БРИКС не иска да поставя никого в неравностойно положение, но трябва да гарантира, че асоциацията няма да бъде възпрепятствана да развива своите проекти. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров, а видеото беше публикувано в канала му в Telegram от журналиста Павел Зарубин в неделя, 27 август.
„Не искаме да посягаме на никого. Искаме само да не ни се пречи да развиваме проекти, които са взаимноизгодни и не са насочени срещу никого“, каза той в интервю за предаването „Москва. Кремъл. Путин“.
Лавров също така подчерта, че с разширяването на БРИКС нейната позиция в Г-20 ще се засили. Това ще позволи на Русия да координира подходите си с новите членове на Г-20, ООН и други международни платформи.
на 22-24 август в Йоханесбург се проведе срещата на върха на БРИКС под председателството на Южноафриканската република (ЮАР). Руската делегация беше представена от Лавров.
на 24 август южноафриканският президент Сирил Рамафоса обяви на среща решението на БРИКС да покани Аржентина, Египет, Етиопия, Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ). Така от 1 януари 2024 г. тези шест държави ще станат пълноправни членове на асоциацията. В същото време руският външен министър отбеляза, че името няма да се промени след присъединяването на новите държави.
Руският президент Владимир Путин поздрави страните, които се присъединиха към блока. Той подчерта, че Русия ще продължи да работи за разширяване на влиянието на БРИКС в света.
На свой ред Максим Загорнов, бизнес посланик на „Бизнес Русия“ в ОАЕ, заяви на 25 август, че присъединяването на нови държави към асоциацията ще помогне на страните членки да стимулират търговията в рамките на блока, както и да определят глобалния икономически дневен ред.
БРИКС е междудържавна асоциация, основана през юни 2006 г. Понастоящем в него членуват пет държави: Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.