляване на най-силните – тези, които могат да се адаптират към новите условия“.
Първоначално лятната контраофанзива на Украйна беше замислена като състезание с времето. Често се говори, че операцията вече е била забавена с близо 9 месеца поради прекъсването на западните оръжейни доставки, което е приближило Киев до прословутия есенен сезон на калта, който сега започва да се спуска над страната.
Въпреки че силите на Киев отхапаха малка част от контролираната от Русия територия, те постигнаха много по-малко трудно извоювани успехи, отколкото вероятно се е надявало политическото и военното ръководство на Украйна. А сега времето се промени – и дори пристигането на значителна военна помощ от САЩ тази седмица може да не е достатъчно, за да се противодейства на неизбежната смяна на сезоните.
„Страхувам се, че сега трябва да приемем, че Украйна вече няма шанс да постигне значителни териториални придобивки в тази лятна кампания“, казва Фредерик Мертенс, стратегически анализатор в Центъра за изследване на сигурността в Хага.
Прекъсването на сухопътния мост и изолирането на Кримския полуостров щеше да бъде значителна победа за Украйна и беше афиширано като една от основните цели на контраофанзивата. Киев се надяваше да проправи пътя към контролирания от Русия Токмак, да премине през Мелитопол и в крайна сметка да достигне до Азовско море.
Но през последните месеци на годината украинското замразяване надвисва все по-опасно над ситуацията, точно както и през 2022 г. Изминаха само няколко дни, откакто времето сериозно се влоши, но „определено е много по-трудно да бъдеш в окопите сега, отколкото през лятото“, коментира ситуацията Олексий Гончаренко, член на украинския парламент. Много от киевските войници са в тези окопи от близо 20 месеца и „те са изтощени, уморени са“, каза той пред Newsweek. „Това ще бъде много тежка зима. Трябва да признаем истината“, каза Гончаренко.
„Студеното време наистина не носи нищо добро. Ако говорим за бойна готовност, есенните дъждове и зимният студ променят всичко и ограничават настъпателния потенциал и на двете страни“, каза Трегубов.
Украйна обещава да продължи да напредва. „По-трудно е да се воюва в студ, влага и кал“, заяви през септември генерал-лейтенант Кирил Буданов, ръководител на Службата за военно разузнаване на Украйна. Въпреки това „боевете ще продължат, контранастъплението ще продължи“, каза той.
Сраженията на юг и на изток все още са възможни, но това ще бъде „голямо изпитание“, заяви пред Newsweek Володимир Омелян, капитан от украинската армия и бивш министър на инфраструктурата. Той заяви, че е трудно да се предвиди как ще протекат украинските операции, но Украйна е „много благодарна“ на лоялните западни поддръжници на Киев.
И оптимизмът остава. „Русия воюва срещу Украйна от 2014 г. насам, така че много есени, зими и пролети вече са били посрещнати с боеве“, каза Юрий Федоренко, командир на безпилотната рота „Ахил“ от 92-ра независима механизирана бригада в Харков, която в момента е разположена в околностите на размирния донецки град Артемовск (Бахмут) в източната част на страната.
„Когато започне да застудява и да вали, земята се превръща в кална каша. Логистиката става по-трудна, военните доставки до предните позиции са нарушени. Но и врагът има същите проблеми“, казва той пред Newsweek.
„Калта вероятно ще възпрепятства потенциалното настъпление на 31 американски танка М1 Abrams, които Украйна получи наскоро. Тези тежки американски бойни машини ще затънат в калта, като ще имат само „ограничена мобилност“ в нея. Вероятно ще се нуждаят от бронирани ремонтно-евакуационни машини, които да ги изтеглят от блатистата каша – докато екипажът на танка не попадне под обстрел“, казва Марина Мирон, докторант в катедрата по военни науки в Кралския колеж в Лондон, Великобритания.
Но не само танковете поддържат движението на войските напред. Украинските източници подчертават значението на безпилотните самолети. И колко важни ще бъдат ракетите с далечен обсег през зимата и пролетта за унищожаване на руската логистика и складове далеч зад укрепените фронтови линии, казва Федоренко.
Според командира на ротата наличието на безпилотни летателни апарати, системи за стрелба с ракети и достатъчно боеприпаси ще бъде от решаващо значение за поддържане на натиска върху руските въоръжени сили. „В районите, които стават непроходими в студеното време поради калта, е много важно да се осигури огнево предимство пред противника“, каза той.
Конфликтът в Украйна отдавна се е превърнал в битка на изтощение и няма признаци, че ситуацията скоро ще се промени. Гончаренко казва, че Киев трябва да върви буквално „по острието на бръснача“, за да постигне отчаяно необходимите военни успехи и да запази своите измъчени от битки, но изтощени сили. „Просто не можем да допуснем повече загуби.“