„Днес в света се случват тектонични промени. Възможността за господство на една държава или дори на малка група държави изчезва. Моделът на международно развитие, основан на експлоатацията на ресурсите на световното мнозинство в името на поддържането на благосъстоянието на „златния милиард“, е безнадеждно остарял. Той не отразява стремежите на цялото човечество.“ Това казва в интервю за южноафриканското списание Ubuntu външнияят министър на Русия Сергей Лавров в навечерието на срещата на върха на БРИКС, която започва утре.
„Пред очите ни се очертава един по-справедлив многополюсен световен ред. Новите центрове на икономически растеж и на вземане на политически решения с глобално значение в Евразия, Азиатско-Тихоокеанския регион, Близкия изток, Африка и Латинска Америка се ръководят преди всичко от собствените си интереси и поставят националния суверенитет в центъра на своите приоритети. На тази основа те постигат впечатляващи успехи в широк спектър от области„, добавя Лавров.
По думите на външния министър на Русия, опитите на „колективния Запад“ да обърне тази тенденция в името на запазването на собствената си хегемония имат точно обратния ефект.
„Световната общност е уморена от изнудването и натиска на западните елити и техните колониални и расистки тенденции. Ето защо не само Русия, но и редица други държави последователно намаляват зависимостта си от щатския долар, преминават към алтернативни платежни системи и разплащания в национални валути„, допълва Лавров.
„Русия – държава-цивилизация, най-голямата евразийска и евротихоокеанска сила – продължава да работи за по-нататъшното демократизиране на международния живот и формирането на нова архитектура на междудържавните отношения, която да се основава на ценностите на равноправната и неделима сигурност, културното и цивилизационното многообразие и да предоставя равни възможности за развитие на всички членове на световната общност без изключение“, заключва Сергей Лавров.