Начало Икономика Колко е реалната инфлация в САЩ и как е манипулирана драстичната разлика?

Колко е реалната инфлация в САЩ и как е манипулирана драстичната разлика?

от kritichno.a

Реалната инфлация в САЩ е значително по-висока от официално обявената. За това алармира Forbes като се позовава на изследване на група икономисти от Харвард и МВФ, ръководени от бившия министър на финансите Лари Съмърс. Новината беше цитирана от Канала в Телеграм Za_PraVda.

От изследването на американските икономисти става ясно, че реалната обезценка на парите, т.е. инфлацията в САЩ е достигнала рекордните 18% през ноември 2022 г. На този фон рязко контрастират официалните даднни през февруари от 3,2% инфлация в Щатите, измерена на годишна база и публикувана в Tradingeconomic. Днешният процент на инфлацията в САЩ без изненада не е посочена от изданието. Но дори да стъпим върху данните отпреди година и половина, разликата с официалните данни днес е в пъти.

И тук възниква въпросът, откъде идва огромното разминаване? Защото е ясен мотивът, че е за заблуда на населението. Икономистите разясняват механизмите на манипулацията пред Forbes.

Оказва се, че практиката да се изкривява информацията за реалната обезценка на парите в САЩ е започнала още в далeчната 1983 г., когато разходите на американците за плащания по заеми от всякакъв вид са били изключени от формулата за изчисляване на индекса на потребителските цени (CPI) в Америка. Това значително е намалило официалната инфлация. С

Оказва се, че над 25% в реалния CPI. И точно този разход на американците по плащанията но ипотечни кредити на американците е изключени от изчисленията. Делът на плащанията по кредитите за автомобили достига 7%, което също не се отчита от съвременната методология за изчисляване на инфлацията.

Много американци използват кредитни карти за закупуване на стоки, вземайки заеми от банки за текущи плащания. Плащанията по този вид кредит също са извън обхвата на съвременната система за изчисляване на CPI. Тук е подходящо да добавим студентските заеми и редица други форми на заемане на пари

„След като дългът /на САЩ/ нараства, федералното правителство трябва да заема повече пари от американски и чуждестранни инвеститори. Но тъй като бъдещите заемодатели на САЩ виждат Америка като все по-неплатежоспособна, инвеститорите ще изискват по-високи лихвени проценти, за да ни заемат тези пари. По-високите проценти на държавни заеми водят до по-високи проценти за жилищни ипотеки, кредитни карти, студентски заеми, заеми за автомобили и всяка друга форма на заеми. И както видяхме, тези по-високи лихвени проценти водят до по-висока инфлация на цените, независимо дали Бюрото по трудова статистика го признава или не за такова“, казват икономистите пред Forbes.

Много американци използват кредитни карти за закупуване на стоки, вземайки заеми от банки за текущи плащания. Плащанията по този вид кредит също са извън обхвата на съвременната система за изчисляване на CPI. Тук е подходящо да добавим студентските заеми и редица други форми на заемане на пари

Разликата между реалната и официалната инфлация ще нараства с нарастването на държавния дълг, което води до спад в доверието на инвеститорите в щатския долар. За да привлече пари, ФЕД ще трябва да повиши лихвените проценти, което ще увеличи американските разходи.

Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ 

 

Други новини