Как Саудитска Арабия в БРИКС ще промени съотношението на силите със Запада?

Хюсеин Шахид, Moderndiplomacy

саудитска арабия

Тъй като Саудитска Арабия се подготвя за потенциално присъединяване към БРИКС, има върху какво да се мисли за въздействието на това действие върху икономиката на страната. Макар че някои може да смятат това за обикновен геополитически ход, той може да има значителни икономически последици за региона и света като цяло.

 

На първо място е важно да се разбере икономическата мощ на страните от БРИКС. Заедно Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка представляват 40% от световното население и 25% от световния БВП. Ако Саудитска Арабия се присъедини към тази група, това не само ще увеличи значително размера и влиянието на блока, но и ще осигури на страната достъп до мощна мрежа от икономически партньори.

 

Една от потенциалните ползи от присъединяването на Саудитска Арабия към БРИКС е увеличаването на възможностите за търговия. С големите си ресурси от нефт и природен газ Саудитска Арабия би могла да се превърне в ключов играч в търговията с енергия в рамките на блока, който вече доминира в световното потребление на нефт и газ със съответно 30 % и 22 % от световното потребление. Освен това като член на БРИКС Саудитска Арабия ще има възможност да разнообрази търговските си отношения извън традиционните си партньори на Запад, което може да доведе до нови пазари и по-голяма икономическа стабилност.

 

Като най-голям износител на петрол в света, присъединяването на Саудитска Арабия към страните от БРИКС би променило геополитиката на енергетиката и потенциално би оспорило господството на западните петролни пазари. Тъй като страните от БРИКС заедно представляват значителен дял от световното потребление на петрол, присъединяването на Саудитска Арабия би затвърдило позицията на блока като основен играч на енергийния пазар. Това стратегическо партньорство би могло да доведе до засилено сътрудничество в областта на енергетиката, съвместни предприятия в областта на проучването и добива на нефт и създаване на алтернативни механизми за търговия с енергия, което в крайна сметка ще допринесе за по-голяма енергийна сигурност и устойчивост за всички държави членки.

 

Друга икономическа полза от присъединяването към БРИКС е увеличаването на възможностите за инвестиции. Блокът вече създаде „Новата банка за развитие“ с капитал от 100 млрд. долара, която да съперничи на Международния валутен фонд, а включването на Саудитска Арабия би добавило значителни ресурси към тези усилия. Неотдавнашната доходност на облигациите на НБР беше 5,1 %, което е с изумителните 100 базисни пункта повече от тези на Световната банка. Освен това стратегическото разположение на страната и индустриалният растеж биха могли да я превърнат в привлекателна дестинация за чуждестранни инвестиции в рамките на блока.

 

Достъпът на Саудитска Арабия до Китай и Индия, два от най-големите пазари в света, би улеснил увеличаването на износа и икономическите партньорства. Използването на технологичните иновации и производствените възможности на членовете на БРИКС, особено на Китай, би ускорило растежа на Саудитска Арабия в тези сектори. Туристическата индустрия, подхранвана от богатото културно наследство и природните ресурси на Саудитска Арабия, също би се възползвала от членството в БРИКС, привличайки повече посетители и създавайки възможности за заетост.

 

По отношение на културната съвместимост Саудитска Арабия се вписва добре в БРИКС, тъй като споделя консервативни социални, културни и религиозни ценности. Това осигурява основа за по-силни взаимоотношения и сътрудничество в рамките на блока. Освен това историческите търговски връзки на страната с Китай и Индия допълнително укрепват връзките ѝ с БРИКС, като насърчават взаимодействието между хората и културния обмен.

 

Като цяло, потенциалното включване на Саудитска Арабия в БРИКС представлява възможност, от която печелят всички, тъй като ще ускори икономическата диверсификация и развитието на страната и ще намали зависимостта ѝ от западния блок. Неотдавнашното решение на Саудитска Арабия да укрепи отношенията си с Иран с посредничеството на Китай е знак за тектонични промени в Близкия изток, които се надяваме да бъдат последвани от присъединяване към БРИКС, което ще донесе мир и просперитет в региона и извън него.

 

Шахид Хюсеин е основател и главен изпълнителен директор на базираната в ОАЕ консултантска фирма Green Proposition и пише по въпроси, които определят търговията и бизнеса на световния пазар.

Източник: InfoBRICS

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!