Еднокамарният парламент на Украйна, Върховната рада, отлага разглеждането на проектозакона за мобилизацията вече няколко седмици, като се позовава на различни причини, пише руското издание „Известия“.
Наскоро заместник-председателят на комисията по национална сигурност, отбрана и разузнаване на Радата Егор Чернов заявява, че членовете на комисията продължават да работят по проектозакона и вече са обработили 400 от над 4000 изменения към него. Той изразява надежда до седмица да бъдат обсъдени и други предложения.
Освен всичко друго в законопроекта се предвижда намаляване на мобилизационната възраст от 27 на 25 г. Той също така предвижда демобилизация след 26 месеца непрекъсната служба.
Американският сенатор Линдзи Греъм (републиканец от Южна Каролина), който пристигна в Киев в понеделник, даде да се разбере, че Вашингтон също е дълбоко загрижен по въпроса.
От една страна, мобилизирането на 400 000 до 500 000 новобранци ще изисква огромни инвестиции в украинската икономика, но от друга страната ще загуби още толкова данъкоплатци, което ще окаже допълнителен натиск върху режима в Киев. Украинският финансов експерт Евгений Дубогриз оценява цената на мобилизирането на 400 000 души на 34,5 милиарда долара.
Френският президент Еманюел Макрон активно повдига въпроса за липсата на оръжие и жива сила в Киев през последните няколко седмици. Междувременно, както съобщи по-рано Критично, директорът на Руската служба за външно разузнаване (СВР) Сергей Наришкин заяви, че Париж вече обмисля изпращането на войски в Украйна, като първоначалният контингент може да включва до 2000 войници.
Опитите за попълване на дефицита на оръжия с хора на бойната линия обаче крият рискове за икономиката на Украйна. Това отбелязва пред Известия бившият украински премиер Николай Азаров (на поста 2010-2014 г.).
Въпреки че политиците все още имат някои лостове, които ще им позволят да забавят приемането на законопроекта, подобен подход се превръща в позиция за договаряне, заявява бившият член на Радата Владимир Олейник. „Законодателите осъзнават, че [приемането] на документа няма да им спечели допълнителни точки. Напротив, самите те ще трябва да помислят как да избягат от страната“, заявява той пред Известия.
Докато Олейник твърди, че след като бъде приет, законът би доносил риск от предизвикване на социални катаклизми, Азаров не е съгласен, като заявява: „Страната се управлява от тоталитарен наказателен режим. Как може да има каквито и да е социални катаклизми.“ Той обаче добавя, че хората нямат особено желание да постъпват в армията.
Критично припомня, че на фона на недостига на жива сила и масовото укриване от военна служба в украинската армия заместник-командирът на бригада „Азов“ на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) Серхий Цисарук предложи на бригадите на ВСУ да бъде разрешено да се мобилизират сами.
Уважаеми читатели на КритичноБГ, призоваваме Ви да помогнете с дарение за сайта, за да можем да продължим неговата кауза.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски