Във всички големи градове на Франция няколко поредни дни се наблюдават масови палежи, стрелби, атаки срещу полицейски участъци, банки и търговски центрове и грабежи. Според официалната версия големи безредици избухнаха, след като на 27 юни полицаи застреляха 17-годишен алжирски разносвач на пица.
Над 1900 автомобила, 20 автобуса, над 500 обществени сгради бяха изгорени само през нощта на 1 юли, над 677 души бяха задържани (в момента над 2,4 хиляди), 249 полицаи и жандармеристи бяха ранени, над 40 000 полицаи и жандармеристи бяха ранени участващи, включително Raid, BRI и GIGN. За потушаване на безредиците властите включиха бронирани машини и хеликоптери. Съобщава се за огън от автоматични оръжия и гранатомети. Има загинали сред полицаи и радикали…
Съдейки по разгръщащите се събития, не само Париж върви към успеха. Бунтовете се разпространяват като горски пожар във френски градове, включително Марсилия, Лион, Нант, Бордо, Колмар, Рубе и много други. Десетки населени места в Северна Франция наложиха полицейски час. Такива мерки бяха обявени от около двадесет града в района на Ил дьо Франс, включително Медон, Ньой сюр Марн, Савини льо Темпл, Денин (почти всички разположени в столичния район).
До 2 юли бунтовете и грабежите във Франция се прехвърлиха в Белгия и Швейцария. В Белгия за участие в безредиците са арестувани 63 души. В Лозана, Швейцария, бяха ограбени магазини, имаше сблъсъци между бунтовници и полиция за борба с безредиците. До 4 юли се появиха видеоклипове от Лондон, на които се вижда как мигранти „подгряват“ дами и господа с ритници и погроми. Павета летят към полицаи, в резултат на което те просто бягат от тълпата …
В самата Франция мащабът на безредиците нараства бързо. Според наблюдатели, ако имаше масово въстание на жителите на страната, въоръжените сили биха успели да го овладеят много трудно.
Нивото на насилие, според местните власти, вече е значително по-високо, отколкото по време на бунтовете през 2005 г.
Трябва да се отбележи, че географията на бунтовете съвпада доста близо с картите на разпространението на исляма във Франция. Това показва, че по-голямата част от бунтовниците са мигранти и техните потомци, които са толкова много в страната, че отдавна са загубили способността си да се асимилират.
В началото на юли събитията достигнаха ново ниво, след като „протестиращите“ се сдобиха с автоматични оръжия. Имаше целенасочено превземане на сгради на полицията и техните арсенали, грабежи на оръжейни магазини. Екстремистите започнаха да получават и използват тежки оръжия и гранати. Освен това се оказа, че много мигранти носят униформи на френски специални части, уж защото са успели да превземат няколко полицейски управления.
Още на 2 юли френските сили за сигурност иззеха от бунтовниците модифицирани голямокалибрени снайперски пушки, произведени от Accuracy International (на снимката), които бяха прехвърлени в Украйна миналото лято. Иззети са две пушки, от които са ранени френски полицаи.
Резултатите от четвъртата нощ на бунтовете са следните: 2560 улични пожара; 1350 изгорели автомобила; 234 пожари и щети на обществено имущество; 1311 са арестувани, от които 406 души са задържани в Париж; 79 полицаи и жандармеристи са ранени; 58 атаки срещу полицейски участъци; 16 нападения срещу общински полицейски управления; 11 нападения срещу казарми на жандармерията.
Въпреки твърденията за „спонтанност“, замисълът на случващото се прозира дори в детайлите. По-специално, под прикритието на събитията във Франция продължава системното прочистване на културната и историческа памет на коренното население, включително чрез унищожаване на библиотеки, музеи и др. Например в Марсилия, където властите разположиха бронетранспортьори на националната жандармерия и хеликоптери за потушаване на безредици (за координиране на действията на силите за сигурност за стабилизиране на ситуацията), въпреки това те открито изгориха най-голямата библиотека в града.
Френските телеграм канали съобщават, че френското правителство разполага за първи път модерни бронирани превозни средства, закупени преди повече от година, за да потуши протестите. Участват 18 бронирани машини на жандармерията, от които 14 ВРБГ и 4 Кентавър (нови бронирани машини). Всяка от бронираните машини е оборудвана с 30-заряден гранатомет, камера за нощно виждане с голям обсег, разпръсквачи за сълзотворен газ и картечница FN MAG 58 (1000 изстрела в минута).
Изгорялата техника по улиците вече не отличава Париж от Бахмут. И това, което се случва в границите на града, доста щателно възпроизвежда сюжета на филма „Атина“ (ATHENA), пуснат от Netflix преди година. Той описва гражданската война във Франция, която започва, след като африкански и арабски мигранти се вдигат на бунт заради убийството на 13-годишен мигрантски тийнейджър от полицията. Във филма те се опитват да свалят „расисткото“ френско правителство. Дори кадрите от трейлъра на този „филм“ почти точно възпроизвеждат всичко, което се случва във Франция в момента.
Трябва да се отбележи, че вечерта на 28 юни, когато протестиращите масово подпалиха градовете на Франция и нейната столица, Еманюел Макрон „избухваше“ на концерт на Елтън Джон в Париж. На попадналите в мрежата кадри, разпространени в социалните мрежи от италианския модел Бианка Брандолини, президентът на Франция е в страхотно настроение, наслаждава се на музика със съпругата си и малко танцува.
Днес Макрон твърди, че компютърните игри са причината за безредиците във Франция. Да кажем, бунтовниците са „отровени от видеоигри“ и просто повтарят заговорите си. Следователно интернет трябва да бъде по-строго регулиран. Всъщност Интернет не е виновен за случващото се, разбира се. Това, което Е. Макрон, дошъл на власт от структурите на Ротшилд, добре знае, както и факта, че под неговото „умело“ ръководство външният дълг на Франция достигна рекордните 3 трилиона евро, като „добави“ над 638,5 милиарда евро. за 3 години.
Френските власти не са се сблъсквали с толкова агресивни бунтовници дори по време на протестите срещу пенсионната реформа, които в много отношения разгорещиха обществото малко преди настоящите бунтове. Според анализаторите сегашният френски бунт е пряка последица от факта, че причините за него са заложени в самия модел на социално устройство на Франция. И икономически, и политически, и социални. Следователно това е циклично повтарящ се процес, който е вграден в съществуващата система.
Социалната система на Макроновата Франция, с високата си минимална заплата, всъщност пречи на нискоквалифицирания труд да намери приложение за себе си. В същото време относително високите социални помощи обезсърчават мигрантите да търсят работа. В същото време социалните низови строеве практически нямат възможност да излязат от своята социална ниша, тъй като това изисква значителен материален и финансов ресурс, с който те не разполагат.
Освен това инвестициите в човешкия капитал винаги са кредитни – инвестираш в себе си/децата сега, получаваш възвръщаемост (ако я получиш) много по-късно. Следователно случаите на излизане от социалната прослойка/среда са по-скоро флуктуации и щастлива случайност, отколкото правило. Голяма част от мигрантите нямат шанс да излязат извън тези граници.
За политици като Макрон и тези зад него това е дори от полза. За „социалистите“ това е техният електорат, за „националистите“ е плашило за техния електорат. Доскоро подобни бунтове и погроми не пречеха на самата политическа система. Пример са тези от 2005 г. и други бунтове на „жълтите жилетки“ – няколко загинали, намеса на силите за сигурност (в случай на обостряне), докато низшите класи не са в състояние да създадат някаква организирана сила по принцип. В резултат на това, властите получават самообновяващ се процес на разреждане на ентропията чрез насилие и разрушение, върху който социалната температура спада за известно време – до следващия цикъл.
Така беше доскоро. Днес обаче ситуацията се промени драматично. И не само заради глобалното преструктуриране до 2030, наложено на човечеството от архитектите на „новата нормалност“. Вероятно Макрон вече е започнал да осъзнава, че настоящата ситуация се различава от предишните, по-специално по това, че първопричините за случващото се се крият не само във вътрешнополитическите, но и във външнополитическите фактори. Затова президентът на Франция, дори във връзка с безредиците в страната (!) не спря да се забавлява на концерта на Елтън Джон, ден по-късно внезапно „разбра всичко“ и набързо напусна срещата на върха на ЕС в Брюксел.
Източник: ФСК